Białorusinka Darya A. była oskarżona o współpracę z KGB i przekazywanie rosyjskim służbom informacji o białoruskiej opozycji w Polsce. Zapadł wyrok w jej sprawie. Nie jest jeszcze prawomocny.
Jak powiedziała nam Joanna Adamowicz z wydziału prasowego Sądu Okręgowego Warszawa-Praga, wyrok w opisanej sprawie został wydany 10 września 2024 roku. Darya A. została uznana za winną popełnienia czynu z art. 130 §1 kk w zw z art. 65 §1 kk i za to, przy zastosowaniu art. 60 §6 p.2 kk, sąd skazał ją na karę jednego roku i ośmiu miesięcy pozbawienia wolności, zaliczając jednocześnie okres tymczasowego aresztowania w sprawie.
- Sąd orzekł także wobec oskarżonej przepadek równowartości osiągniętej korzyści majątkowej w kwocie 15 546 złotych - dodała Adamowicz.
Art. 130 § 1. Kto bierze udział w działalności obcego wywiadu albo działa na jego rzecz, przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5. Art. 65 § 1. Jeżeli skazany uchyla się od odbywania kary ograniczenia wolności, sąd zarządza, a jeżeli uchyla się on od świadczenia pieniężnego lub obowiązków orzeczonych na podstawie art. 34 § 3 Kodeksu karnego, sąd może zarządzić wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności. W razie gdy skazany wykonał część kary ograniczenia wolności, sąd zarządza wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności w wymiarze odpowiadającym karze ograniczenia wolności pozostałej do wykonania, przyjmując, że jeden dzień zastępczej kary pozbawienia wolności jest równoważny dwóm dniom kary ograniczenia wolności. Art. 60 § 2. Sąd może również zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary w szczególnie uzasadnionych wypadkach, kiedy nawet najniższa kara przewidziana za przestępstwo byłaby niewspółmiernie surowa, w szczególności: 1) jeżeli pokrzywdzony pojednał się ze sprawcą, szkoda została naprawiona albo pokrzywdzony i sprawca uzgodnili sposób naprawienia szkody; 2) ze względu na postawę sprawcy, zwłaszcza gdy czynił starania o naprawienie szkody lub o jej zapobieżenie; 3) jeżeli sprawca przestępstwa nieumyślnego lub jego najbliższy poniósł poważny uszczerbek w związku z popełnionym przestępstwem.
Wyrok nie jest prawomocny, nie wpłynęło jeszcze żadne odwołanie.
"Władze białoruskie wykorzystały przekazywane przez nią informacje do rozpowszechniania propagandy politycznej"
Pod koniec 2023 roku funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego na polecenie prokuratora zatrzymali obywatelkę Białorusi. Kobieta usłyszała zarzut prowadzenia działalności na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej. Trafiła na trzy miesiące do aresztu. Groziło jej 10 lat więzienia.
"W toku śledztwa prokurator ustalił, że kobieta przez kilka miesięcy przekazywała informacje na temat przebywających na terytorium RP członków diaspory białoruskiej oraz organizacji skupiających Białorusinów i Polaków narodowości białoruskiej" - informowała Prokuratura Krajowa.
Prokuratura Krajowa informowała też, że władze białoruskie wykorzystały przekazywane przez nią informacje do rozpowszechniania propagandy politycznej poprzez przedstawianie w komunikatach o zasięgu międzynarodowym opozycję białoruską jako organizację ekstremistyczną. "Oskarżyli również Polskę o szkolenie organizacji terrorystycznych zrzeszającej obywateli Białorusi, które rzekomo planowały na zlecenie polskich służb specjalnych zamachy na obiekty infrastruktury krytycznej Białorusi" - podawała PK.
PK przekazywała też, że nieprawdziwe informacje podważały interesy Rzeczpospolitej Polskiej i polskiej polityki zagranicznej w obszarze wspierania demokratycznej opozycji białoruskiej oraz prowadziły do destabilizowania relacji pomiędzy Polską i Białorusią.
Była modelką
W lipcu prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej skierował do sądu akt oskarżenia w jej sprawie.
Kobieta na Białorusi miała być modelką, która działała głównie w serwisach dla dorosłych. Do Polski przyjechała w 2023 roku.
Jak podał Onet, kobieta miała przyznać się znajomym do swojej szpiegowskiej działalności pod wpływem alkoholu.
Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: ABW