Warszawskie zoo ma kolejnego nowego mieszkańca. Tym razem to mała ośliczka somalijska o imieniu Zuzia. Niebawem będzie można zobaczyć ją na wybiegu.
O nowym mieszkańcu zoo poinformowało na swoim facebookowym profilu. "Poznajcie Zuzię. To ośliczka somalijska, która przyszła na świat 22 czerwca. Niestety, jej mama nie podjęła się opieki nad młodą, co czasem zdarza się zarówno w naturze, jak i w ogrodach zoologicznych, zwłaszcza pierworódkom. W naturze porzucony maluch skazany jest na śmierć, w ogrodzie mamy szansę pomóc i wziąć go na tzw. sztuczny odchów. Tak też było w przypadku Zuzi. Zamiast nieporadnej mamy opiekuje się nią teraz aż dziewięciu ludzkich tatusiów” – napisano.
ZOBACZ: Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie.
Skradła serca swoich opiekunów
Zuzia skradła serca swoim opiekunom. Jak podkreślono we wpisie "panowie od kilku tygodni non stop opiekują się małą, karmią ją, opatrują rany i czuwają przy niej nocami".
Podczas porodu Zuzia doznała kilku otarć na nogach, ale rany szybko się goją. Niebawem zostanie przeniesiona na wybieg ekspozycyjny (na razie będzie oddzielona od pozostałych samic).
ZOBACZ TAKŻE: "Szkrab jest nieśmiały i najbardziej lubi być zwinięty w kulkę".
"Dzięki poświęceniu i zaangażowaniu opiekunów oraz weterynarzy udało się uratować maluszka"
"Tak będzie dla niej najlepiej, chociaż opiekunom na pewno będzie brakowało towarzystwa uroczej Zuzanki, która tak pokochała swoich "tatusiów", że nie raz zdarzało jej się z tęsknoty wejść po schodkach do pomieszczenia socjalnego, a nawet zajrzeć pod prysznic. Ogromnie cieszy nas to, że dzięki poświęceniu i zaangażowaniu opiekunów oraz weterynarzy udało się uratować maluszka, zwłaszcza, że w naturze gatunek ten jest krytycznie zagrożony wyginięciem” - dodano.
***
Somalijski dziki osioł jest podgatunkiem afrykańskiego dzikiego osła. Prawdopodobnie na wolności - w Somalii, Dżibuti, Erytrei i Etiopii - żyje od 700 do 1000 osobników. Czerwona Lista Gatunków Zagrożonych IUCN opisała gatunek jako "krytycznie zagrożony". Około 200 osobników żyje także w niewoli w ponad 30 ogrodach zoologicznych.
Autorka/Autor: pop
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: warszawskie zoo