TVN Warszawa | Śródmieście

Co się otwiera w Warszawie, a co wciąż zamknięte?

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
katke/pm
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Od poniedziałku otwarte są tereny wokół PGE Narodowego
Od poniedziałku otwarte są tereny wokół PGE Narodowego Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plOd poniedziałku otwarte tereny wokół PGE Narodowego

Bez zapewnienia bezpieczeństwa jest ryzyko większej liczby zakażeń. Nie chcemy, by miejskie instytucje stały się źródłem zachorowań. Bez konkretnych wytycznych nie jesteśmy w stanie otworzyć ich na czas - oceniła rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że w związku z kolejnym etapem luzowania obostrzeń od 4 maja jest możliwe otwieranie obiektów kultury, jak muzea czy biblioteki. Znów funkcjonować mogą też ośrodki sportowe czy boiska szkolne. Szef rządu ogłosił też, że od środy, 6 maja przywrócone mogą być wypożyczalnie rowerów miejskich. Ostateczną decyzję mają jednak podejmować samorządy. Warszawscy urzędnicy ocenili, że na razie nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa w tych miejscach. By móc je otworzyć, czekają na szczegółowe wytyczne rządu. Inaczej władze stolicy nie chcą ryzykować.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Rząd zaznaczał, że zdjęcie zakazów działalności instytucji nie oznacza nakazu ich otwarcia. Jak wskazało na przykład Ministerstwo Kultury, ostateczną decyzję o czasie, trybie i tempie otwierania oraz procedurach w każdym przypadku podejmuje dyrektor instytucji w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym. Jak zapowiedziały władze Warszawy, miejskie ośrodki kultury - podobnie jak obiekty sportowe i boiska szkolne, nie są w stanie otworzyć się od 4 maja.

"Nie jesteśmy po pandemii"

W poniedziałek o tym, że miejskie instytucje kultury nie otworzyły się, powiedziała nam rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka. Jak wskazała, nie da się przygotować muzeów czy bibliotek ze względu na wciąż rosnącą liczbę zakażeń w Warszawie. - Nie jesteśmy po pandemii. Otwarcie tych instytucji wiąże się z wzięciem na siebie ogromnej odpowiedzialności. Dlatego czekamy na konkretne wytyczne Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego - podkreśliła rzeczniczka. - Bez odpowiedniego zabezpieczenia ryzykujemy wzrostem liczby zakażeń czy ogniskiem zachorowań. To miasto będzie wówczas musiało wziąć na siebie odpowiedzialność za taką sytuację, a nie możemy do tego dopuścić - powiedziała.

- Wcześniej placówki muszą między innymi doposażyć miejsca kontaktu z publicznością w dodatkowe zabezpieczenia, w tym plastikowe przegrody. Potrzebna jest zmiana trybu pracy, by pracownicy mogli zachować dystans i pracować w systemie zmianowym - oceniła rzeczniczka. - Dopiero kiedy te działania będą wdrożone, będziemy mogli otworzyć miejskie instytucje, o czym będziemy na bieżąco informować - zapowiedziała rzeczniczka.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Otwarty Zamek Królewski i zamknięte Centrum Nauki Kopernik

Do tej pory o otwarciu muzeum poinformowała dyrekcja Zamku Królewskiego w Warszawie. W poniedziałek o godzinie 13 otworzyła się Brama Zegarowa. Zaprezentowana została nowa trasa zwiedzania. Muzeum zamkowe będzie czynne w dni powszednie: od poniedziałku do piątku w godzinach od godziny 12 do 17, a w soboty i niedziele - od 10 do 17. Jak podkreśliła dyrekcja, obowiązywać będzie wyłącznie zwiedzanie indywidualne, przy zachowaniu limitu do 100 osób na godzinę. Wejście będzie możliwe jedynie przez Bramę Zegarową.

Do otwarcia wciąż przygotowuje się Muzeum Narodowe w Warszawie. - Dążymy do jak najszybszego udostępnienia naszych zbiorów dla publiczności, dlatego pracujemy nad nowym regulaminem zwiedzania - przekazała Monika Bala z działu komunikacji MNW.

4 maja nie otworzyło się także Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. - Rozporządzenie premiera i ministra zdrowia nie oznacza, że placówki od razu otworzą się dla publiczności. Otwiera to natomiast drogę do takich decyzji - przekazała Marta Dziewulska, rzeczniczka prasowa muzeum.

Z kolei rzeczniczka prasowa Centrum Nauki Kopernik Katarzyna Nowicka przekazała, że nie wiadomo jeszcze, kiedy instytucja się otworzy. - Przygotowujemy się do otwarcia, rozpatrujemy różne warianty, ale konkretnego terminu nie potrafimy jeszcze zadeklarować - powiedziała. Dodała, jednak że od piątku otwarty jest ogród na dachu CNK.

Jak jednak sprawdził reporter tvnwarszawa.pl, w poniedziałek około południa ogród był zamknięty.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Zachęta-Narodowa Galeria Sztuki również uzależniają otwarcie placówek dla publiczności od wytycznych sanepidu.

Z kolei Biblioteka Narodowa w Warszawie przekazała, że do czasu znaczącego zmniejszenia liczby zakażeń i wprowadzenia czwartego etapu znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19, czytelnie Biblioteki Narodowej pozostaną zamknięte dla czytelników. Zamknięte pozostają również wszystkie miejskie biblioteki w Warszawie.

Nadal obowiązuje ograniczenie działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki: projekcją filmów w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych. Znoszenie tych ograniczeń planowane jest w kolejnych etapach.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Włączą Veturilo, otwarte tereny wokół PGE

Od środy 6 maja znów czynne będą wypożyczalnie rowerów miejskich Veturilo. Zakaz ich używania ogłosił pod koniec marca premier Mateusz Morawiecki. - Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski apelował do rządu o przywrócenie rowerów miejskich. Gołym okiem widać, że po poluzowaniu obostrzeń na ulicach Warszawy, mamy większy ruch. Rowery miejskie są alternatywą dla komunikacji miejskiej, w której nadal obowiązują ograniczenia. W autobusach, tramwajach czy metrze może podróżować nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących - przypomniała Gałecka. I jak wskazała, w weekend w Dzienniku Ustaw pojawił się zapis, według którego zakaz funkcjonowania wypożyczalni rowerów obowiązuje do 5 maja. - To oznacza, że od 6 maja Veturilo będzie mogło zostać włączone. Po ogłoszeniu obostrzeń rowery zostały na stacji. Teraz wystarczy jedynie uruchomić system - wskazała rzeczniczka. Urzędnicy zapewniali w poniedziałek, że rowery będą dezynfekowane.

Stołeczny ratusz podobną decyzję jak z instytucjami kultury, podjął wcześniej odnośnie otwarcia ośrodków sportowych i boisk szkolnych. Jak zapowiedziały władze Warszawy w niedzielę, miasto nie będzie narażać uczniów czy kadry trenerskiej w czasie trwającej pandemii. Wszystkie miejskie ośrodki sportowe pozostają na razie zamknięte.

Od poniedziałku otwarte są jednak bramy stadionu Stadionu Narodowego, który nie jest miejskim obiektem. Można korzystać z terenów wokół stadionu. "Wszyscy, którzy planują wybrać się na spacer, miłośnicy biegania, jazdy na rolkach czy rowerze korzystając z promenady zewnętrznej stadionu, mogą to zrobić bez ograniczeń codziennie w godzinach od 5 do 23" - czytamy w komunikacie PGE Narodowego. Należy jednak pamiętać o zakrywaniu twarzy i zachowaniu odpowiedniej odległości.

"Aktywności mające miejsce wewnątrz obiektu, w tym wycieczki z przewodnikiem oraz punkt widokowy nadal pozostają zawieszone do odwołania" - zaznaczono.

Rząd od 6 maja dał możliwość przywrócenia działania przedszkoli i żłobków. W tej kwestii prezydent stolicy Rafał Trzaskowski również ocenił, że stolica nie będzie ryzykować i czeka na szczegółowe wytyczne. Jak przekonywał, nikt ze strony rządowej nie konsultował zakresu zmian w obostrzeniach z samorządowcami.

Autor:katke/pm

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości