Rejs po Wiśle, kolacja w tramwaju, słupek parkingowy. Warszawskie licytacje dla WOŚP

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Trzaskowski o 30. Finale WOŚP
Trzaskowski o 30. Finale WOŚPTVN24
wideo 2/8
Trzaskowski o 30. Finale WOŚPTVN24

30 Finał WOŚP w Warszawie. Na licytację miasto przeznaczyło m.in. słynny świąteczny plakat z hasłem "Każdemu, bez wyjątków, wszystkiego dobrego", z podpisem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, maskotkę z Igrzysk Olimpijskich w Tokio z zaproszeniem na lunch z medalistką w wioślarstwie czy rejs po Wiśle statkiem Inna Bajka.

TVN GRUPA DISCOVERY JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 30. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

ZOBACZ SPECJALNY PORADNIK: JAK WESPRZEĆ WOŚP BEZ WYCHODZENIA Z DOMU>>>

- Warszawa jak zawsze z radością włącza się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Zapraszamy do niej wszystkich, bez wyjątku, zgodnie z duchem naszego świątecznego plakatu – zachęca do udziału do udziału prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, cytowany w komunikacie prasowym ratusza. I dodaje: - Dla mnie święta Bożego Narodzenia to święto dobra, bliskości i życzliwości. A kolejnym świętem dobra i solidarności między ludźmi jest coroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podpisuję się pod tym obiema rękami.

Swoje aukcje zorganizowali też wiceprezydenci oraz biura ratusza.

Prezydent Rafał Trzaskowski wystawia warszawski plakat świąteczny z własnoręcznym podpisem (ten, który wzbudził kontrowersje po prawej stronie sceny politycznej za brak motywów religijnych). Można wylicytować także podpisaną przez niego bluzę z logo "Campus Polska przyszłości".

Wiceprezydentka Renata Kaznowska ofiarowała maskotkę z Igrzysk Olimpijskich w Tokio z podpisem medalistki olimpijskiej w wioślarstwie wraz z zaproszeniem na wspólny lunch. Wiceprezydent Michał Olszewski – spinki w kształcie syrenki wraz z przypinką. Wiceprezydent Tomasz Bratek – obraz przedstawiający kamienice na warszawskiej Pradze.

Miasto wystawia ponadto na licytację rejs po Wiśle statkiem Inna Bajka – zwycięzca będzie mógł skompletować dziesięcioosobową załogę, a kapitan uraczy wszystkich opowieściami o Wiśle. Przejażdżkę po mieście najstarszym warszawskim tramwajem (z 1906 roku) wraz z grupą przyjaciół. Całodzienny spacer z miejskim dendrologiem, który podzieli się wiedzą o drzewach. Kolację w "restauracyjnym" tramwaju w towarzystwie trenera i kapitana koszykarskiej drużyny Legii Warszawa. Oryginalny miejski słupek parkingowy. Przejażdżkę w kabinie maszynisty SKM. Oraz warszawskie karty miejskie z wzorem Wielkiej Orkiestry.

Aukcje Warszawskiego Transportu Publicznego>>>

WOŚP w Warszawie. Zaczęło się w 1993 roku

Od czego zaczął się WOŚP w stolicy? Rok 1993, pierwszy finał. Na ulicach polskich miast – także Warszawy – pojawiają się wolontariusze z kartonowymi puszkami. Rano jeszcze nikt nie wie, o co chodzi, a już po południu wszyscy przechodnie chodzą z serduszkami na kurtkach albo czapkach. W Cricolandzie, wesołym miasteczku na placu Defilad, kwestują aktorzy. Zbierają pieniądze do worków, dziesiątki milionów złotych (przed denominacją dawne 10 milionów to późniejszy tysiąc złotych). Do sztabu głównego Orkiestry policjanci przynoszą kartony banknotów z wystawionych w ten sposób "mandatów". Za zebrane pieniądze (równowartość półtora miliona dolarów) WOŚP kupuje sprzęt kardiologiczny dla małych dzieci.

ZOBACZ SPECJALNY SERWIS #WOŚPWTVN24 

Ratusz wspomina też finał w 2005 roku. Na placu Defilad odbył się wielki finał, który zakończyło "światełko do nieba". Miasto przekazało na licytację wiele upominków, m.in. zbiór monet upamiętniających 60. rocznicę Powstania Warszawskiego podarowany przez ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego i kalendarze warszawskie z jego podpisem. Na ulicach Warszawy pojawiło się dwa tysiące wolontariuszy.

Rok później ulicami w centrum miasta przebiegli biegacze w orkiestrowym biegu "Policz się z cukrzycą". W 2009 roku starterem biegu była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Oprócz koncertu przed Pałacem Kultury własne finały organizowały dzielnice – Ursus, Bemowo, Ochota, Praga Południe, Wesoła, Wola.

"Orkiestra wrosła w Warszawę tak mocno, że z inicjatywy radnych Ursynowa rondo u zbiegu ulicy Płaskowickiej i Roentgena otrzymało nazwę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy" - przypominają urzędnicy.

Stwórz z nami Wielką Mapę Orkiestrowych Serctvn24.pl

TRANSMISJA W TV I ONLINE. GDZIE MOŻNA OBEJRZEĆ FINAŁ WOŚP>>>

W ubiegłym roku zebrano 210 milionów złotych

W zeszłym roku finał został przesunięty o dwa tygodnie z powodu obostrzeń pandemicznych. Można było licytować słynny megafon prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Miasto włączyło się w finał wystawiając na aukcję także wspólne gotowanie z jednym z wiceprezydentów, przejażdżkę zabytkowym tramwajem w gronie znajomych, a nawet wycofany z ruchu miejski autobus.

W ubiegłym roku udało się zebrać 210 milionów złotych. Pieniądze poszły na sprzęt dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Orkiestra wróciła z koncertem na plac Defilad. W poprzednich latach z powodu budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej imprezy odbywały się na pl. Bankowym i pl. Teatralnym.

W tym roku przypada jubileuszowy, 30. finał Orkiestry. Zebrane pieniądze pójdą na sprzęt do diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Rokrocznie na oddziały okulistyczne w Polsce trafia kilkanaście tysięcy pacjentów. Orkiestra planuje kupić m.in.: angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka - najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci, oftalmoskopy do badania dna oka, lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka, mikroskopy, stoły operacyjne.

Tak powstaje centrum dowodzenia WOŚP na stołecznym Placu Defilad
Tak powstaje centrum dowodzenia WOŚP na stołecznymplacu DefiladTVN24

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Jeden z motocyklistów "zyskał" punkty karne i na szybkiej przejażdżce stracił finansowo. Dozwoloną prędkość przekroczył o 120 kilometrów na godzinę.

Pędził motocyklem 200 kilometrów na godzinę. Słono zapłacił

Pędził motocyklem 200 kilometrów na godzinę. Słono zapłacił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot lecący z Izmiru do Warszawy lądował awaryjnie na Lotnisku Chopina, na pokładzie było 117 osób. Lądowanie przebiegło bezpiecznie.

Awaryjne lądowanie samolotu z Turcji

Awaryjne lądowanie samolotu z Turcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Piesi ulicę Ostrobramską pokonują kładką. Niedługo się to zmieni. Na skrzyżowaniu Ostrobramskiej i Poligonowej zyskają przejście. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg.

Jest przetarg na przebudowę skrzyżowania Ostrobramskiej i Poligonowej

Jest przetarg na przebudowę skrzyżowania Ostrobramskiej i Poligonowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dziewięć miesięcy po przywróceniu ruchu Puławska u zbiegu z Goworka wciąż jest placem budowy. Dokończenie prac blokuje brak ostatecznej wersji projektu, który pozwoli na wytyczenie ścieżek rowerowych. - Trwa opiniowanie i uzgadnianie kolejnych zmian - słyszymy w Tramwajach Warszawskich.

Tu brakuje ścieżki, tam się urywa chodnik. Puławska to wciąż plac budowy, a ostatecznego projektu brak

Tu brakuje ścieżki, tam się urywa chodnik. Puławska to wciąż plac budowy, a ostatecznego projektu brak

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek funkcjonariusze ABW na warszawskim Gocławiu oraz w Pruszkowie realizowali czynności na zlecenie i pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej we Wrocławiu - przekazał Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Akcje ABW na Gocławiu i w Pruszkowie

Akcje ABW na Gocławiu i w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Prokuratury Regionalnej Łodzi poinformował, że śledztwo dotyczące miedzy innymi Michała Domaradzkiego, który był szefem Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa zostało umorzone. Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało Domaradzkiego w listopadzie 2022 roku. Chodziło o ujawnienie informacji niejawnych.

Śledztwo wobec byłego komendanta stołecznej policji umorzone

Śledztwo wobec byłego komendanta stołecznej policji umorzone

Źródło:
PAP

Na S7, na środku jezdni zatrzymał się kierowca fiata. Po chwili w jego auto uderzył mercedes. Kierowca fiata tłumaczył, że sięgnął po butelkę, by napić się wody. To jednak nie koniec jego kłopotów, okazało się, że nie miał uprawnień do kierowania.

Zatrzymał się nagle na pasie S7, bo chciał napić się wody

Zatrzymał się nagle na pasie S7, bo chciał napić się wody

Źródło:
PAP

Na stacji paliw w miejscowości Brzeziny koło Łodzi samochód bez kierowcy toczył się wprost na butle z gazem. W środku był tylko pasażer - kilkuletni chłopiec. Pojazd w porę zatrzymał stołeczny strażnik miejski.

Usłyszał przeraźliwy krzyk dziecka i zobaczył, że auto toczy się na butle z gazem

Usłyszał przeraźliwy krzyk dziecka i zobaczył, że auto toczy się na butle z gazem

Źródło:
PAP

Tomasz Tosza, obecnie jeszcze zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie, będzie pracować w warszawskim ratuszu. Śląskie miasto już kilka lat okrzyknięto najbezpieczniejszym w Polsce, a on uważany jest za autora tego sukcesu.

"Autor sukcesu" "najbezpieczniejszego miasta w Polsce" w stołecznym ratuszu

"Autor sukcesu" "najbezpieczniejszego miasta w Polsce" w stołecznym ratuszu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek w okolicach plaży w Serocku wyłowiono ciało. Policja potwierdziła, że to poszukiwany od soboty 19-latek.

Świętował z kolegami zakończenie matur, zniknął pod wodą. Tragiczny finał poszukiwań 19-latka

Świętował z kolegami zakończenie matur, zniknął pod wodą. Tragiczny finał poszukiwań 19-latka

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali 60-latkę podejrzaną o handel podrobionym towarem ze znakami znanych marek. W magazynie, który prowadziła, znaleźli towar o wartości 600 tysięcy złotych.

Miała butik, towar sprzedawała podczas transmisji w sieci. To były podróbki znanych marek

Miała butik, towar sprzedawała podczas transmisji w sieci. To były podróbki znanych marek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

To był bardzo krótki pobyt Dominikanki w Polsce. Na lotnisku jej dokumenty wzbudziły wątpliwości strażnika granicznego. Usłyszała zarzuty i powrotnym samolotem odleciała do Turcji.

Przyleciała z Turcji i od razu musiała tam wrócić

Przyleciała z Turcji i od razu musiała tam wrócić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W urzędzie próbował wymienić podrobione ukraińskie prawo jazdy na polskie, już oryginalne. Urzędniczka miała wątpliwości i zawiadomiła policję. 42-latkowi grozi kilka lat więzienia.

Kupił prawo jazdy i przyszedł wymienić je na oryginalne

Kupił prawo jazdy i przyszedł wymienić je na oryginalne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu dwóch aut na krajowej "62" do szpitala trafił jeden z kierowców. Odniósł poważne obrażenia, ale był też pijany. Wynik badania alkomatem to ponad cztery promile.

Zderzenie na "krajówce", jeden z kierowców z ponad czterema promilami 

Zderzenie na "krajówce", jeden z kierowców z ponad czterema promilami 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

40-latek, mając niemal 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, najpierw uderzył swoim autem w dzika, a następnie dachował. Pomogli mu dwaj mieszkańcy gminy Kozienice. Nie pozwolili mu też jednak uciec.

Uderzył w dzika i dachował w rowie. Świadkowie nie pozwolili uciec kierowcy

Uderzył w dzika i dachował w rowie. Świadkowie nie pozwolili uciec kierowcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Piasecznie policjanci odnaleźli kilka rowerów. Teraz proszą o kontakt właścicieli lub osoby, który coś wiedzą o jednośladach ze zdjęć.

Szukają właścicieli odnalezionych rowerów

Szukają właścicieli odnalezionych rowerów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich poinformował o rozpoczęciu prac na Mazowieckiej, która zmieni się w ulicę dwukierunkową. Powstaną nowe przystanki autobusowe, a także wymieniona zostanie sygnalizacja świetlna.

Mazowiecka będzie dwukierunkowa. Drogowcy rozpoczęli przebudowę

Mazowiecka będzie dwukierunkowa. Drogowcy rozpoczęli przebudowę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawskie Centrum Leczenie Niepłodności uzyskało finansowanie z budżetu państwa. To efekt przegłosowanej przez Sejm w listopadzie ubiegłego roku nowelizacji ustawy o finansowaniu in vitro.

Stołeczny szpital wygrał rządowy konkurs na dofinansowanie leczenia niepłodności

Stołeczny szpital wygrał rządowy konkurs na dofinansowanie leczenia niepłodności

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wyremontują obie jezdnie ulicy Czerniakowskiej, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Chełmską. Prace będą prowadzone w długi weekend. Kierowcy pojadą objazdami, podobnie komunikacja miejska.

Pierwsze tak duże frezowanie w tym roku. W środę zamkną fragment Czerniakowskiej

Pierwsze tak duże frezowanie w tym roku. W środę zamkną fragment Czerniakowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W długi weekend zmieni się rozkład jazdy komunikacji miejskiej. W Boże Ciało będzie obowiązywał świąteczny rozkład, a w piątek sobotni. Będą dodatkowe kursy na wybranych liniach, niektóre zostaną zawieszone.

Komunikacja miejska w długi weekend. Skrócone trasy, zawieszone linie

Komunikacja miejska w długi weekend. Skrócone trasy, zawieszone linie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W podwarszawskim Józefowie, podczas prac w ogrodzie, przypadkowo znaleziono cenny zabytek sprzed tysięcy lat. To krzemienna siekierka pochodząca z okresu neolitu.

Podczas prac z dzieckiem w ogrodzie znalazła siekierkę sprzed ponad czterech tysięcy lat

Podczas prac z dzieckiem w ogrodzie znalazła siekierkę sprzed ponad czterech tysięcy lat

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Niezwykle niebezpiecznego krwotoku tętniczego doznała 42-letnia mieszkanka Woli, która przewróciła się w czasie rowerowej wycieczki na Starówkę. Pomocy udzielili jej strażnicy miejscy, których zaalarmował mąż poszkodowanej.

Ranna kobieta, zgięta wpół, opierała się o ogrodzenie ogródka gastronomicznego

Ranna kobieta, zgięta wpół, opierała się o ogrodzenie ogródka gastronomicznego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w Radomiu. 25-latek przewoził na naczepie traktor, w pewnym momencie gwałtownie zahamował. Maszyna spadła na sąsiedni pas, na którym stał samochód osobowy - jego kierowca wykazał się refleksem i uniknął tragedii.

Gwałtownie hamował, ciągnik rolniczy spadł z naczepy na sąsiedni pas

Gwałtownie hamował, ciągnik rolniczy spadł z naczepy na sąsiedni pas

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Krajowa prowadzi postępowania dotyczące dwóch pożarów, do których doszło w Warszawie. Jedno ze śledztw dotyczy strawionej przez ogień hali przy Marywilskiej 44, drugie pożaru, który wybuchł w kwietniu, ale prokuratura nie precyzuje, co się paliło.

Dwa śledztwa w sprawie pożarów w Warszawie. W jednym zarzuty o charakterze terrorystycznym dla pięciu osób

Dwa śledztwa w sprawie pożarów w Warszawie. W jednym zarzuty o charakterze terrorystycznym dla pięciu osób

Źródło:
PAP

W poniedziałek rozpoczęło się losowanie miejsc na tymczasowym targowisku dla kupców ze spalonego centrum handlowego Marywilska 44. Przed kontenerem, gdzie przeprowadzane są formalności, oczekuje grupa kilkuset osób. Kolejka przesuwa się bardzo wolno.

Na przydział kontenera czeka kilkaset osób. Przez godzinę obsłużono zaledwie 15

Na przydział kontenera czeka kilkaset osób. Przez godzinę obsłużono zaledwie 15

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Jawczycach pod Warszawą kierowca, który cofał ciężarówką, potrącił mężczyznę. Poszkodowany był reanimowany przez służby ratunkowe, jego życia nie udało się uratować.

Mężczyzna dostał się pod koła ciężarówki. Nie przeżył

Mężczyzna dostał się pod koła ciężarówki. Nie przeżył

Źródło:
tvnwarszawa.pl