Skręcony obelisk wśród fontann. Tak będzie wyglądał pomnik Bitwy Warszawskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Ogłoszenie wyników konkursu
Ogłoszenie wyników konkursuTVN24
wideo 2/5
Wyniki konkursu na projekt pomniku Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Są wyniki konkursu architektonicznego na projekt pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 r. na placu na Rozdrożu. Wysoki, skręcony niezgodnie z kierunkiem ruchu zegara obelisk stanie wśród fontann, które do pary z projektorem umożliwią pokazy historycznych filmów. Całość otoczona będzie ścianą, która wyróżni tę przestrzeń w mieście.

Wyniki konkursu ogłosiła w czwartek wiceprezydent Renata Kaznowska. - Autor Mirosław Nizio wraz ze zespołem: Agnieszka Czmut, Mikołaj Cielniak, Łukasz Boniewski, Kamil Rekosz, Damian Jakubowski oraz Maciej Piotrowski. Dziękuję i gratuluję - przekazała i zaznaczyła, że autorzy zwycięskiej pracy pochodzą z Warszawy.

Dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, architekt miasta, a zarazem przewodnicząca jury konkursowego Marlena Happach podkreśliła, że projekt wygrał "zdecydowaną większością głosów". - Wygrała praca, której przyznano pierwsze miejsce oraz nagrodę w kwocie 50 tysięcy złotych brutto, a przede wszystkim zaproszenie na negocjacje w trybie zamówienia z wolnej ręki na uszczegółowienie pracy konkursowej - wymieniała.

Happach zaznaczyła też, że akurat ta praca została uznana za najlepszą ze względu na "wartości artystyczne oraz czytelność ideową symbolicznego przekazu". - Forma ta umiejętnie podkreśla cywilizacyjną, a nie tylko militarną rolę Bitwy Warszawskiej. Historyczny triumf znajduje swoje widoczne miejsce w panoramie miasta - mówiła.

Gnomon i fontanny

Jak opisywała Happach, najważniejszym elementem projektu jest gnomon. - To rodzaj obelisku, który ma charakterystyczną formę - prostą, ale skręconą niezgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara, aby pokazać pewnego rodzaju niemożliwość działania militarnego Bitwy Warszawskiej - mówiła.

Wskazała, że bardzo ważnym elementem jest również "okrągły, gwiaździsty element wodny". - Może on funkcjonować w różny sposób. Może być suchą płaszczyzną dla umożliwienia organizacji uroczystości państwowych. Całe założenie otaczają półkoliste rodzaje muru, ściany, które nie odgradzają z przestrzeni miasta, ale pozwalają wyróżnić w przestrzeni całe to założenie i wprowadzić elementy narracji i edukacji - mówiła Happach.

Kaznowska doprecyzowała, że wspomniany "element wodny" to rozwiązanie znane z Multimedialnego Parku Fontann. - To jest ekran wodny z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Dysza wodna tworzy ekran wodny i projektor daje możliwość wyświetlania filmów. Mówimy o pomniku, więc filmy będą miały konkretne, historyczne przesłanie - zaznaczyła.

Jury konkursowe ma jednak pewne zastrzeżenia do zwycięskiej pracy. - Dotyczą one przede wszystkim edukacyjnej części założenia. Powiększenia tej przestrzeni, gdzie edukacyjne elementy mogłyby się znaleźć, przemyślenia zastosowanych elementów wodnych i multimedialnych oraz pogłębienia analizy dotyczącej wkomponowania w kontekst - wskazała Happach.

Rząd dołoży się do pomnika

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zapowiedział współfinansowanie inwestycji przez rząd. - Pewnie podpiszemy porozumienie między ministerstwem a ratuszem co do realizacji. Nie chcemy, żeby jakieś formalno-finansowe problemy w czymkolwiek przeszkadzały - zaznaczył.

Przyznał też, że z wyniku konkursu jest zadowolony i najbardziej podobały mu się dwie prace: zwycięska i ta, które zdobyła drugie miejsce. Zaznaczył jednak, że w tym drugim przypadku zabrakło wyraźnego elementu wiktorii. - A wszystkie strony przyznają pewnie, że jednak Bitwa Warszawska była bitwą zwycięską, dość istotną dla historii i polskiej wspólnoty politycznej - mówił.

Na setną rocznicę?

Wcześniej przedstawiciele rządu i miasta podkreślali, że chcą, aby pomnik został odsłonięty 15 sierpnia w setną rocznicę bitwy. Do możliwości dochowania tego terminu odniósł się stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

- My do tej daty podchodzimy dość elastycznie, co nie znaczy, że nie zrobimy wszystkiego, by zmieścić się może nie przed sierpniem, ale w roku obchodów rocznicy. Po rozstrzygnięciu sądów siadamy z autorem pracy do rozmów, weryfikujemy harmonogram, zastanawiamy się nad kosztorysem i analizujemy to z punktu widzenia realizacji, mając na względzie bliskie terminy. Wolimy je przedłużyć, niż z góry założyć, że nie zmieścimy się w ramach tego roku - wyjaśnił.

Krasucki zwrócił też uwagę, że rozstrzygnięcie konkursu zweryfikowało czas powstania pomnika. - Bo w sytuacji, gdy byłyby to bardzo skromne obiekty, to jest to realne (dochowanie terminu - red.), a gdy są bardziej rozbudowane i zawierają elementy technologiczne, to może to przedłużyć ten proces - zaznaczył.

58 propozycji pomnika

Rada Warszawy 4 lipca 2019 roku podjęła uchwałę w sprawie wzniesienia pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 r. w rejonie placu Na Rozdrożu. Inwestorem pomnika będzie Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta.

Konkurs polegał na wykonaniu koncepcji architektoniczno-rzeźbiarskiej pomnika, upamiętniającego Bitwę Warszawską, wraz z zagospodarowaniem terenu, na którym ma zostać posadowiony. W Wieloletniej Prognozie Finansowej miasto zaplanowało na wykonanie prac, realizowanych na podstawie pracy konkursowej, kwotę trzech milionów złotych.

Do konkursu dopuszczono 85 pracowni, które spełniły wymagania organizatorów. Do 17 lutego grupy te musiały złożyć prace konkursowe w Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków. Ostatecznie wpłynęło 58 propozycji.

20-osobowe jury tworzyli przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ratusza, Rady Warszawy oraz eksperci.

Autorka/Autor:mp/pm/kwoj

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl