W środę punktualnie o godzinie 11 w Warszawie zawyły syreny. Był to element ćwiczeń systemu alarmowego, realizowanego w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa. Ponownie wycie było słychać o godzinie 12.
We wtorek mieszkańcy Warszawy oraz powiatów ościennych otrzymali na swoje telefony alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa uprzedzający o planowanych ćwiczeniach. Ogłoszenie alarmu nastąpiło za pomocą trzyminutowego sygnału ciągłego, a jego odwołanie poprzez trzyminutowy sygnał modulowany.
Ćwiczenia systemu alarmowego są elementem ogłoszonego w Warszawie Tygodnia Bezpieczeństwa, który trwa od 7 do 12 października. Każdy dzień jest poświęcony innemu zagadnieniu. Środa to dzień edukacji i alarmowania.
Testowanie urządzeń i oswajanie mieszkańców
Celem takich ćwiczeń jest test sprawności systemu, badanie skuteczności dotarcia do mieszkańców, a także oswojenie ich ze sposobami powiadamiania w sytuacjach zagrożeń. - Będziemy to ćwiczyć, aby mieszkańcy miasta byli gotowi na każdą ewentualność i wiedzieli, jak reagować, kiedy pojawiają się różne sygnały alarmowe - zapowiadał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
- Przyzwyczailiśmy się, że te sygnały są włączane na rocznicę wybuchu powstania warszawskiego i rocznicę powstania w getcie. Chcemy te sygnały przetestować. Jest to też okazja, żeby sprawdzić, czy syreny działają w całym mieście. Jeżeli państwo nie słyszycie tych syren lub słyszycie je słabiej, to jest właśnie moment, żeby nas o tym informować - mówił podczas środowej konferencji Rafał Trzaskowski.
Prezydent stolicy podkreślił, że test syren jest przeprowadzany we współpracy z resortem spraw wewnętrznych i administracji oraz służbami wojewody. - Ponieważ jest to dzień edukacji o bezpieczeństwie zaapelowaliśmy do dyrektorów szkół o zorganizowanie specjalnych lekcji - dodał.
Nie wszędzie było słychać dźwięk syren
Już po uruchomieniu syren Rafał Trzaskowski zapowiedział w rozmowie z dziennikarzami, że w ciągu najbliższy dni wnioski z przeprowadzanych ćwiczeń będą analizowane, zwłaszcza jeżeli chodzi o potrzeby inwestycyjne - gdzie należy zamontować dodatkowe syreny, aby polepszyć sygnał. - Sprawdzamy też, w jaki sposób powiadamiają o tym media, czy jest to zrobione w sposób czytelny. Sprawdzamy też, w jaki sposób warszawianki i warszawiacy reagują. Czy to wywołało jakąś niepewność czy panikę, czy nasze służby reagowały we właściwy sposób - powiedział Trzaskowski.
Prezydent stolicy przyznał, że już w trakcie ćwiczeń, do ratusza spłynęły informacje o tym, że nie wszędzie w Warszawie było słychać dźwięk syren. Osoby, które nie słyszały sygnału, mogą zgłaszać lokalizacje za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.
Tydzień Bezpieczeństwa
W ramach Tygodnia Bezpieczeństwa poniedziałek był dniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a wtorek - pierwszej pomocy.
Czwartek ogłoszono dniem bezpieczeństwa kobiet, natomiast piątek dniem konsultacji. Na zakończenie Tygodnia Bezpieczeństwa w sobotę w godzinach od 10 do 14 zaplanowano piknik.
Od 7 do 11 października po ulicach Warszawy jeździ promocyjny tramwaj, kursujący od godziny 11.30 do 17.30. Na pokładzie tramwaju obecni są eksperci Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa oraz przedstawiciele służb mundurowych.
Przez cały tydzień w Parku Świętokrzyskim (obok PKiN) stoi namiot z logo "Warszawa chroni". W godzinach 10-18 można porozmawiać z funkcjonariuszami służb, ekspertami z zakresu bezpieczeństwa, otrzymać materiały.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Tramwaje Warszawskie