Od rana w Warszawie trwają obchody święta Wojska Polskiego. W południe rozpoczęła się uroczysta odprawa wart. Wcześniej w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona została msza święta. Liturgii za ojczyznę i żołnierzy w 104. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz.
W dniu święta Wojska Polskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie rozpoczęła się w czwartek w południe uroczysta odprawa wart.
W uroczystości na placu Piłsudskiego uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, marszałek Sejmu Szymon Hołownia, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.
Po złożeniu wieńca odegrano utwór "Śpij kolego".
Po uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza marszałek Sejmu Szymon Hołownia, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz złożyli wieńce także przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie wieniec przed tym pomnikiem złożył także prezydent Andrzej Duda.
Po uroczystości prezydent złożył wieńce przed pomnikami: Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku, prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego, które znajdują się na placu Piłsudskiego.
Wcześniej bp Lechowicz przewodniczył w Katedrze Polowej WP w Warszawie uroczystej mszy św. z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych - cywilnych i wojskowych: prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, generalicji, korpusu dyplomatycznego, a także prezes TK Julii Przyłębskiej.
- Dziękujemy za waszą bezinteresowność, ofiarność, gotowość do poświęcenia nawet własnego życia. Pełni uznania jesteśmy dla waszej dyspozycyjności i spieszenia z pomocą tam, gdzie ojczyzna i pojedynczy człowiek potrzebuje wsparcia (...) Bez waszej służby nie czulibyśmy się bezpieczni w naszym ojczystym domu; żyjemy w pokoju - powiedział w homilii, zwracając się do żołnierzy bp polowy Wojska Polskiego.
Życzył żołnierzom wytrzymałości fizycznej i psychicznej, aby mogli skutecznie służyć narodowi.
- Mimo ogólnego szacunku, jakim słusznie cieszycie się w naszym społeczeństwie, nie brakuje też i postaw, które domagają się od was dużej odporności i wytrzymałości - zwrócił uwagę hierarcha.
Zaapelował do żołnierzy, aby pozostali "wierni tradycji polskiego oręża związanej nierozerwalnie z wiarą w Boga i bliskością Maryi". "Zdecydowana większość wojen była spowodowana przez ludzi, którzy samych siebie postawili w miejsce Boga lub przeciw Bogu" - stwierdził duchowny, wskazując przywódców nazistowskich Niemiec i sowieckiej Rosji.
Jako przykład przytoczył wspomnienia gen. Władysława Andersa z sowieckich łagrów, w których wspominał on profanację medalika z wizerunkiem Matki Bożej: "Medalik rzucony na ziemię i zdeptany nogą. (...) Czułem ciągłą opiekę Matki Częstochowskiej nad sobą. Im więcej słyszałem koło siebie śmiechu bezbożników, tym głębiej utrwalała się wiara w Boga. Dodawała mi siły do zwalczania słabości ludzkich w tych ciężkich dla mnie chwilach".
- Niech Maryja Wniebowzięta dodaje nam wszystkim sił do pokonywania naszych słabości i do wiernej służby naszej Ojczyźnie - dodał bp polowy WP.
Liturgię w intencji ojczyzny koncelebrował sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Marek Marczak, słowacki orydnariusz wojskowy František Rábek oraz kapelani ordynariatu polowego WP.
W mszy jako goście uczestniczyli m.in. prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego bp Jerzy Pańskowski oraz ks. płk Tomasz Wola p.o. Naczelnego Kapelana - Ewangelickiego Biskupa Wojskowego.
Wieniec od prezydenta
Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze w Warszawie. Towarzyszyli mu między innymi szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera i minister w KPRP Wojciech Kolarski.
List ministra obrony narodowej do żołnierzy
"Kontynuujecie tradycje obrońców suwerennej i niepodległej Polski; czynicie to poprzez dbanie o pamięć, jak i realne przywiązanie do wartości; w dniu Wojska Polskiego dziękuję za waszą służbę :- napisał wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz w liście skierowanym do żołnierzy, który został w czwartek opublikowany na stronie MON.
"Żołnierze Wojska Polskiego! Każdego roku Święto Wojska Polskiego przypomina nam o bohaterstwie i oddaniu Waszych czcigodnych poprzedników, o najbardziej chwalebnych epizodach polskiego oręża, o cenie niepodległości oraz wolności. Obchodzimy je w rocznicę jednego z najważniejszych zwycięstw w naszej historii – Bitwy Warszawskiej, podczas której Wojsko Polskie odparło napaść Armii Czerwonej niosącej krwawą rewolucję Europie Zachodniej" - napisał wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz w liście skierowanym do żołnierzy, który został w czwartek opublikowany na stronie MON.
Przypomniał, że "tego dnia oddajemy cześć wszystkim Bohaterom, którzy z bronią w ręku walczyli o Ojczyznę od zarania naszego państwa". "Dziś Wy kontynuujecie tradycje obrońców suwerennej i niepodległej Polski. Czynicie to zarówno poprzez dbanie o pamięć, jak i realne przywiązanie do wartości, którym wierne były pokolenia naszych Obrońców - honoru, odwagi, poświęcenia. Dowód wierności tym ideom dajecie, stojąc na straży naszego bezpieczeństwa na granicy państwowej, pełniąc służbę w polskich kontyngentach wojskowych, czy wspierając obywateli polskich w trudnych sytuacjach, takich jak klęski żywiołowe" - czytamy.
Kosiniak-Kamysz zwrócił się do żołnierzy z podziękowaniami za ich służbę. "W dniu Święta Wojska Polskiego dziękuję za Waszą służbę. Nie mam wątpliwości, że do moich podziękowań dołączą miliony Polek i Polaków. Uczestnikom uroczystości związanych ze Świętem Wojska Polskiego dziękuję za hołd składany Bohaterom 1920 roku oraz wszystkim żołnierzom którzy walczyli o wolną Ojczyznę, a także za wspieranie i okazywanie szacunku Tym, którzy dziś troszczą się o jej bezpieczeństwo. Wdzięczność i duma to dla żołnierzy polskich ważne wsparcie" - napisa
W południe zmiana warty
W południe przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, odbędzie się uroczysta odprawa wart, z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych, m.in. pary prezydenckiej.
Defilada kulminacją uroczystości
Kulminacją centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego będzie defilada wojskowa, która rozpocznie się o godz. 14 na warszawskiej Wisłostradzie.
15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski Bitwy Warszawskiej 1920 r. Zwycięstwo polskiego wojska zadecydowało o zachowaniu niepodległości kraju i zatrzymało marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Było także jednym z najważniejszych elementów pamięci historycznej II RP.
15 sierpnia - rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 r., został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później święto obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, aby upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 r. świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.
ZOBACZ: Zakaz lotów dronem w czasie defilady.
Autorka/Autor: kz/gp
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Paweł Supernak