Aleja Waszyngtona: Polska 2050 protestuje przeciwko wycince. Tramwaje zapewniają, że jej nie planują

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Aleja Waszyngtona w Warszawie
Aleja Waszyngtona w Warszawie
Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
Aleja Waszyngtona w WarszawieArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Przedstawiciele warszawskich struktur Polski 2050 zaapelowali o rezygnację z wycinki blisko 300 drzew, w związku z planowanym remontem alei Waszyngtona. Jak zapewnił rzecznik Tramwajów Warszawskich, o masowej wycince nie ma mowy, bo byłaby ona niezgodna z decyzją środowiskową.

We wtorek przedstawiciele Polski 2050 zwołali konferencję prasową, podczas której wyrazili sprzeciw wobec wycinki 290 drzew, w związku z planowanym, gruntownym remontem alei Waszyngtona. Zaproponowali także przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych dotyczących kształtu alei po przebudowie.

Sprzeciwiają się wycince

- Ten głos społeczny powinien być przez władze Warszawy uważnie i starannie wysłuchany. W alei Waszyngtona mamy bardzo piękne i stare drzewa. Niedobrze byłoby, gdyby którekolwiek z tych drzew przy planowanym remoncie zostało wycięte - powiedziała podczas konferencji posłanka klubu Polska 2050 Hanna Gill-Piątek. - Wyszliśmy już z czasów, w których rozwój miasta odbywał się kosztem przyrody i wartości ekologicznych - dodała.

- Te drzewa pomagają nam w walce z kryzysem klimatycznym i jego konsekwencjami - mówiła z kolei Magdalena Dorożała, ekspertka ds. ekologii Polski 2050. - Czy jesteśmy gotowi, żeby zrezygnować z tych drzew? Czy nie da znaleźć się rozwiązania, które pozwoli nam te drzewa zachować i przy okazji nie wybierać między zrównoważoną mobilnością a drzewami? To są dwa podstawowe filary w walce z kryzysem klimatycznym - podkreśliła.

Mieszkańców Pragi Południe reprezentowała Iwona Żywko. - Stolica powinna dawać przykład w zakresie dobrych praktyk w zakresie ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju - powiedziała. Przypomniała, że prezydent Rafał Trzaskowski podczas swojej kampanii obiecywał zazieleniać miasto. - Tymczasem przy okazji planowanej przebudowy Alei Waszyngtona grozi nam wycięcie blisko 300 kilkudziesięcioletnich drzew. W samym centrum miasta - zaznaczyła. - Jako mieszkanka Pragi sprzeciwiam się wszelkim rozwiązaniom zakładającym masową wycinkę starych, wartościowych drzew rosnących po obu stronach alei - dodała.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE 

Niebezpieczna arteria

Aleja Waszyngtona to jedna z głównych arterii przecinających Grochów i Saską Kępę. Ze względu na nietypowy układ, gdzie wydzielone torowisko tramwajowe znajduje się po obu stronach ulicy, a jezdnia przebiega środkiem, ma opinię niebezpiecznej. Według informacji przekazanych przez Zarząd Dróg Miejskich w okresie styczeń 2015-czerwiec 2020 było tam 11 wypadków, w tym 5 z pieszymi, w tym 1 wypadek śmiertelny z udziałem pieszego. W audycie przejść dla pieszych (dla Pragi Południe był robiony w 2016 r.) wszystkie trzy przejścia bez sygnalizacji przez Waszyngtona dostały ocenę 0. Od tego czasu przy Niekłańskiej testowano aktywne przejście, a przejścia przy rondzie Wiatraczna i przy Międzynarodowej zyskały azyle. To jednak za mało. Aleja Waszyngtona wymaga gruntownego remontu.

O możliwej wycince alarmowała już w październiku "Gazeta Stołeczna". Pierwotnie Tramwaje Warszawskie zaproponowały, aby na odcinkach między skrzyżowaniami kierowcy mieli do dyspozycji po jednym pasie ruchu. Przeciwko takiemu rozwiązaniu zaprotestowali radni z Pragi Południe, którzy obawiają się korków. Komisja zagospodarowania przestrzennego i środowiska przy radzie dzielnicy negatywnie zaopiniowała projekt zwężenia jezdni.

Wówczas tramwajarze przedstawili dodatkowy wariant przebudowy, w którym miałyby zostać zachowane po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Jednak przy takim rozwiązaniu konieczne byłoby wycięcie około 290 drzew, głównie lip.

Tramwaje Warszawskie: nie ma mowy o wycince

Jak przekazał rzecznik Tramwajów Warszawskich Maciej Dutkiewicz, przedstawiony wariant "był rodzajem symulacji", odrzuconym ze względu na niezgodność z resztą dokumentacji. - Taki wariant byłby niezgodny z planem zagospodarowania Saskiej Kępy i decyzją środowiskową. A to oznacza, że musimy projektować tak, żeby zmieścić się w istniejącej szerokości ulicy. Kluczowym warunkiem, który musiał być uwzględniony przy projektowaniu na nowo alei Waszyngtona, jest szerokość 18 metrów. Jest to odległość między krawędzią jednego i drugiego torowiska - powiedział Dutkiewicz.

Koncepcja przebudowy zakłada zmniejszenie przekroju al. Waszyngtona na odcinkach między skrzyżowaniami do jednego pasa w każdym kierunku. Dodatkowo będą pasy dla skręcających. Na przejściach zbudowana zostanie sygnalizacja świetlna wraz z azylami dla pieszych. Powstanie droga rowerowa, a co najmniej 49 procent torowiska będzie zielone. - Jeżeli zostaną wycięte jakiekolwiek drzewa, to będzie maksymalnie kilka sztuk - zaznaczył rzecznik Tramwajów Warszawskich.

Dutkiewicz dodał, że Tramwaje Warszawskie są w dialogu z dzielnicą. Trwają pracę nad szczegółową koncepcją przebudowy alei Waszyngtona. Ta z kolei jest podstawą do ogłoszenia przetargu na dokumentację budowlaną i wystąpienia o pozwolenie na budowę.

Autorka/Autor:dg/r

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl