Trwają obchody święta Wojska Polskiego. Uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza

Uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza
Uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza
Źródło: Dzięki uprzejmości TVP
Od rana w Warszawie trwają obchody święta Wojska Polskiego. W południe rozpoczęła się uroczysta odprawa wart. Wcześniej w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona została msza święta. Liturgii za ojczyznę i żołnierzy w 104. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz.

W dniu święta Wojska Polskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie rozpoczęła się w czwartek w południe uroczysta odprawa wart.

W uroczystości na placu Piłsudskiego uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, marszałek Sejmu Szymon Hołownia, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

Po złożeniu wieńca odegrano utwór "Śpij kolego".

Po uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza marszałek Sejmu Szymon Hołownia, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz złożyli wieńce także przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie wieniec przed tym pomnikiem złożył także prezydent Andrzej Duda.

Po uroczystości prezydent złożył wieńce przed pomnikami: Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku, prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego, które znajdują się na placu Piłsudskiego.

Uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza
Uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza
Źródło: PAP/Paweł Supernak

Wcześniej bp Lechowicz przewodniczył w Katedrze Polowej WP w Warszawie uroczystej mszy św. z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych - cywilnych i wojskowych: prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, generalicji, korpusu dyplomatycznego, a także prezes TK Julii Przyłębskiej.

- Dziękujemy za waszą bezinteresowność, ofiarność, gotowość do poświęcenia nawet własnego życia. Pełni uznania jesteśmy dla waszej dyspozycyjności i spieszenia z pomocą tam, gdzie ojczyzna i pojedynczy człowiek potrzebuje wsparcia (...) Bez waszej służby nie czulibyśmy się bezpieczni w naszym ojczystym domu; żyjemy w pokoju - powiedział w homilii, zwracając się do żołnierzy bp polowy Wojska Polskiego.

Życzył żołnierzom wytrzymałości fizycznej i psychicznej, aby mogli skutecznie służyć narodowi.

Msza święta w intencji Ojczyzny i polskich żołnierzy odprawiana w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie
Msza święta w intencji Ojczyzny i polskich żołnierzy odprawiana w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie
Źródło: PAP/Leszek Szymański

- Mimo ogólnego szacunku, jakim słusznie cieszycie się w naszym społeczeństwie, nie brakuje też i postaw, które domagają się od was dużej odporności i wytrzymałości - zwrócił uwagę hierarcha.

Zaapelował do żołnierzy, aby pozostali "wierni tradycji polskiego oręża związanej nierozerwalnie z wiarą w Boga i bliskością Maryi". "Zdecydowana większość wojen była spowodowana przez ludzi, którzy samych siebie postawili w miejsce Boga lub przeciw Bogu" - stwierdził duchowny, wskazując przywódców nazistowskich Niemiec i sowieckiej Rosji.

Jako przykład przytoczył wspomnienia gen. Władysława Andersa z sowieckich łagrów, w których wspominał on profanację medalika z wizerunkiem Matki Bożej: "Medalik rzucony na ziemię i zdeptany nogą. (...) Czułem ciągłą opiekę Matki Częstochowskiej nad sobą. Im więcej słyszałem koło siebie śmiechu bezbożników, tym głębiej utrwalała się wiara w Boga. Dodawała mi siły do zwalczania słabości ludzkich w tych ciężkich dla mnie chwilach".

- Niech Maryja Wniebowzięta dodaje nam wszystkim sił do pokonywania naszych słabości i do wiernej służby naszej Ojczyźnie - dodał bp polowy WP.

Liturgię w intencji ojczyzny koncelebrował sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Marek Marczak, słowacki orydnariusz wojskowy František Rábek oraz kapelani ordynariatu polowego WP.

W mszy jako goście uczestniczyli m.in. prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego bp Jerzy Pańskowski oraz ks. płk Tomasz Wola p.o. Naczelnego Kapelana - Ewangelickiego Biskupa Wojskowego.

Wieniec od prezydenta

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze w Warszawie. Towarzyszyli mu między innymi szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera i minister w KPRP Wojciech Kolarski.

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego
Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego
Źródło: PAP/Paweł Supernak

List ministra obrony narodowej do żołnierzy

"Kontynuujecie tradycje obrońców suwerennej i niepodległej Polski; czynicie to poprzez dbanie o pamięć, jak i realne przywiązanie do wartości; w dniu Wojska Polskiego dziękuję za waszą służbę :- napisał wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz w liście skierowanym do żołnierzy, który został w czwartek opublikowany na stronie MON.

"Żołnierze Wojska Polskiego! Każdego roku Święto Wojska Polskiego przypomina nam o bohaterstwie i oddaniu Waszych czcigodnych poprzedników, o najbardziej chwalebnych epizodach polskiego oręża, o cenie niepodległości oraz wolności. Obchodzimy je w rocznicę jednego z najważniejszych zwycięstw w naszej historii – Bitwy Warszawskiej, podczas której Wojsko Polskie odparło napaść Armii Czerwonej niosącej krwawą rewolucję Europie Zachodniej" - napisał wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz w liście skierowanym do żołnierzy, który został w czwartek opublikowany na stronie MON.

Przypomniał, że "tego dnia oddajemy cześć wszystkim Bohaterom, którzy z bronią w ręku walczyli o Ojczyznę od zarania naszego państwa". "Dziś Wy kontynuujecie tradycje obrońców suwerennej i niepodległej Polski. Czynicie to zarówno poprzez dbanie o pamięć, jak i realne przywiązanie do wartości, którym wierne były pokolenia naszych Obrońców - honoru, odwagi, poświęcenia. Dowód wierności tym ideom dajecie, stojąc na straży naszego bezpieczeństwa na granicy państwowej, pełniąc służbę w polskich kontyngentach wojskowych, czy wspierając obywateli polskich w trudnych sytuacjach, takich jak klęski żywiołowe" - czytamy.

Kosiniak-Kamysz zwrócił się do żołnierzy z podziękowaniami za ich służbę. "W dniu Święta Wojska Polskiego dziękuję za Waszą służbę. Nie mam wątpliwości, że do moich podziękowań dołączą miliony Polek i Polaków. Uczestnikom uroczystości związanych ze Świętem Wojska Polskiego dziękuję za hołd składany Bohaterom 1920 roku oraz wszystkim żołnierzom którzy walczyli o wolną Ojczyznę, a także za wspieranie i okazywanie szacunku Tym, którzy dziś troszczą się o jej bezpieczeństwo. Wdzięczność i duma to dla żołnierzy polskich ważne wsparcie" - napisa

W południe zmiana warty

W południe przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, odbędzie się uroczysta odprawa wart, z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych, m.in. pary prezydenckiej.

ZOBACZ: Święto Wojska Polskiego w Warszawie. Defilada i uroczystości na Cytadeli. Zamknięte mosty i zmiany w ruchu.

Defilada kulminacją uroczystości

Kulminacją centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego będzie defilada wojskowa, która rozpocznie się o godz. 14 na warszawskiej Wisłostradzie.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski Bitwy Warszawskiej 1920 r. Zwycięstwo polskiego wojska zadecydowało o zachowaniu niepodległości kraju i zatrzymało marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Było także jednym z najważniejszych elementów pamięci historycznej II RP.

15 sierpnia - rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 r., został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później święto obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, aby upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 r. świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.

ZOBACZ: Zakaz lotów dronem w czasie defilady.

Czytaj także: