Śródmieście

Śródmieście

Złota 44: reaktywacja

"Niektórzy z Was mogli już zobaczyć pierwszych robotników na placu budowy Złotej 44. W tej chwili trwają prace przygotowawczo-porządkowe, a faktyczna budowa ruszy już wkrótce" - poinformowała firma Orco Facebooku i Twitterze.

Niewidomy student pozywa Metro i PZU

Filip Zagończyk, niewidomy student, który ponad dwa lata temu wpadł pod pociąg metra - pozwał PZU i stołeczne Metro ws. odszkodowania za wypadek - poinformowała w piątek PAP Katarzyna Bielat z reprezentującej go kancelarii Tomczak i Partnerzy.

Schowają Syrenkę za kuloodporną szybą

Rzeźba Syrenki już niedługo będzie na warszawiaków spoglądała zza kuloodpornych szyb. Niczym Mona Lisa w Luwrze, rzeźba znajdzie się w szklanej klatce. Wszystko po to, żeby ochronić zabytek podczas budowy II linii metra.

ZTM szykuje się<br></br> do przeprowadzki

Pałac Błękitny przy ul. Senatorskiej był przez dziesięciolecia siedzibą urzędników odpowiedzialnych za komunikację w mieście. Teraz muszą przeprowadzić się do błękitnego biurowca.

Śmiertelne potrącenie <br></br> na stacji Śródmieście

Na stacji Warszawa Śródmieście mężczyzna został śmiertelnie potrącony przez pociąg. Pociągi podmiejskie przez trzy godziny kursowały z pominięciem przystanków: Stadion, Powiśle i Ochota. Obecnie ruch pociągów odbywa się już po wszystkich torach.

"Pędzenie bimbru było aktem patriotyzmu"

Bimber, samogon, księżycówka. Co region, to inna nazwa. Ale i tak wszyscy wiedzą, o co chodzi. Czas rozkwitu bimbrownictwa w Polsce to PRL. - Cały naród produkował: profesorowie, robotnicy. Jedni na własny użytek, inni na skalę niemal przemysłową – opowiada varsavianista Jarosław Zieliński. - Doskonale pamiętam, jak odwiedziłem pewnego magistra, dziś naukowca sławnego w Europie, zaprosił mnie do kuchni, która cała była laboratorium produkcyjnym – dodaje.Prawdziwym ekspertem w tym temacie jest prof. Jerzy Kochanowski.- Obszarem bimbrowym w Warszawie była Jabłonna i Legionowo. Bimbrownie wymagają oddalenia od siedzib ludzkich, bo to strasznie śmierdziało. Wszystko się zmieniło, jak zaczęto bimber pędzić z cukru – wyjaśnia Kochanowski, autor cyklu "PRL bocznymi drzwiami". - Cukier można było przestać reglamentować na początku lat 80., ale obawiano się, że przez to zacznie się produkcja bimbru na ogromną skalę. Oczywiście nic takiego się nie stało – dodaje.Bimbrownictwo jak stawianie oporu

Stolica chce drapać chmury

Kolejne drapacze chmur wyrosną w Warszawie. Żeby podziwiać je w pełnej krasie będziemy musieli wysoko zadrzeć głowę. Miejsca, w których powstaną, odwiedził z aparatem reporter Kontaktu 24.

Miejskie rowery złapały opóźnienie

Nawet z dwumiesięcznym opóźnieniem dowiemy się, jak będzie wyglądać automatyczna wypożyczalnia miejskich rowerów. Projekt, który przygotowała firma wybrana w przetargu, zawiera "braki i usterki" - uznało biuro drogownictwa i dało firmie WYG International czas na poprawki. Urzędnicy przekonują, że opóźnienie nie powinno wpłynąć na termin budowy systemu roweru publicznego.

2 200 proc. podwyżki? Radni chcą weryfikować wyceny

Burmistrz przysięgał na pamięć swoich przodków, opozycja oskarżała, a mieszkańcy krzyczeli - tak wyglądała nadzwyczajna sesja rady Śródmieścia w sprawie podwyżek opłat za wieczyste użytkowanie gruntów. Ale na tym nie koniec walki o mniejsze opłaty - sprawą zajmą się teraz radni komisji rewizyjnej, a wspólnoty szykują społeczny projekt uchwały.

