Skręcony obelisk wśród fontann. Tak będzie wyglądał pomnik Bitwy Warszawskiej

Autor:
mp/pm/kwoj
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Ogłoszenie wyników konkursu
Ogłoszenie wyników konkursuTVN24
wideo 2/5
Wyniki konkursu na projekt pomniku Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Są wyniki konkursu architektonicznego na projekt pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 r. na placu na Rozdrożu. Wysoki, skręcony niezgodnie z kierunkiem ruchu zegara obelisk stanie wśród fontann, które do pary z projektorem umożliwią pokazy historycznych filmów. Całość otoczona będzie ścianą, która wyróżni tę przestrzeń w mieście.

Wyniki konkursu ogłosiła w czwartek wiceprezydent Renata Kaznowska. - Autor Mirosław Nizio wraz ze zespołem: Agnieszka Czmut, Mikołaj Cielniak, Łukasz Boniewski, Kamil Rekosz, Damian Jakubowski oraz Maciej Piotrowski. Dziękuję i gratuluję - przekazała i zaznaczyła, że autorzy zwycięskiej pracy pochodzą z Warszawy.

Dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, architekt miasta, a zarazem przewodnicząca jury konkursowego Marlena Happach podkreśliła, że projekt wygrał "zdecydowaną większością głosów". - Wygrała praca, której przyznano pierwsze miejsce oraz nagrodę w kwocie 50 tysięcy złotych brutto, a przede wszystkim zaproszenie na negocjacje w trybie zamówienia z wolnej ręki na uszczegółowienie pracy konkursowej - wymieniała.

Happach zaznaczyła też, że akurat ta praca została uznana za najlepszą ze względu na "wartości artystyczne oraz czytelność ideową symbolicznego przekazu". - Forma ta umiejętnie podkreśla cywilizacyjną, a nie tylko militarną rolę Bitwy Warszawskiej. Historyczny triumf znajduje swoje widoczne miejsce w panoramie miasta - mówiła.

Gnomon i fontanny

Jak opisywała Happach, najważniejszym elementem projektu jest gnomon. - To rodzaj obelisku, który ma charakterystyczną formę - prostą, ale skręconą niezgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara, aby pokazać pewnego rodzaju niemożliwość działania militarnego Bitwy Warszawskiej - mówiła.

Wskazała, że bardzo ważnym elementem jest również "okrągły, gwiaździsty element wodny". - Może on funkcjonować w różny sposób. Może być suchą płaszczyzną dla umożliwienia organizacji uroczystości państwowych. Całe założenie otaczają półkoliste rodzaje muru, ściany, które nie odgradzają z przestrzeni miasta, ale pozwalają wyróżnić w przestrzeni całe to założenie i wprowadzić elementy narracji i edukacji - mówiła Happach.

Kaznowska doprecyzowała, że wspomniany "element wodny" to rozwiązanie znane z Multimedialnego Parku Fontann. - To jest ekran wodny z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Dysza wodna tworzy ekran wodny i projektor daje możliwość wyświetlania filmów. Mówimy o pomniku, więc filmy będą miały konkretne, historyczne przesłanie - zaznaczyła.

Jury konkursowe ma jednak pewne zastrzeżenia do zwycięskiej pracy. - Dotyczą one przede wszystkim edukacyjnej części założenia. Powiększenia tej przestrzeni, gdzie edukacyjne elementy mogłyby się znaleźć, przemyślenia zastosowanych elementów wodnych i multimedialnych oraz pogłębienia analizy dotyczącej wkomponowania w kontekst - wskazała Happach.

Rząd dołoży się do pomnika

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zapowiedział współfinansowanie inwestycji przez rząd. - Pewnie podpiszemy porozumienie między ministerstwem a ratuszem co do realizacji. Nie chcemy, żeby jakieś formalno-finansowe problemy w czymkolwiek przeszkadzały - zaznaczył.

Przyznał też, że z wyniku konkursu jest zadowolony i najbardziej podobały mu się dwie prace: zwycięska i ta, które zdobyła drugie miejsce. Zaznaczył jednak, że w tym drugim przypadku zabrakło wyraźnego elementu wiktorii. - A wszystkie strony przyznają pewnie, że jednak Bitwa Warszawska była bitwą zwycięską, dość istotną dla historii i polskiej wspólnoty politycznej - mówił.

Na setną rocznicę?

Wcześniej przedstawiciele rządu i miasta podkreślali, że chcą, aby pomnik został odsłonięty 15 sierpnia w setną rocznicę bitwy. Do możliwości dochowania tego terminu odniósł się stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

- My do tej daty podchodzimy dość elastycznie, co nie znaczy, że nie zrobimy wszystkiego, by zmieścić się może nie przed sierpniem, ale w roku obchodów rocznicy. Po rozstrzygnięciu sądów siadamy z autorem pracy do rozmów, weryfikujemy harmonogram, zastanawiamy się nad kosztorysem i analizujemy to z punktu widzenia realizacji, mając na względzie bliskie terminy. Wolimy je przedłużyć, niż z góry założyć, że nie zmieścimy się w ramach tego roku - wyjaśnił.

Krasucki zwrócił też uwagę, że rozstrzygnięcie konkursu zweryfikowało czas powstania pomnika. - Bo w sytuacji, gdy byłyby to bardzo skromne obiekty, to jest to realne (dochowanie terminu - red.), a gdy są bardziej rozbudowane i zawierają elementy technologiczne, to może to przedłużyć ten proces - zaznaczył.

58 propozycji pomnika

Rada Warszawy 4 lipca 2019 roku podjęła uchwałę w sprawie wzniesienia pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 r. w rejonie placu Na Rozdrożu. Inwestorem pomnika będzie Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta.

Konkurs polegał na wykonaniu koncepcji architektoniczno-rzeźbiarskiej pomnika, upamiętniającego Bitwę Warszawską, wraz z zagospodarowaniem terenu, na którym ma zostać posadowiony. W Wieloletniej Prognozie Finansowej miasto zaplanowało na wykonanie prac, realizowanych na podstawie pracy konkursowej, kwotę trzech milionów złotych.

Do konkursu dopuszczono 85 pracowni, które spełniły wymagania organizatorów. Do 17 lutego grupy te musiały złożyć prace konkursowe w Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków. Ostatecznie wpłynęło 58 propozycji.

20-osobowe jury tworzyli przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ratusza, Rady Warszawy oraz eksperci.

Autor:mp/pm/kwoj

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Przez cały czwartek w Warszawie królować będzie zimowa aura. Na stołeczne drogi wyjechało rankiem 170 posypywarek. Jeśli będzie potrzeba do akcji wkroczy więcej sprzętu.

Mroźny czwartek. Posypywarki pracują na ulicach i wiaduktach

Mroźny czwartek. Posypywarki pracują na ulicach i wiaduktach

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Za kilka dni na Trakcie Królewskim będzie można poczuć klimat świąt, w tym roku w stylu retro. Świąteczna iluminacja rozświetli się 6 grudnia. Z kolei 7 grudnia o godzinie 18 prezydent Warszawy uroczyście włączy choinkę na placu Zamkowym.

Świąteczna iluminacja w stylu retro i ogromna choinka na placu Zamkowym

Świąteczna iluminacja w stylu retro i ogromna choinka na placu Zamkowym

Autor:
mg/b
Źródło:
PAP

W Zespole Szkół Powiatowych w Kadzidle w powiecie ostrołęckim doszło do ataku nożownika. Trzy osoby zostały ranne, pierwszej pomocy udzielali im strażacy z OSP. Podejrzewany o atak został zatrzymany. W czwartek w szkole nie będą odbywały się zajęcia lekcyjne. Uczniowie i nauczyciele zostali objęci opieką psychologów.

Odwołane lekcje po ataku nożownika w szkole pod Ostrołęką. 18-letni uczeń zatrzymany. Ranne trzy osoby

Odwołane lekcje po ataku nożownika w szkole pod Ostrołęką. 18-letni uczeń zatrzymany. Ranne trzy osoby

Aktualizacja:
Autor:
dg,
ZiR/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

17-latek pobił starszego mężczyznę, po czym z koleżankami wymyślił historię mającą uchronić go przed odpowiedzialnością. Policjanci z Otwocka nie dali się nabrać i wykorzystali miejski monitoring, by dotrzeć do prawdy. Nastolatek został objęty policyjny dozorem, jest traktowany jak dorosły i grozi mu kara do trzech lat pozbawienia wolności - przekazał rzecznik otwockiej policji sierżant sztabowy Patryk Domarecki.

Twierdził, że pobił mężczyznę, bo ten molestował jego koleżanki. 17-latka zdradził monitoring

Twierdził, że pobił mężczyznę, bo ten molestował jego koleżanki. 17-latka zdradził monitoring

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do zderzenia łącznie trzech pojazdów doszło na trasie S8, na wysokości ulicy Jagiellońskiej. Jedna osoba została zabrana do szpitala. Zdarzenie spowodowało ogromny korek - ciągnął się aż do Bemowa.

Po kolizji na S8 kierowcy utknęli w ogromnym korku

Po kolizji na S8 kierowcy utknęli w ogromnym korku

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejarze otworzyli tunel pod torami kolejowymi w Sulejówku. Jednocześnie podpisano umowę na budowę kolejnego wraz z przebudową układu przyległych ulic.

Otworzyli tunel pod torami w Sulejówku, podpisali umowę na budowę kolejnego

Otworzyli tunel pod torami w Sulejówku, podpisali umowę na budowę kolejnego

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W rejonie Pałacu Kultury i Nauki, przy powstającym Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz planowanym budynku teatru TR Warszawa, pojawiły się glediczje trójcierniowe oraz wiśnie "Fukubana". Jedno z nowych drzew zasadził prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski

Do Warszawy przyjechały z Holandii. Nowe drzewka na placu Centralnym

Do Warszawy przyjechały z Holandii. Nowe drzewka na placu Centralnym

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl

83-latek został oszukany metodą "na policjanta". Oszuści przekonali go, że jego pieniądze są zagrożone, a skan karty wpadł w ręce hakerów, którzy następnie wzięli kredyt na jego dane. Senior wykonał przelew na konto, na którym jego fundusze miały być bezpieczne. Nie były. Stracił prawie 70 tysięcy złotych.

83-latek stracił prawie 70 tysięcy złotych, uwierzył fałszywemu policjantowi

83-latek stracił prawie 70 tysięcy złotych, uwierzył fałszywemu policjantowi

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek policjanci z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego ciechanowskiej komendy pomogli mężczyźnie w kryzysie bezdomności, który leżał na chodniku. 61-latek miał widoczne odmrożenia. Dzięki natychmiastowej reakcji policjantów udało się uniknąć tragedii i pomoc nadeszła w samą porę - podała tamtejsza policja.

Leżał na chodniku, miał widoczne odmrożenia. Pomoc nadeszła w samą porę

Leżał na chodniku, miał widoczne odmrożenia. Pomoc nadeszła w samą porę

Autor:
katke
Źródło:
PAP

Wykonawca trasy tramwajowej do Wilanowa kończy odtwarzanie pierwszej jezdni ulicy Spacerowej. Na początku grudnia pojadą tamtędy autobusy ośmiu linii, ale tylko w kierunku Mokotowa.

Jezdnia prawie gotowa, niebawem wróci tam ruch. Na razie autobusów i tylko w jednym kierunku

Jezdnia prawie gotowa, niebawem wróci tam ruch. Na razie autobusów i tylko w jednym kierunku

Autor:
dg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Nowy Świat autobus komunikacji miejskiej potrącił kobietę. Trafiła do szpitala.

Autobus potrącił kobietę, trafiła do szpitala

Autobus potrącił kobietę, trafiła do szpitala

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

11 obiektów zlokalizowanych na Starym i Nowym Mieście trafiło do rejestru zabytków ruchomych. Są to witrażowe lampiony, kinkiety, neony, a także szyldy. Jak podkreślił mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków stanowią one przykład rzemiosła artystycznego z lat 50. do 80. XX wieku.

Witrażowe lampiony, kinkiety, neony i szyldy trafiły do rejestru zabytków ruchomych

Witrażowe lampiony, kinkiety, neony i szyldy trafiły do rejestru zabytków ruchomych

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wystarczyła godzina, by kompletnie się upili. Nie przeszkadzało im to, że pracowali na ulicy i mogli spowodować wypadek. Jeden z pracowników miał w organizmie 2,9 promila alkoholu, drugi 3,5.

Robotnicy z miotłami zataczali się na ulicy. "Godzinę temu byli zupełnie trzeźwi"

Robotnicy z miotłami zataczali się na ulicy. "Godzinę temu byli zupełnie trzeźwi"

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wzrósł bilans ofiar tragicznego wypadku w alei Wilanowskiej, w którym uczestniczyły auto osobowe i autobus miejski. Nie żyją pasażer i kierowca samochodu. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie spowodowania wypadku. Śledczy analizują między innymi nagrania z monitoringu i przesłuchują świadków.

Po wypadku w alei Wilanowskiej w szpitalu zmarła druga osoba

Po wypadku w alei Wilanowskiej w szpitalu zmarła druga osoba

Aktualizacja:
Autor:
katke,
dg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Na początku grudnia Trakt Królewski rozświetli świąteczna iluminacja. W tym roku będzie nawiązywała do lat 50. i 60. XX wieku. Pojawią się między innymi rozświetlona syrena oraz motorower ryś. Ulice od palmy przy rondzie De Gaulle’a do kolumny Zygmunta III Wazy w weekendy i święta zmienią się w deptak. Inaczej pojedzie komunikacja miejska.

Rozbłyśnie świąteczna iluminacja w klimacie lat 50. i 60. Trakt Królewski będzie się zmieniał w deptak

Rozbłyśnie świąteczna iluminacja w klimacie lat 50. i 60. Trakt Królewski będzie się zmieniał w deptak

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd wydał wyrok w sprawie wypadku drogowego, w którym uczestniczył znany warszawski ratownik wolontariusz Marcin "Borkoś" Borkowski. W orzeczeniu stwierdzono, że poruszał się on pojazdem uprzywilejowanym, a winę za spowodowanie wypadku ponosi kierująca samochodem osobowym.

Śpiączka, długa rehabilitacja i powrót do pracy. Jest wyrok w sprawie wypadku ratownika "Borkosia"

Śpiączka, długa rehabilitacja i powrót do pracy. Jest wyrok w sprawie wypadku ratownika "Borkosia"

Autor:
Artur
Węgrzynowicz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Krzysztof S., znany muzyk jazzowy, zasiądzie na ławie oskarżonych w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi-Południe. Śledczy zarzucają mu, że podczas warsztatów muzycznych wykorzystał seksualnie nieletnią. Proces rozpocznie się 30 stycznia.

Znany muzyk oskarżony o wykorzystywanie seksualne nieletniej. Sąd wyznaczył datę rozpoczęcia procesu

Znany muzyk oskarżony o wykorzystywanie seksualne nieletniej. Sąd wyznaczył datę rozpoczęcia procesu

Autor:
katke/gp
Źródło:
PAP

Policjanci z Sierpca zlikwidowali dwie nielegalne linie do produkcji alkoholu. Jedna z nich znajdowała się za tajnym przejściem. Zarekwirowali 160 litrów gotowych wyrobów alkoholowych i prawie 550 litrów zacieru.

Tajne przejście w ścianie, a za nią bimbrownia

Tajne przejście w ścianie, a za nią bimbrownia

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skok adrenaliny zapewni sobotni 61. Rajd Barbórka. Najlepsi kierowcy będą mogli sprawdzić i pokazać swoje umiejętności. Jednak organizacja ich przejazdów będzie się wiązać z zamknięciem ruchu na ulicach i ograniczeniem parkowania. Pierwsze zmiany już od czwartku.

61. Rajd Barbórka w sobotę, pierwsze utrudnienia od czwartku

61. Rajd Barbórka w sobotę, pierwsze utrudnienia od czwartku

Autor:
mg/gp
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Podczas prac na placu Defilad odkopano miedzy innymi posadzkę jednej z kamienic, które przed wojną stały w miejscu, gdzie dziś powstaje plac Centralny. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych wciąż prowadzone są tam prace archeologiczne.

Odkopują Warszawę, której już nie ma. Trafili na posadzkę dawnej kamienicy

Odkopują Warszawę, której już nie ma. Trafili na posadzkę dawnej kamienicy

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl