W czwartek 15 sierpnia w całej Polsce odbywają się uroczystości upamiętniające 104. rocznicę Bitwy Warszawskiej. W stolicy zostanie odprawiona msza św. za ojczyznę, odbędzie się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza i defilada z udziałem ponad dwóch tysięcy żołnierzy i 200 jednostek sprzętu wojskowego. Zamknięte zostaną trzy mosty: Gdański, Śląsko-Dąbrowski i Świętokrzyski a także kładka pieszo-rowerowa. Od środy zamknięta jest już Wisłostrada.
Obchodzone 15 sierpnia święto Wojska Polskiego upamiętnia zwycięską Bitwę Warszawską z 1920 roku, gdy wojsko odradzającego się państwa polskiego odepchnęło nacierającą od wschodu Armię Czerwoną.
Złożenie kwiatów, uroczysta odprawa wart
W czwartek rano Zwierzchnik Sił Zbrojnych, prezydent Andrzej Duda, złoży wieniec przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze; następnie o godz. 10 weźmie udział, wraz małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, w mszy św. za ojczyznę i polskich żołnierzy w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. W mszy św. weźmie także udział wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.
W południe, przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, żołnierze jak co roku oddadzą hołd bohaterom podczas uroczystej odprawy wart. W uroczystości wezmą udział m.in. prezydent, marszałek Sejmu Szymon Hołownia, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska i szef MON.
Kulminacją centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego będzie defilada wojskowa, która rozpocznie się o godz. 14 na warszawskiej Wisłostradzie. Podobnie jak w ubiegłym roku, uczestniczyć w niej będzie ponad dwa tysiące żołnierzy i ponad 200 jednostek sprzętu wojskowego. Podczas defilady planowane są wystąpienia prezydenta Andrzej Dudy, premiera Donalda Tuska oraz szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza.
Poza żołnierzami wszystkich rodzajów wojsk, weźmie w niej udział prawie 100 żołnierzy z wojsk i struktur sojuszniczych: ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Rumunii, a także reprezentacje Eurokorpusu i Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. Towarzyszyć im będzie niemal 80 statków powietrznych, a także 220 sztuk sprzętu naziemnego, w tym czołgi Abrams, transportery Rosomak i Borsuk, armatohaubice Krab i K9, wyrzutnie rakietowe Himars i przeciwlotnicze systemy Patriot i Mała Narew. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że z uwagi na upał podczas defilady dla obserwujących to wydarzenie będzie dostępnych 20 tysięcy butelek wody w sześciu punktach.
Zamknięte mosty, zmiany w ruchu
W czwartek, 15 sierpnia, w związku z defiladą wojskową na Wisłostradzie zamknięte zostaną trzy mosty: Gdański, Śląsko-Dąbrowski i Świętokrzyski a także kładka pieszo-rowerowa. Od środy zamknięta jest też Wisłostrada.
Od środy zamknięta jest cała Wisłostrada w obu kierunkach na odcinku od mostu M. Skłodowskiej-Curie do mostu Łazienkowskiego (w tym „stara” ulica Wybrzeże Kościuszkowskie, prowadząca nad tunelem). Jezdnia zachodnia Wisłostrady jest nieczynna od mostu Łazienkowskiego w kierunku południowym, do ulicy Gagarina.
Nieczynne są też pobliskie ulice, m.in. Sanguszki, Karowa, Lipowa, Dobra od Karowej do Lipowej oraz Zajęcza i Tamka między Dobrą a Wybrzeżem Kościuszkowskim. Te utrudnienia potrwają do godziny 18 w czwartek 15 sierpnia.
W tym czasie trasami objazdowymi kursują autobusy linii: 100, 106, 107, 108, 114, 118, 127, 159, 162, 166, 167, 171, 172, 185, 187, 517, N16, N33, N83.
"Poza tym, w czwartek 15 sierpnia w godz. 8-15 most Gdański zostanie zamknięty dla pieszych i rowerzystów, a tramwaje nie będą się zatrzymywać na przystankach: Most Gdański oraz Wybrzeże Helskie. W tym dniu w godzinach 13-16 zostanie zamknięty dla niezmotoryzowanych także most Śląsko-Dąbrowski. Dodatkowo, między godz. 14 a 15 wyłączony zostanie ruch kołowy na mostach Gdańskim i Śląsko-Dąbrowskim" - przekazał stołeczny ratusz.
Pięć linii autobusowych: 100, 160, 190, 409 i 500 zmieni swoje trasy – autobusy nie będą przejeżdżały przez Wisłę. "Tramwaje będą jeździły przez most Śląsko-Dąbrowski (linie 20, 26, 73, 74, T) oraz most Gdański (linie 6, 28, 70, 71, 74, 78) bez zatrzymania czyli nieczynne będą przystanki Wybrzeże Helskie oraz Most Gdański; chyba, że decyzję o wyłączeniu także ruchu tramwajów podejmą służby. Wtedy tramwaje będą kursowały na skróconych trasach – nie przejadą przez Wisłę" - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.
W czwartek, w godz. 10–14 przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbędą się uroczystości państwowe. W tym czasie wyłączone z ruchu będą pl. Piłsudskiego i ulica Królewska od pl. Małachowskiego do Krakowskiego Przedmieścia. Autobusy linii 111, 116, 128, 175, 178, 180, 503 będą kursowały trasami objazdowymi.
Uroczystości na Cytadeli
W ramach obchodów w Muzeum Wojska Polskiego na warszawskiej Cytadeli od godz. 10 do 18 będzie pokazywane współczesne uzbrojenie i sprzęt wojskowy, w tym sprzęt armii sojuszniczych. Na scenie wystąpią artyści-amatorzy działający w klubach wojskowych Dowództwa Operacyjnego RSZ w Warszawie, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa i 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla - zapowiedział resort obrony.
Uroczystości upamiętniające 104. rocznicę Bitwy Warszawskiej odbędą się też m.in. w miejscach związanych ze zwycięską bitwą. W Ossowie zostanie odprawiona msza pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Po liturgii odbędzie się Apel Poległych, a w południe na polach Ossowskich zaplanowana jest rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku.
Po południu w Radzyminie odbędzie się apel pamięci na cmentarzu, gdzie pochowani są żołnierze polegli w Bitwie Warszawskiej, podczas którego obecny będzie minister obrony narodowej.
Święto narodowe
15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski Bitwy Warszawskiej 1920 r. Zwycięstwo polskiego wojska zadecydowało o zachowaniu niepodległości kraju i zatrzymało marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Było także jednym z najważniejszych elementów pamięci historycznej II RP.
15 sierpnia został ogłoszony w 1923 r. Świętem Wojska Polskiego. Pozostawał nim do roku 1947. Od 1992 r. Święto Wojska Polskiego ponownie obchodzone jest w połowie sierpnia.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Łukasz Wieczorek/TVN24