Pociągi jadą, samochody stoją. Rembertów domaga się budowy tunelu

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Przejazd kolejowy w Rembertowie
Przejazd kolejowy w RembertowieMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Przejazd kolejowy w RembertowieMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Władze i mieszkańcy Rembertowa naciskają na budowę tunelu pod torami. Wygodny przejazd urzędnicy obiecują im od lat, ale prace nawet nie ruszyły. Niedawno pofatygowali się do dyrekcji ochrony środowiska, by przypomnieć, jak to dla nich ważne. - O tunel nie da się walczyć inaczej, niż oficjalnie - przyznają.

Prosili, pisali pisma, raz nawet przebrali się za robotników, ogrodzili teren taśmą i zaczęli kopać. Oczywiście symbolicznie. Od lat trwa walka mieszkańców i ich przedstawicieli o budowę tunelu w Rembertowie. Przez dzielnicę przebiega międzynarodowa linia kolejowa na wschód, którą codziennie przemierzają setki pociągów: towarowych, dalekobieżnych i lokalnych. Szlabany między ulicą Marsa i aleją generała Chruściela "Montera" opadają nawet co kilka minut (nawet 300 razy dziennie), a kierowcy tkwią w korkach.

Wydawało się, że po tym jak urzędnicy i kolejarze dogadali się w sprawie współfinansowania inwestycji sprawy są na właściwym, nomen omen, torze. Ale od tamtego momentu minęło kilka lat a podziemnego przejazdu wciąż nie ma. Władze i radni nie przestają lobbować za budową. W ubiegłym tygodniu pofatygowali się do siedziby Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Ze specjalnie przygotowanym na tę okazję kalendarzem ściennym z komiksem. Dlaczego akurat tam?

Walczą o tunel w Rembertowietvnwarszawa.pl

- Dokumentacja dotycząca decyzji środowiskowej inwestycji jest teraz w RDOŚ. Miasto i PKP PLK czekają na część uzgodnień z RDOŚ - odpowiedział Marcin Płonka, radny z klubu Rembertów Bezpośrednio. - Nie twierdzimy, że RDOŚ coś przetrzymuje, ale chcieliśmy poprosić, żeby nie zwlekał z decyzjami i wydawaniem dokumentów do ostatniej chwili. Jeśli uda się przyspieszyć inwestycję chociaż o kilka miesięcy, to warto, bo to kilka miesięcy mniej z karetkami zablokowanymi na przejeździe, ze zdenerwowanymi kierowcami - tłumaczył.

Zapytany, ile czas sam traci na przejeździe odpowiedział, że niedawno włączył stoper o godzinie 11.30 i czekał 25 minut. - A w godzinach szczytu potrafi być to nawet 40 minut. Rogatki są otwarte kilka minut, maksimum dziesięć minut, a potem znów zamknięcie. Po agresji Rosji na Ukrainę jest jeszcze gorzej, pociągów towarowych przybyło - relacjonował Płonka. I zauważył, że budowa estakady na skrzyżowaniu Marsa i Żołnierskiej (to alternatywa dla przejazdu kolejowego) także pogorszyła sytuację, bo w zmalała przepustowość tej drugiej ulicy.

Braki w dokumentacji

Pismo i komiks w RDOŚ złożył osobiście wiceburmistrz dzielnicy Aleksander Lesiński. - Zapewnili mnie, że zdają sobie sprawę z powagi inwestycji i jej znacznie dla mieszkańców. Usłyszałem zapewnienie, że nasza sprawa nie będzie leżała "na dnie kupki" - powiedział po wyjściu z budynku. - Zastrzegłem, że nie jest to wizyta z pretensjami - dodał.

Gdy RDOŚ dowiedział się, że delegacja z Rembertowa wybiera się do ich siedziby, opublikował na swojej stronie informację (dzień przed wizytą). W oświadczeniu napisano, że wniosek prezydenta Warszawy o uzgodnienie warunków realizacji budowy tunelu wpłynął do RDOŚ 23 lutego tego roku. Jednak w dokumentacji dopatrzono się braków. "Z uwagi na braki formalne 15 marca br. do Prezydenta m.st. Warszawy zostało skierowane wezwanie do uzupełnienia dokumentacji. Uzupełnienie wpłynęło do Regionalnej Dyrekcji 27 kwietnia br. Uzupełnienie to nie czyniło jednak zadość wezwaniu, w związku z czym 9 maja br. po raz kolejny do Prezydenta m.st. Warszawy zostało skierowane wezwanie do uzupełnienia. Kolejne uzupełnienie wpłynęło dopiero 20 czerwca br." - czytamy w oświadczeniu RDOŚ (pisownia oryginalna).

Kolejne konsultacje

Regionalny dyrektor ponownie przeanalizował dokumentację i stwierdził, że jest wreszcie kompletna pod względem formalnym. Dopiero wtedy RDOŚ mógł wykonać następny krok - wystąpić o opinie do dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

"Obecnie trwa analiza przedstawionej dokumentacji pod kątem merytorycznym. Po uzyskaniu opinii ww. instytucji, jeśli dokumentacja nie będzie wymagała dalszych uzupełnień, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wystąpi do Prezydenta m.st. Warszawy o zapewnienie udziału społeczeństwa. Oznacza to, że Prezydent m.st. Warszawy wyznaczy 30-dniowy termin, w którym każdy zainteresowany będzie mógł złożyć uwagi i wnioski do prowadzonego postępowania" - zakomunikowano.

Wiceburmistrz Lesiński przyznał, że ten ostatni fragment go "zmroził". - Ale zapewniono mnie, że konsultacje nie będą dotyczyć samego projektu, tylko wpływ na środowisko gotowej inwestycji i przebiegu budowy - uspokajał.

Wiadukt ma już "papiery"

Docelowo w tej części miasta mają powstać dwa tunele (drugi w Wesołej) oraz wiadukt nad Chełmżyńską. Rzecznik ratusza Jakub Leduchowski potwierdził, że w kwestii tuneli sprawy formalne są na tym samym etapie.

- Czekamy na wydanie decyzji o Zezwoleniu na Realizację Inwestycji Drogowej dla obu inwestycji. Obecnie RDOŚ prowadzi ponowną ocenę oddziaływana na środowisko, niezbędną do wydania ZRID. Umowa realizacyjna pomiędzy miastem oraz PKP PLK zostanie podpisana po wydaniu decyzji ZRID - przekazał Leduchowski. Natomiast Karol Jakubowski, rzecznik PKP PLK, pokusił się o podanie terminów. - Pozyskanie dokumentów pozwoli na uruchomienie przetargu na roboty, co zaplanowano na czwarty kwartał tego roku. Realizacja obiektu powinna się zakończyć w 2025 roku - zapowiedział.

Ale moi rozmówcy z Rembertowa uważają taki termin za nierealny. Zakładają, a i to w optymistycznym scenariuszu, że pierwsze auta przejadą pod torami w 2028 roku.

Lepiej wygląda sprawa wiaduktu. - Wykonawca zakończył opracowanie dokumentacji projektowej dla wiaduktu na Chełmżyńskiej. Miasto pozyskało już także decyzję o Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej. Trwają przygotowania do uruchomienia przetargu na roboty, co zaplanowano w trzecim kwartale tego roku. Inwestycja jest zaplanowana do końca 2024 roku - poinformował Karol Jakubowski.

W Sulejówku rusza budowa

A najlepiej sprawy mają się w Sulejówku, gdzie wkrótce ruszy budowa tunelu pod tą samą linią kolejową. W czerwcu podpisano umowę z wykonawcą - firmą Intop Warszawa. To wspólna inwestycja trzech podmiotów: samorządu województwa mazowieckiego, miasta Sulejówek i PKP PLK. Budowa wraz z wykupami gruntów pochłonie 76 mlionów złotych. Ma być gotowa za 14 miesięcy.

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24