Samica krokodyla z warszawskiego zoo pojechała do Tallina. Dorobiła się pseudonimu "pani meteorolog"

Zgodnie z programem hodowlanym, zamieszkująca warszawskie zoo samica krokodyla kubańskiego o imieniu Dwójka została przekazana do ogrodu zoologicznego w Tallinie. W środowisku naturalnym jest to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem, stąd bardzo istotna rola ogrodów w jego ratowaniu.

"Krokodylica kubańska Dwójka odjechała w czwartek do Tallina. Zasłynęła przewidywaniem pogody, dzięki czemu dorobiła się ksywki "pani meteorolog" – poinformowali opiekunowie ze stołecznego ogrodu zoologicznego.

Wyjaśnili, że kiedy Dwójka uważała, że miało padać, nie wychodziła na wybieg zewnętrzny.

"Na niebie nie było jeszcze ani jednej chmurki, a nasza krokodylica pewna siebie już czekała, aż jej prognoza się spełni. Kiedy miało być słonecznie i ciepło, była gotowa do wyjścia na wybieg zewnętrzny. Wielokrotnie polegaliśmy na prognozach Dwójki i nigdy nas nie zawiodła. Dwójka, jak na krokodyla przystało, uwielbia wylegiwać się w ciepełku. Za deszczem nie przepada. To charakterna dziewczyna, która wzbudza respekt i ma w sobie dużo gracji" – podkreślili.

Wymiana zwierząt między ogrodami zoologicznymi to dość powszechna praktyka. - Zgodnie z programem hodowlanym tego gatunku samica została przekazana do ogrodu w Tallinie - poinformowała Anna Karczewska z warszawskiego zoo.

Krokodyle kubańskie zagrożone wyginięciem

Krokodyle kubańskie bardzo sprawnie poruszają się po lądzie. Silne tylne kończyny umożliwiają im bieg i nawet w ograniczonym zakresie skoki. Na lądzie osiągają prędkość do 17 km na godzinę. Są uważane za najagresywniejsze spośród krokodyli. W środowisku naturalnym jest to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem, stąd bardzo istotna rola ogrodów zoologicznych w jego ratowaniu.

Zamieszkują słodkowodne bagna, jeziora i stawy. Ich szerokie płaskie zęby przystosowane są do zgniatania skorup żółwi. Oprócz tego ważną część ich diety stanowią ryby i małe ssaki.

Obecnie gatunek ten spotykany jest jedynie na Bagnach Zapata (północno-zachodnia Kuba) i na bagnach Isla de la Juventud (wyspa na Morzu Karaibskim).

Krokodyl kubański jest gatunkiem krytycznie zagrożonym wyginięciem. Jedną z przyczyn są nielegalne polowania, które znacznie wzrosły od lat 90. Mięso tych gadów jest sprzedawane do prywatnych restauracji obsługujących turystów lub zjadane przez lokalnych mieszkańców.

Czytaj też: Mają wyjątkowe upierzenie, słyną z niesamowitych tańców. "Gratulujemy sukcesu hodowlanego"

wieloszpon
Wieloszpon pawi urodził się w warszawskim zoo
Źródło: Demid Aleksandrovich i Tomasz Doroń
Czytaj także: