"Wprawne oko dojrzy patynę i ciekawostki". Ceramika z dawnego budynku Cepelii coraz bliżej oryginału

Ceramika na elewacji dawnego budynku Cepelii
Rozbiórka elewacji budynku Cepelii (zdjęcia z lutego 2024 roku)
Źródło: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował o kolejnych efektach prac przy rewitalizacji budynku dawnej Cepelii u zbiegu Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich. Do odnowionego zabytku wkrótce wprowadzi się księgarnia sieci Empik.

"Trwają prace konserwatorskie dekoracji ceramicznych dawnego pawilonu Cepelii. Imponująca kompozycja autorstwa Stanisława Kucharskiego została obecnie uzupełniona ręcznie formowanymi płytkami wykonanymi przez Marię Grzybek i Macieja Burdzy" - poinformował w ubiegły weekend mazowiecki konserwator.

"Całość okładzin poddano naprawie, uzupełnieniu cementowych fug oraz konserwacji warstw wykończeniowych. Wprawne oko dojrzy jednak świadomie pozostawioną patynę oraz takie ciekawostki jak znaki montażowe, które po latach wydobyły się spod warstw szkliwa" - napisał.

W budynku dawnej Cepelii urządzi się Empik

Pawilon projektu wybitnego architekta Zygmunta Stępińskiego powstał w 1966 roku. Konstrukcja wyróżniała się lekkim stalowym szkieletem i niemal w całości przeszklonymi elewacjami, dzięki którym piętro sprawiało wrażenie, jakby unosiło się w powietrzu. Cały projekt opierał się na koncepcji lokalu handlowo-usługowego przenikającego się z ulicą. Przez dekady budynku mieścił się sklep oferujący rękodzieło polskich artystów ludowych.

Budynek Cepelii w 1971 roku
Budynek Cepelii w 1971 roku
Źródło: Grażyna Rutowska/Narodowe Archiwum Cyfrowe

Z czasem Cepelia ustąpiła miejsca innym sklepom i punktom usługowym. Blaszana elewacja została przykryta pstrokatą, pomarańczową okładziną. Pojawiły się też wielkoformatowe reklamy, a na rewitalizowanej teraz ceramice - wykonane przez wandali graffiti i bohomazy. Po wyprowadzce ostatniego najemcy, przez kilka lat w zrujnowanym zabytku nic się nie działo.

Przełom nastąpił w lutym tego roku. Rozpoczął się długo wyczekiwany remont. To, kto wprowadzi się do budynku, początkowo było owiane tajemnicą. Dopiero na początku maja spółka Empik ogłosiła, że w zabytku urządzona zostanie trzypiętrowa księgarnia tej sieci wraz z czytelnią i sceną do wydarzeń kulturalnych i spotkań autorskich. Jak informowała w majowym komunikacie spółka, otwarcie nowego salonu pod adresem Marszałkowska 99/101 przewidywane jest na przełomie 2024 i 2025 roku.

Nowy sklep Empiku wypełni lukę po flagowym salonie, który przez ponad 70 lat mieścił się przy Nowym Świecie. Firma wyniosła się stamtąd w 2022 roku, ponieważ nie nie zgadzała się na znaczącą podwyżkę czynszu. Od tego czasu kamienica jest pusta.

Czytaj także: