Śródmieście

Śródmieście

Wietnamczyk demolował auta na placu Konstytucji

Ludzka fantazja nie zna granic. Co w nocy z poniedziałku na wtorek udowodnił 27-letni obywatel Wietnamu. Kilka minut przed pierwszą postanowił zniszczyć kilka samochodów i wybić szybę w salonie fryzjerskim na placu Konstytucji.

Spektakl studentów UW w Teatrze Studio

Studiują na uniwerku, ale to im nie wystarcza. Działają w kole naukowym UW Teatr i Polityka. W Teatrze Studio 19 stycznia można zobaczyć ich spektakl "Ofiara Basini" bazujący na "Niepokojach wychowanka Torlessa" Roberta Musila.

Legenda thrash metalu w Stodole

To wydarzenie dla fanów ciężkiego grania. W latach 80. koncertowali z Metalliką w katowickim Spodku. Mimo 30 lat od debiutu nadal ostro grają. Na koncercie 27 stycznia w Stodole KAT & RK będą promować swój album "Biało-Czarna". Kapela, która gra od 30 lat, nie zamierza kończyć działalności i daje koncerty w kraju oraz za granicą. Obecnie muzycy kończą pracę nad nowym albumem "Biało-Czarna".Prekursorzy thrash metalu

Maciej Balcar w Hard Rock Cafe

Gra z zespołem Dżem i Niebo, występuje w musicalu "Jesus Christ Superstar" w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. W końcu postanowił nagrać solowy krążek. Już we wtorek Macieja Balcara będzie można usłyszeć w Hard Rock Cafe. Koncert startuje o 21.30.

Byli na wojnie i teraz o niej opowiedzą

Spotkacie tam korespondentów i fotoreporterów wojennych, którzy opowiedzą o swojej pracy oraz o filmach dotyczących wojen: w byłej Jugosławii, Iraku oraz Wietnamie. Dni Bryana odbędą się już w najbliższy weekend w Domu Spotkań z Historią. Na spotkania i pokazy wstęp jest wolny.

1 na 100: nowy cykl dla kinomaniaków

Tylko 100 osób może wziąć udział w takim pokazie filmowym. To będzie nie tylko okazja, żeby zobaczyć film przed oficjalną premierą, lecz także spotkać specjalnych gości - filmowców, aktorów i nie tylko.

Koncerty z różnych bajek

Robert „Pegaz" Zawieja jak co tydzień przedstawia najciekawszye propozycje koncertowe. Tym razem opowiedział m. in.o niepospolitym avant jazzie, muzycznych skokach w bok, chemii występowej i zamglonym graniu.

Karnawałowe atrakcje dla dzieci

Karnawał to czas zabawy - także dla najmłodszych. Marta Pałuba podpowiada, gdzie dzieci mogą potańczyć albo samodzielnie zrobić gadżety karnawałowe. Nie zapomina też o propozycji dla mam.

Złota 44: reaktywacja

"Niektórzy z Was mogli już zobaczyć pierwszych robotników na placu budowy Złotej 44. W tej chwili trwają prace przygotowawczo-porządkowe, a faktyczna budowa ruszy już wkrótce" - poinformowała firma Orco Facebooku i Twitterze.

Niewidomy student pozywa Metro i PZU

Filip Zagończyk, niewidomy student, który ponad dwa lata temu wpadł pod pociąg metra - pozwał PZU i stołeczne Metro ws. odszkodowania za wypadek - poinformowała w piątek PAP Katarzyna Bielat z reprezentującej go kancelarii Tomczak i Partnerzy.

Schowają Syrenkę za kuloodporną szybą

Rzeźba Syrenki już niedługo będzie na warszawiaków spoglądała zza kuloodpornych szyb. Niczym Mona Lisa w Luwrze, rzeźba znajdzie się w szklanej klatce. Wszystko po to, żeby ochronić zabytek podczas budowy II linii metra.

ZTM szykuje się<br></br> do przeprowadzki

Pałac Błękitny przy ul. Senatorskiej był przez dziesięciolecia siedzibą urzędników odpowiedzialnych za komunikację w mieście. Teraz muszą przeprowadzić się do błękitnego biurowca.

Śmiertelne potrącenie <br></br> na stacji Śródmieście

Na stacji Warszawa Śródmieście mężczyzna został śmiertelnie potrącony przez pociąg. Pociągi podmiejskie przez trzy godziny kursowały z pominięciem przystanków: Stadion, Powiśle i Ochota. Obecnie ruch pociągów odbywa się już po wszystkich torach.

"Pędzenie bimbru było aktem patriotyzmu"

Bimber, samogon, księżycówka. Co region, to inna nazwa. Ale i tak wszyscy wiedzą, o co chodzi. Czas rozkwitu bimbrownictwa w Polsce to PRL. - Cały naród produkował: profesorowie, robotnicy. Jedni na własny użytek, inni na skalę niemal przemysłową – opowiada varsavianista Jarosław Zieliński. - Doskonale pamiętam, jak odwiedziłem pewnego magistra, dziś naukowca sławnego w Europie, zaprosił mnie do kuchni, która cała była laboratorium produkcyjnym – dodaje.Prawdziwym ekspertem w tym temacie jest prof. Jerzy Kochanowski.- Obszarem bimbrowym w Warszawie była Jabłonna i Legionowo. Bimbrownie wymagają oddalenia od siedzib ludzkich, bo to strasznie śmierdziało. Wszystko się zmieniło, jak zaczęto bimber pędzić z cukru – wyjaśnia Kochanowski, autor cyklu "PRL bocznymi drzwiami". - Cukier można było przestać reglamentować na początku lat 80., ale obawiano się, że przez to zacznie się produkcja bimbru na ogromną skalę. Oczywiście nic takiego się nie stało – dodaje.Bimbrownictwo jak stawianie oporu

Stolica chce drapać chmury

Kolejne drapacze chmur wyrosną w Warszawie. Żeby podziwiać je w pełnej krasie będziemy musieli wysoko zadrzeć głowę. Miejsca, w których powstaną, odwiedził z aparatem reporter Kontaktu 24.

Miejskie rowery złapały opóźnienie

Nawet z dwumiesięcznym opóźnieniem dowiemy się, jak będzie wyglądać automatyczna wypożyczalnia miejskich rowerów. Projekt, który przygotowała firma wybrana w przetargu, zawiera "braki i usterki" - uznało biuro drogownictwa i dało firmie WYG International czas na poprawki. Urzędnicy przekonują, że opóźnienie nie powinno wpłynąć na termin budowy systemu roweru publicznego.

2 200 proc. podwyżki? Radni chcą weryfikować wyceny

Burmistrz przysięgał na pamięć swoich przodków, opozycja oskarżała, a mieszkańcy krzyczeli - tak wyglądała nadzwyczajna sesja rady Śródmieścia w sprawie podwyżek opłat za wieczyste użytkowanie gruntów. Ale na tym nie koniec walki o mniejsze opłaty - sprawą zajmą się teraz radni komisji rewizyjnej, a wspólnoty szykują społeczny projekt uchwały.

Zamiast 50 zapłacą ponad 1000 zł

Takich podwyżek miasto jeszcze nie widziało. Jerzy Malicki, podobnie jak kilkadziesiąt tysięcy osób w Warszawie otrzymał podwyżkę za użytkowanie wieczyste gruntu. Zamiast 50-ciu złotych rocznie on i inni mieszkańcy Muranowa zapłacą grubo ponad tysiąc.

Podwyżki o ponad 1000 procent "W operatach są błędy"

- Podwyżki są konieczne, bo dzielnicy brakuje pieniędzy - tak w skrócie można opisać tłumaczenia burmistrza Śródmieścia, który na wtorkowej sesji odpowiadał na pytania mieszkańców w sprawie podwyżek opłat za użytkowanie wieczyste. Zdaniem opozycji, tak ogromne podwyżki to skandal.

Mniej pieniędzy na zabytki

W tym roku na remonty zabytków jest o 6,8 mln złotych mniej niż w zeszłym. Do 31 stycznia można składać wnioski o dofinansowanie prac.