Choć węgiel drogi, smogu nie unikniemy. "Źródeł węglowych" wręcz przybywa

Autor:
katke/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Skład węgla przy Patriotów w Warszawie
Skład węgla przy Patriotów w Warszawie
Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl Skład węgla przy Patriotów w Warszawie

"W Warszawie jest od 7,5 do 9 tys. kopciuchów na paliwa stałe, z czego - zgodnie z danymi z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków - około 4 tys. to źródła ogrzewania na węgiel" - podał stołeczny ratusz. W stolicy za tonę węgla zapłacimy około 3,5 tysiąca złotych.

Informację o liczbie kopciuchów przekazała Aleksandra Grzelak z biura prasowego stołecznego ratusza. Zastrzegła przy tym, że dane są niejednoznaczne. "Należy podkreślić, że połowa tej liczby (pieców na paliwa stałe - red.), czyli około 2 tys., to źródła węglowe, które pojawiły się w ewidencji w ciągu ostatnich kilku tygodniu po ogłoszeniu przez rząd informacji o dodatkach węglowych. Nie ma więc stuprocentowej pewności czy są to rzetelne dane, czy też dane zgłoszone w celu próby uzyskania dodatku" - wskazała urzędniczka.

Średnia cena za węgiel w Warszawie

Reporter tvnwarszawa.pl Tomasz Zieliński wybrał się tymczasem do składów węgla, żeby sprawdzić ceny i dostępność. W Wawrze za tonę typu orzech trzeba zapłacić 3,5 tysiąca złotych. Tyle samo zapłacimy za węgiel - kostkę. - Jest sprzedawany od ręki, bez limitów na osobę - dowiedział się nasz reporter. W kolejnym punkcie w Wawrze usłyszał, że ceny za ten sam rodzaj węgla wahają się od 3 do 3,5 tysiąca złotych za tonę. Tutaj także nie było limitów sprzedaży. Jest natomiast inny problem - nie widać... zainteresowanych.

Z kolei w jednym z punktów w Rembertowie dowiedzieliśmy się, że cena to również 3,5 tysiąca za tonę. Węgiel dostarczany jest w workach po 25 kilogramów. Tu jednak jest limit - po tonie dla każdego klienta. Ale - jak słyszymy - nie ma to związku z tym, że węgla brakuje.

Z kolei na Białołęce ceny wahają się od 3450 do 3950. Wszystko zależy od rodzaju węgla. Za orzech zapłacimy 3450, ale za ekogroszek (jak zapewnia sprzedawca - z Polski, wysokokaloryczny i najlepszej jakości) 3950 złotych.

Pomysł Sasina: dystrybucja węgla przez samorządy

W ubiegłym tygodniu w Otwocku wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zwrócił się do samorządów z prośbą, "aby zaangażowały się w dystrybucję węgla, mając spółki komunalne, różnego rodzaju przedsiębiorstwa". Jego zdaniem, daje to możliwość kupowania węgla bezpośrednio u importera, a następnie pozwala sprzedawać go "z dużo mniejszym narzutem".

Na taką prośbę odpowiedział samorząd Otwocka, którego władze jako jedne z pierwszych w Polsce zdecydowały się na ten krok. Węgiel jest importowany z Kolumbii, a pierwszy transport przybył z Gdańska. Jedna tona węgla typu orzech kosztuje 2900 złotych brutto, a za ekogroszek mieszkańcy płacą 2950 złotych brutto. Skąd taka cena? W poniedziałek wiceprezydent Otwocka Paweł Walo wyliczał, że składa się na nią: zakup węgla w Gdańsku - 2100 złotych, do tego podatki, koszt transportu oraz inne koszty pochodne plus marża wynosząca około 2 proc., czyli 40 złotych na jednej tonie.

"Pomysł kuriozalny" i "ponury żart"

Rządowy pomysł nie spotkał się jednak z przychylnością większości samorządów. Krytykował go m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jak opisał, w mediach społecznościowych - jest on "kuriozalny" i "niepoważny". Stwierdził też m.in, że to próba przerzucenia politycznej odpowiedzialności.

Głos w sprawie zabrała Elżbieta Radwan, burmistrzyni Wołomina, czyli miasta, z którym od lat związany jest Jacek Sasin. "Przyznaję, w pierwszym odruchu pomyślałam, że to ponury żart, ale naprawdę nie jest mi do śmiechu kiedy myślę, że moi sąsiedzi – mieszkańcy gminy Wołomin – mogą pozostać bez opału na zimę" - pisała burmistrzyni w liście skierowanym do Sasina.

Jak pisaliśmy we wtorek, władze podwarszawskich radzą sobie na różne sposoby. Jedne narzekają na brak przepisów i środków niezbędnych do dystrybucji węgla. Inne łączą siły. Są też takie, które w ogóle nie planują się tym zajmować.

Dopiero szykują ustawę, ma działać wstecz

We wtorek rano samorządowcy z Unii Metropolii Polskich oraz Związku Miast Polskich spotkali się premierem Mateuszem Morawieckim, by rozmawiać m.in. dystrybucji węgla. Na późniejszej konferencji prasowej relacjonowali, że rząd podtrzymuje chęć uregulowania handlu węglem przez spółki komunalne ustawą. - Premier zapowiedział projekt ustawy w tej sprawie, który dzisiaj będzie procedowany na Radzie Ministrów - przekazał we wtorek Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa. - Będzie legalizował tą działalność, którą teraz prowadzą samorządy, które dystrybuują węgiel, jak miasto Otwock - dodał.

Autor:katke/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości