Nowe boisko w historycznym otoczeniu

Boisko przy ulicy Zakroczymskiej
Lewandowski, Piszczek i Dudek dołączyli do Alei Gwiazd Piłki Nożnej
Źródło: Paweł Laskosz | Fakty po południu TVN24

Przy Zakroczymskiej na Nowym Mieście powstało nowe boisko piłkarskie. Ma syntetyczną nawierzchnię, kosztowało prawie dwa miliony złotych.

Powstało boisko o powierzchni 1800 metrów kwadratowych z nawierzchnią syntetyczną ze sztucznej trawy oraz bramkami do gry w piłkę nożną. Teren został ogrodzony tzw. piłkochwytami. Prace zaczęły się od rozbiórki dawnej nawierzchni, a następnie budowy nowego boiska wraz z ogrodzeniem, instalacją oświetleniową i systemem odwodnienia.

Kosztowało prawie dwa miliony złotych

Umowę na roboty budowlane boiska przy Zakroczymskiej zawarto w połowie 2024 roku na kwotę 1 846 000 złotych brutto. W sumie wydatków na inwestycję zawarte są także kwoty 226 730 złotych wsparcia z budżetu województwa mazowieckiego, a także 750 869 złotych z budżetu obywatelskiego. Bezpośredni wkład Dzielnicy Śródmieście na budowę boiska wyniósł 868 401 złotych.

- Cieszę się, że mimo różnych wyzwań mogliśmy oddać do użytku boisko na Zakroczymskiej. Pomysł powstał w ramach budżetu obywatelskiego, ale zakres prac spowodował konieczność dodatkowego dofinansowania z budżetu dzielnicy. Ponad 220 tysiące złotych pozyskaliśmy także ze środków województwa mazowieckiego. Inwestycja za kwotę łączną prawie 2 milionów złotych wymagała dostosowania do ścisłych wytycznych konserwatora zabytków. Przeprowadziliśmy prace archeologiczne i zadbaliśmy o okoliczne drzewa. Powiatowy Inspektor Budowlany wydał pozwolenie, więc już w pełni legalnie można rozgrywać tu mecze. Boisko powstawało równolegle do budowy hali sportowej przy ulicy Ciasnej - zaznaczył cytowany w komunikacie burmistrz Aleksander Ferens.

Boisko będzie służyć młodym piłkarzom Akademii Polonii Warszawa oraz uczennicom i uczniom dwóch okolicznych szkół: Szkoły Podstawowej nr 158 oraz Zespołu Szkół Architektoniczno-Budowlanych i Licealnych.

Boisko w historycznym otoczeniu

Boisko znajduje się na terenie "Układu urbanistycznego Nowego Miasta", który wpisany jest do rejestru zabytków oraz w strefie pomnika historii "Warszawa – historyczny zespół miasta z Traktem Królewskim i Wilanowem", a także w pobliżu indywidualnie wpisanego do rejestru zabytków Pałacu Sapiehów. Lokalizacja ta sprawiła, że już na etapie projektowania pojawiła się konieczność szczegółowych uzgodnień z mazowieckim wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Zgodnie z wydanymi przez odpowiednie organy decyzjami, prace odbywały się pod nadzorem archeologicznym, dendrologicznym i ornitologicznym. Dokładnie badano także wpływ sztucznego oświetlenia w tym miejscu. "Ze względu na brak zgody mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, zrezygnowano z budowy zadaszenia, ławek, szatni i kabin dla zawodników. Pozostałe prace wykonano w pełnym zakresie. Zachowano specjalne strefy ochronne dla drzew oraz wykonano nasadzenia zastępcze" - zapewnił urząd dzielnicy Śródmieście.

- Chciałbym mocno podkreślić, że dzięki kompromisowym uzgodnieniom ze wszystkimi stronami – dwiema szkołami, klubem Polonia oraz urzędem dzielnicy – powstało i boisko, i hala, w której odbywają się już ostatnie prace wykończeniowe i wyposażanie w odpowiedni sprzęt, a którą otworzymy za kilka miesięcy - przekazał burmistrz Ferens.

Czytaj także: