Pociągi jadą, samochody stoją. Rembertów domaga się budowy tunelu

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Przejazd kolejowy w Rembertowie
Przejazd kolejowy w RembertowieMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Przejazd kolejowy w RembertowieMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Władze i mieszkańcy Rembertowa naciskają na budowę tunelu pod torami. Wygodny przejazd urzędnicy obiecują im od lat, ale prace nawet nie ruszyły. Niedawno pofatygowali się do dyrekcji ochrony środowiska, by przypomnieć, jak to dla nich ważne. - O tunel nie da się walczyć inaczej, niż oficjalnie - przyznają.

Prosili, pisali pisma, raz nawet przebrali się za robotników, ogrodzili teren taśmą i zaczęli kopać. Oczywiście symbolicznie. Od lat trwa walka mieszkańców i ich przedstawicieli o budowę tunelu w Rembertowie. Przez dzielnicę przebiega międzynarodowa linia kolejowa na wschód, którą codziennie przemierzają setki pociągów: towarowych, dalekobieżnych i lokalnych. Szlabany między ulicą Marsa i aleją generała Chruściela "Montera" opadają nawet co kilka minut (nawet 300 razy dziennie), a kierowcy tkwią w korkach.

Wydawało się, że po tym jak urzędnicy i kolejarze dogadali się w sprawie współfinansowania inwestycji sprawy są na właściwym, nomen omen, torze. Ale od tamtego momentu minęło kilka lat a podziemnego przejazdu wciąż nie ma. Władze i radni nie przestają lobbować za budową. W ubiegłym tygodniu pofatygowali się do siedziby Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Ze specjalnie przygotowanym na tę okazję kalendarzem ściennym z komiksem. Dlaczego akurat tam?

Walczą o tunel w Rembertowietvnwarszawa.pl

- Dokumentacja dotycząca decyzji środowiskowej inwestycji jest teraz w RDOŚ. Miasto i PKP PLK czekają na część uzgodnień z RDOŚ - odpowiedział Marcin Płonka, radny z klubu Rembertów Bezpośrednio. - Nie twierdzimy, że RDOŚ coś przetrzymuje, ale chcieliśmy poprosić, żeby nie zwlekał z decyzjami i wydawaniem dokumentów do ostatniej chwili. Jeśli uda się przyspieszyć inwestycję chociaż o kilka miesięcy, to warto, bo to kilka miesięcy mniej z karetkami zablokowanymi na przejeździe, ze zdenerwowanymi kierowcami - tłumaczył.

Zapytany, ile czas sam traci na przejeździe odpowiedział, że niedawno włączył stoper o godzinie 11.30 i czekał 25 minut. - A w godzinach szczytu potrafi być to nawet 40 minut. Rogatki są otwarte kilka minut, maksimum dziesięć minut, a potem znów zamknięcie. Po agresji Rosji na Ukrainę jest jeszcze gorzej, pociągów towarowych przybyło - relacjonował Płonka. I zauważył, że budowa estakady na skrzyżowaniu Marsa i Żołnierskiej (to alternatywa dla przejazdu kolejowego) także pogorszyła sytuację, bo w zmalała przepustowość tej drugiej ulicy.

Braki w dokumentacji

Pismo i komiks w RDOŚ złożył osobiście wiceburmistrz dzielnicy Aleksander Lesiński. - Zapewnili mnie, że zdają sobie sprawę z powagi inwestycji i jej znacznie dla mieszkańców. Usłyszałem zapewnienie, że nasza sprawa nie będzie leżała "na dnie kupki" - powiedział po wyjściu z budynku. - Zastrzegłem, że nie jest to wizyta z pretensjami - dodał.

Gdy RDOŚ dowiedział się, że delegacja z Rembertowa wybiera się do ich siedziby, opublikował na swojej stronie informację (dzień przed wizytą). W oświadczeniu napisano, że wniosek prezydenta Warszawy o uzgodnienie warunków realizacji budowy tunelu wpłynął do RDOŚ 23 lutego tego roku. Jednak w dokumentacji dopatrzono się braków. "Z uwagi na braki formalne 15 marca br. do Prezydenta m.st. Warszawy zostało skierowane wezwanie do uzupełnienia dokumentacji. Uzupełnienie wpłynęło do Regionalnej Dyrekcji 27 kwietnia br. Uzupełnienie to nie czyniło jednak zadość wezwaniu, w związku z czym 9 maja br. po raz kolejny do Prezydenta m.st. Warszawy zostało skierowane wezwanie do uzupełnienia. Kolejne uzupełnienie wpłynęło dopiero 20 czerwca br." - czytamy w oświadczeniu RDOŚ (pisownia oryginalna).

Kolejne konsultacje

Regionalny dyrektor ponownie przeanalizował dokumentację i stwierdził, że jest wreszcie kompletna pod względem formalnym. Dopiero wtedy RDOŚ mógł wykonać następny krok - wystąpić o opinie do dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

"Obecnie trwa analiza przedstawionej dokumentacji pod kątem merytorycznym. Po uzyskaniu opinii ww. instytucji, jeśli dokumentacja nie będzie wymagała dalszych uzupełnień, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wystąpi do Prezydenta m.st. Warszawy o zapewnienie udziału społeczeństwa. Oznacza to, że Prezydent m.st. Warszawy wyznaczy 30-dniowy termin, w którym każdy zainteresowany będzie mógł złożyć uwagi i wnioski do prowadzonego postępowania" - zakomunikowano.

Wiceburmistrz Lesiński przyznał, że ten ostatni fragment go "zmroził". - Ale zapewniono mnie, że konsultacje nie będą dotyczyć samego projektu, tylko wpływ na środowisko gotowej inwestycji i przebiegu budowy - uspokajał.

Wiadukt ma już "papiery"

Docelowo w tej części miasta mają powstać dwa tunele (drugi w Wesołej) oraz wiadukt nad Chełmżyńską. Rzecznik ratusza Jakub Leduchowski potwierdził, że w kwestii tuneli sprawy formalne są na tym samym etapie.

- Czekamy na wydanie decyzji o Zezwoleniu na Realizację Inwestycji Drogowej dla obu inwestycji. Obecnie RDOŚ prowadzi ponowną ocenę oddziaływana na środowisko, niezbędną do wydania ZRID. Umowa realizacyjna pomiędzy miastem oraz PKP PLK zostanie podpisana po wydaniu decyzji ZRID - przekazał Leduchowski. Natomiast Karol Jakubowski, rzecznik PKP PLK, pokusił się o podanie terminów. - Pozyskanie dokumentów pozwoli na uruchomienie przetargu na roboty, co zaplanowano na czwarty kwartał tego roku. Realizacja obiektu powinna się zakończyć w 2025 roku - zapowiedział.

Ale moi rozmówcy z Rembertowa uważają taki termin za nierealny. Zakładają, a i to w optymistycznym scenariuszu, że pierwsze auta przejadą pod torami w 2028 roku.

Lepiej wygląda sprawa wiaduktu. - Wykonawca zakończył opracowanie dokumentacji projektowej dla wiaduktu na Chełmżyńskiej. Miasto pozyskało już także decyzję o Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej. Trwają przygotowania do uruchomienia przetargu na roboty, co zaplanowano w trzecim kwartale tego roku. Inwestycja jest zaplanowana do końca 2024 roku - poinformował Karol Jakubowski.

W Sulejówku rusza budowa

A najlepiej sprawy mają się w Sulejówku, gdzie wkrótce ruszy budowa tunelu pod tą samą linią kolejową. W czerwcu podpisano umowę z wykonawcą - firmą Intop Warszawa. To wspólna inwestycja trzech podmiotów: samorządu województwa mazowieckiego, miasta Sulejówek i PKP PLK. Budowa wraz z wykupami gruntów pochłonie 76 mlionów złotych. Ma być gotowa za 14 miesięcy.

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Na moście Poniatowskiego jest ich sześć. Niebawem się to zmieni. Dwa fotoradary mają zniknąć do końca roku. Takie jest zalecenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Z mostu Poniatowskiego znikną dwa fotoradary

Z mostu Poniatowskiego znikną dwa fotoradary

Źródło:
PAP

Drogowcy naprawią jezdnię ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie. Przez dwie noce tunel Wisłostrady w kierunku Żoliborza będzie zamknięty. Autobusy linii 185 zmienią trasę.

Na dwie noce zamkną tunel Wisłostrady

Na dwie noce zamkną tunel Wisłostrady

Źródło:
PAP

Weszły w życie nowe zasady wydawania rejonowego abonamentu parkingowego dla osób mieszkających w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Będzie można parkować w promieniu 200 metrów od miejsca zamieszkania.

Nowe zasady w strefie płatnego parkowania. Dotyczą tych mieszkańców, którzy mają abonament

Nowe zasady w strefie płatnego parkowania. Dotyczą tych mieszkańców, którzy mają abonament

Źródło:
PAP

Prokuratura wyjaśnia sprawę śmierci 17-letniego Rafała z Marek. Śmiertelny cios nożem nad Wisłą w Warszawie miała zadać 15-letnia Gabriela, jego znajoma. W sprawie zatrzymano jeszcze dwóch 19-latków, jeden z nich to chłopak podejrzanej, który po tragedii miał ukryć nóż.

17-latek zmarł po pchnięciu nożem. Prokuratura o "prozaicznej przyczynie" tragedii

17-latek zmarł po pchnięciu nożem. Prokuratura o "prozaicznej przyczynie" tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Straż Graniczna zlikwidowała nielegalną krajalnię tytoniu w jednej z miejscowości pod Sierpcem (Mazowieckie).

Ponad osiem ton suszu w nielegalnej krajalni tytoniu

Ponad osiem ton suszu w nielegalnej krajalni tytoniu

Źródło:
PAP

W Skaryszewie zaginął 55-latek. Na poszukiwania mężczyzny ruszyli policjanci z psem, który w sąsiednim powiecie w polnych zaroślach odnalazł zaginionego mężczyznę.

Policyjny pies odnalazł zaginionego mężczyznę

Policyjny pies odnalazł zaginionego mężczyznę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z policjantów radomskiej komendy, który po służbie latał motoparalotnią, zauważył palące się trawy i drzewa.

Policjant leciał motoparalotnią, zauważył pożar

Policjant leciał motoparalotnią, zauważył pożar

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek stołeczny ratusz poinformował, że wykonawca parkingu podziemnego na placu Powstańców Warszawy otworzył kolejny wyjazd, co nieco usprawni ruch w rozkopanym Śródmieściu. Sama inwestycja - jak deklarują urzędnicy - jest prawie gotowa, ale wątpliwości budzi wygląd pawilonu wejściowego na parking, który znacząco różni się od tego, co pokazano na wizualizacjach.

Miał być subtelny pawilon, na razie wygląda jak bunkier

Miał być subtelny pawilon, na razie wygląda jak bunkier

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Można już głosować na Warszawiankę Roku. Nominowanych zostało dziesięć kobiet. Wśród nich znalazła się: wicemarszałkini Senatu, wiceministra w resorcie kultury, pedagożka, edukatorka czy prawniczki.

Ruszyło głosowanie na Warszawiankę Roku

Ruszyło głosowanie na Warszawiankę Roku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rozpoczął się demontaż napisu "Marriott" ze szczytu wieżowca, w którym przez 35 lat działał hotel tej sieci. Umowa pomiędzy amerykańskim operatorem Marriott International a administratorem budynku została zerwana. Działalność hotelarska będzie tam kontynuowana, ale już pod innym szyldem.

Literka po literce znika napis "Marriott" z warszawskiego wieżowca

Literka po literce znika napis "Marriott" z warszawskiego wieżowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w miejscowości Podebłocie (Mazowieckie). Na łuku drogi kierowca auta osobowego wpadł w ogrodzenie i zniszczył betonowe słupki. Wszyscy podróżujący mini byli pijani.

Trzech pijanych w mini. Nie skończyło się dobrze

Trzech pijanych w mini. Nie skończyło się dobrze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci chcieli zatrzymać kierowcę, który na jednej z ulic w Płocku znacznie przekroczył dozwoloną prędkość. Ten nie zatrzymał się jednak do kontroli i rozpoczął ucieczkę. Zakończył ją niedługo później, uderzając w budynek i latarnię.

Kierowca z sądowym zakazem uciekał przed policją. Uderzył w budynek i latarnię

Kierowca z sądowym zakazem uciekał przed policją. Uderzył w budynek i latarnię

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W gminie Olszewo-Borki koło Ostrołęki 34-letni kierujący quadem uderzył w przebiegającą przez drogę sarnę, stracił panowanie nad pojazdem i zjechał do rowu. Z obrażeniami trafił do szpitala. Zwierzę nie przeżyło.

Quadem wjechał w sarnę i wpadł do rowu. Rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec ratunkowy

Quadem wjechał w sarnę i wpadł do rowu. Rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec ratunkowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy odnaleźli właściciela skutera, który został skradziony właścicielowi a w jednym ze śmietników na Pradze był rozkręcany na części.

Skuter porzucony w śmietniku, hulajnoga na wiacie przystankowej

Skuter porzucony w śmietniku, hulajnoga na wiacie przystankowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskich Bielan zatrzymali mężczyznę podejrzanego o pobicie swojej narzeczonej. Prokurator zastosował wobec podejrzanego policyjny dozór oraz zakaz zbliżania się do kobiety.

"Pobił kobietę, szarpał ją za włosy i ugryzł"

"Pobił kobietę, szarpał ją za włosy i ugryzł"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Osiem lat więzienia grozi 44-letniemu kierowcy samochodu osobowego, który w czwartek wieczorem w Nowym Dworze Mazowieckim zderzył się z motocyklistą. Kierujący jednośladem zginął na miejscu. Mężczyzna, który kierował autem, nie miał uprawnień.

Motocyklista zginął w wypadku, kierowca auta nie miał prawa jazdy

Motocyklista zginął w wypadku, kierowca auta nie miał prawa jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta oraz spółka PKP PLK ogłosili przetarg na budowę tunelu pod torami kolejowymi w Rembertowie. W jego ramach zostaną także przebudowane okoliczne ulice. Harmonogram długo wyczekiwanej inwestycji zakłada, że wszystko powstanie w niecałe 2,5 roku.

Rembertów czeka na ten tunel od lat. Ogłoszono przetarg na wykonawcę

Rembertów czeka na ten tunel od lat. Ogłoszono przetarg na wykonawcę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, miejsce tworzył to od samego początku, czyli od 18 lat. Teraz decyzją nowej ministry kultury Hanny Wróblewskiej odchodzi, jeszcze przed upływem kadencji. Przyczyną ma być niewystarczający nadzór nad inwestycją. Decyzja resortu wzbudziła sprzeciw nie tylko ten polityczny. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

"Odwołanie wyjątkowo kuriozalne i to się będzie za Donaldem Tuskiem i jego ludźmi ciągnęło"

"Odwołanie wyjątkowo kuriozalne i to się będzie za Donaldem Tuskiem i jego ludźmi ciągnęło"

Źródło:
TVN24

- Decyzja w sprawie naszego kandydata lub kandydatki na prezydenta prawdopodobnie zapadnie pod koniec roku. Wtedy zaczniemy kampanię - powiedział w poniedziałek w "Faktach po faktach" prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Dopytywany o swój start stwierdził, że "jest to prawdopodobny scenariusz".

Wybory prezydenckie. Trzaskowski o "prawdopodobnym scenariuszu". "Decyzja prawdopodobnie pod koniec roku"

Wybory prezydenckie. Trzaskowski o "prawdopodobnym scenariuszu". "Decyzja prawdopodobnie pod koniec roku"

Źródło:
TVN24

Oddziały chirurgii ogólnej oraz urazowo-ortopedycznej znikną z Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej św. Anny w Warszawie. Mają zostać przeniesione do Szpitala Bródnowskiego oraz placówki w Konstancinie-Jeziornie. Zarząd szpitala na Ochocie tłumaczy zmiany potrzebą przeprowadzenia pilnego remontu. Nie ma jasności, czy przeprowadzka ma charakter tymczasowy czy jest też de facto końcem działalności obu oddziałów.

Koniec urazówki przy Barskiej. Szpital ma nawet 12 tysięcy "ostrych" wizyt rocznie

Koniec urazówki przy Barskiej. Szpital ma nawet 12 tysięcy "ostrych" wizyt rocznie

Źródło:
PAP

Nie żyje 17-latek, który w piątek wieczorem został ugodzony nożem w pobliżu stacji metra Centrum Nauki Kopernik. Policja zatrzymała trzy osoby. O zadanie śmiertelnego ciosu prokuratura podejrzewa 15-latkę. Możliwe, że za swój czyn będzie odpowiadać jak dorosła. Zarzuty usłyszało również dwóch pełnoletnich mężczyzn.

17-latek pchnięty nożem koło stacji metra nie żyje

17-latek pchnięty nożem koło stacji metra nie żyje

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach pożaru budynku mieszkalnego doszło w Wiskitkach (Mazowieckie). Jak poinformowała straż pożarna, nie żyje czteroletnie dziecko.

Czteroletnie dziecko zginęło w pożarze domu

Czteroletnie dziecko zginęło w pożarze domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Markach pod Warszawą doszło do zderzenia dwóch aut osobowych. Jedno z nich zostało zepchnięte na przejście dla pieszych i wpadło na pieszego i rowerzystę. Jak podaje policja, jeden z kierowców uciekł pieszo z miejsca zdarzenia.

Rowerzysta i pieszy ranni. "Kierujący porsche pieszo oddalił się z miejsca zdarzenia"

Rowerzysta i pieszy ranni. "Kierujący porsche pieszo oddalił się z miejsca zdarzenia"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Pruszkowie na skrzyżowaniu lokalnych dróg zderzyły się dwa samochody osobowe. Jedno z aut przewróciło się na bok. Aby uwolnić kierującą, strażacy musieli rozciąć dach pojazdu. Kobieta trafiła do szpitala.

"Strażacy rozcinali dach, żeby wydostać poszkodowaną"

"Strażacy rozcinali dach, żeby wydostać poszkodowaną"

Źródło:
tvnwarszawa.pl