W czwartek Rada Warszawy ustanowiła jednogłośnie 2025 rokiem 80. rocznicy rozpoczęcia odbudowy miasta po zniszczeniach wojennych. W związku z tym w stolicy odbędzie się wiele wydarzeń artystycznych, kulturalnych i naukowych.
- Warszawa, zrujnowana w czasie drugiej wojnie światowej, zaczęła odradzać się dzięki niezwykłemu wysiłkowi podjętemu przez warszawianki, warszawiaków i mieszkańców całej Polski. Wszyscy byli przekonani, że zniszczoną stolicę trzeba odbudować, a miłość do miasta mobilizowała ich do pracy - podkreśla cytowana w komunikacie wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra.
Kluczowa rola Biura Odbudowy Stolicy
Jak przypomina stołeczny ratusz, odbudowa była procesem złożonym, czasochłonnym, wymagającym ogromnych nakładów pracy i środków finansowych. Wydany 24 maja 1945 roku dekret o odbudowie m.st. Warszawy przypieczętował starania zmierzające do podniesienia stolicy z gruzów, w które zmienili miasto Niemcy.
ZOBACZ: Na gruz spojrzeli jak na budulec. Tak odrodziła się Warszawa
"Kluczową rolę odgrywali specjaliści i specjalistki tworzący powołane kilka miesięcy wcześniej Biuro Odbudowy Stolicy. Pracowało w nim ok. 1,5 tysiąca osób – architektów i architektek, planistek i planistów, specjalistów i specjalistek w zakresie konserwacji zabytków, rzemieślników i rzemieślniczek. Ich praca pozwoliła nie tylko na zaprojektowanie nowych budynków wzniesionych na miejscu ruin, ale także wyjątkową w skali świata odbudowę warszawskich zabytków – Starego i Nowego Miasta, Traktu Królewskiego, Łazienek" - wskazuje ratusz.
Szczególny wkładem w odbudowie warszawskich zabytków wykazał się Wydział Architektury Zabytkowej kierowany przez profesora Jana Zachwatowicza. We wrześniu 1980 roku historyczne centrum Warszawy zostało wpisane na Listę światowego Dziedzictwa UNESCO.
Uzasadnienie uchwały
W uzasadnieniu czwartkowej uchwały napisano: "Ustanowienie roku 2025 rokiem 80. rocznicy rozpoczęcia odbudowy Warszawy, pozwoli uczcić odbudowę jako oddolny, społeczny zryw, dowód na solidarność i patriotyzm społeczeństwa oraz jego olbrzymią chęć powrotu do normalności po wojennej pożodze, a także uhonorować ludzi w nią zaangażowanych".
W związku z upamiętnieniem rocznicy odbudowy Warszawy w stolicy odbędzie się wiele wydarzeń artystycznych, kulturalnych i naukowych.
ZOBACZ: "Początkowo odpad, potem surowiec, wreszcie symbol". Warszawa po wojnie powstała z gruzów
Autorka/Autor: dg/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: fot. Zofia Chomątowska/Muzeum Warszawy