Zamiast 50 zapłacą ponad 1000 zł

Takich podwyżek miasto jeszcze nie widziało. Jerzy Malicki, podobnie jak kilkadziesiąt tysięcy osób w Warszawie otrzymał podwyżkę za użytkowanie wieczyste gruntu. Zamiast 50-ciu złotych rocznie on i inni mieszkańcy Muranowa zapłacą grubo ponad tysiąc.

Podwyżki o ponad 1000 procent "W operatach są błędy"

- Podwyżki są konieczne, bo dzielnicy brakuje pieniędzy - tak w skrócie można opisać tłumaczenia burmistrza Śródmieścia, który na wtorkowej sesji odpowiadał na pytania mieszkańców w sprawie podwyżek opłat za użytkowanie wieczyste. Zdaniem opozycji, tak ogromne podwyżki to skandal.

Mniej pieniędzy na zabytki

W tym roku na remonty zabytków jest o 6,8 mln złotych mniej niż w zeszłym. Do 31 stycznia można składać wnioski o dofinansowanie prac.

Jest plan dla Starego Miasta Będzie nowy zarządca

Plan zarządzania - to nowy dokument, który wytycza kierunki zmian na Starym Mieście i okolicach. Znalazło się w nim miejsce na oczywiste cele: remont nawierzchni, kamienic, ale też modernizację Ogrodów Królewskich i budowę mostu pieszego przez Wisłę. Okazało się też, że jeden pełnomocnik do spraw Traktu Królewskiego to za mało. Dla Starówki będzie nowy.

Mapa przestępstw 2010

W 2010 r. spadła liczba przestępstw - podaje stołeczna policja. Ale nie wszystkich. Choć zmalała liczba zabójstw i kradzieży, to odnotowano o 26 proc. więcej gwałtów. W statystyce "królują" Mokotów i Praga - informuje "Życie Warszawy".

"Wyprosili nas z centrum handlowego"

Choć wolontariusze WOŚP rozeszli się po całej Warszawie, to nie wszędzie mogą się dostać. Tak przynajmniej sami twierdzą. - Zostaliśmy wyproszeni z Arkadii - mówi Patryk, który zadzwonił do "Miejskiego Reportera".

Wrak z ronda de Gaulle'a wreszcie usunięty

Porzucony na wysepce ronda de Gaulle'a volkswagen golf wreszcie został odholowany. Przez kilkanaście dni służby miejskie twierdziły, że nie ma podstaw do usunięcia auta.

Casting dla osób, które mają dużo do pokazania

Dużych nie ma w mediach, teatrach czy kinie zbyt wielu. Młoda reżyserka Agnieszka Błońska postanowiła coś z tym zrobić. W Instytucie Teatralnym zorganizowała casting dla osób, które mają dużo do pokazania. - Pomysł zrodził się podczas rozmów z Maciejem Nowakiem. Pomyśleliśmy, że nikt tego tematu nie dotknął i że warto się tym zająć – opowiada reżyserka Agnieszka Błońska.Pewni siebie, duzi ludzie

Rozbite samochody blokowały skrzyżowanie

Wieczorem na skrzyżowaniu ulicy Waryńskiego i Nowowiejskiej doszło do poważnego wypadku. Skrzyżowanie było przez kilkadziesiąt minut zablokowane. Nie jeździły też tramwaje. Informację o wypadku otrzymaliśmy na warszawa@tvn.pl od Grzegorza.

Trzej królowie przemaszerowali przez miasto

Na przedzie Trzej Królowie, a za nimi barwny orszak. Tłumy warszawiaków przemaszerowały w samo południe z placu Zamkowego na plac Piłsudskiego, korzystając - po raz pierwszy od pół wieku - z dnia wolnego od pracy.

Zaparkował pod palmą i tak został...

Na wysepce, na środku ronda de'Gaulle'a zaparkował stary golf. Mijały dni, a samochód nadal stał, choć straż miejska w całym mieście prowadzi intensywną akcję odholowywania źle zaparkowanych aut.