Obecnie wszystkie uliczne kosze na śmieci to pojemniki na odpady zmieszane. Jednak już niedługo na Pradze Południe pojawią się bardziej ekologiczne rozwiązania - pojemniki, które umożliwią segregację. To pomysł z budżetu obywatelskiego "Kosze miejskie do segregacji śmieci". Na Pradze Południe ma stanąć 80 takich koszy w 20 lokalizacjach. Każdy z nich będzie zawierał cztery pojemniki - na szkło, papier, metale i tworzywa sztuczne oraz bioodpady. "Pozostałe śmieci można wrzucać do koszy betonowych, których w tej dzielnicy mamy około 1200 sztuk" - dodaje Zarząd Oczyszczania Miasta, który zajmuje się realizacją projektu.
Urzędnicy podpisali już umowę na produkcję i ustawienie koszy z firmą F.P.U.H. Janiak z Łukowa. "Będą to takie pojemniki, których funkcjonalność sprawdzili mieszkańcy Warszawy podczas testów w terenie. Projekt koszy do segregacji zaakceptowało miejskie Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego. Według planu pojemniki powinny pojawić się na chodnikach do końca wakacji" - zapowiada ZOM. I podaje, że koszt zakupu 80 pojemników wyniesie ponad 240 tysięcy złotych.
20 lokalizacji
Jak informuje ZOM, urzędnicy wybrali wraz z autorką projektu takie lokalizacje, gdzie jest najwięcej pieszych, a jednocześnie będzie możliwość łatwego usuwania śmieci i dojazdu ekip porządkowych.
W tych miejscach pojawią się pojemniki: skrzyżowanie Targowej z aleją Zieleniecką, rondo Waszyngtona – po stronie Stadionu Narodowego, rondo Waszyngtona – u wylotu Francuskiej, skrzyżowanie alei Waszyngtona z Międzynarodową – przy salonie samochodowym, skrzyżowanie alei Waszyngtona z Grenadierów, rondo Wiatraczna – u wylotu alei Waszyngtona, rondo Wiatraczna – od strony centrum handlowego, rondo Mościckiego, Grochowska przy Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe, skrzyżowanie Grochowskiej z Podskarbińską, plac Szembeka od strony skrzyżowania Grochowskiej z Chłopickiego, skrzyżowanie Grochowskiej z Jubilerską od strony Olszynki Grochowskiej, skrzyżowanie alei Stanów Zjednoczonych z Saską, skrzyżowanie Ostrobramskiej i Zamienieckiej, skrzyżowanie Łukowskiej i Zamienieckiej, skrzyżowanie Łukowskiej i Rodziewiczówny po stronie pętli, skrzyżowanie Grochowskiej i Międzynarodowej, skrzyżowanie Międzynarodowej z Zwycięzców, skrzyżowanie alei Waszyngtona i Kinowej, skrzyżowanie alei Stanów Zjednoczonych i Grenadierów.
ZOM przypomniał przy okazji, że zajmuje się opróżnianiem 12 z 27 tysięcy ulicznych koszy na śmieci. Chodzi o pojemniki, które stoją na chodnikach, przy przejściach dla pieszych, wejściach do stacji metra i na przystankach komunikacji miejskiej. Pozostałymi zajmują się między innymi urzędy dzielnic, Zarząd Terenów Publicznych, Zarząd Praskich Terenów Publicznych i Zarząd Zieleni Warszawy.
Pisaliśmy też o podwyżkach za wywóz śmieci w Warszawie:
Autorka/Autor: mp/ran
Źródło: tvnwarszawa.pl