"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Wystawa "Dar Paderewskiego" w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim
Janusz Rudnicki o Ignacym Janie Paderewskim
Źródło: tvn24
Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

- "Dar Paderewskiego" to nowa wystawa stała w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, które jest oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. Prezentowana będzie w trzech salach na parterze pałacu rodziny Bielińskich, który jest siedzibą muzeum - powiedziała Anna Feliks, kurator Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim. - Na wystawie pokazane zostaną wybrane obiekty pochodzące z daru Paderewskiego dla Muzeum Narodowego, który zapisem testamentowym w 1930 roku został złożony, między innymi, dla Muzeum Narodowego. Dary te dotarły do Polski dopiero w 1954 roku. Muzeum Narodowemu przypadły dzieła sztuki, pamiątki osobiste, nagrody muzyczne, kolekcja orientaliów – dodała.

Plakat wystawy "Dar Paderewskiego"
Plakat wystawy "Dar Paderewskiego"
Źródło: Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim - Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie

Przypominają o muzycznym geniuszu Paderewskiego

W folderze muzeum napisano: "O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty. Najważniejsze odznaczenia państwowe i medale ukazują go jako męża stanu, zaangażowanego w działania na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. Instrumenty muzyczne, w tym fortepian Steinway & Sons, batuty i puchary z dedykacjami od orkiestr symfonicznych, przypominają o muzycznym geniuszu Paderewskiego, a cenna kolekcja porcelany z Chin i Japonii, wysłużone kufry podróżne oraz komplet dekoracyjnych łyżeczek pamiątkowych – o jego zainteresowaniach i podróżach w różne zakątki świata".

Prezentowane obiekty podzielone zostały na trzy grupy tematyczne pokazujące Paderewskiego z trzech stron: jako męża stanu, wybitnego muzyka i zwykłego człowieka. Na prezentację każdego z tych wątków przeznaczona będzie jedna sala.

Wystawa "Dar Paderewskiego" w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim
Wystawa "Dar Paderewskiego" w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim
Źródło: Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim - Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie

Cenna waza i portret Heleny Modrzejewskiej

- Na wystawie będzie można zobaczyć między innymi wazę, którą Paderewski dostał od rodziny Steinway po pierwszej trasie koncertowej, opatrzoną piękną dedykacją i niezwykłą, jeśli chodzi o formę. Prezentowane będą też portret Heleny Modrzejewskiej autorstwa Karola Millera i miniatura pomnika grunwaldzkiego. Pomnik ten nie przetrwał wojny, dla Paderewskiego był ważny, dlatego że przy jego otwarciu wygłosił polityczne przemówienie uważane za moment, w którym z wirtuoza stał się politykiem. Pokazany zostanie też wybór porcelany orientalnej i kolekcji łyżeczek – powiedziała Anna Feliks.

"Ten dar, którego wybór będzie można oglądać w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, prócz wartości materialnej i zabytkowej, był także aktem patriotyzmu" - poinformował dział komunikacji i marketingu Muzeum Narodowego w Warszawie. 23 września 1940 r., w ostatnim przemówieniu radiowym przed wyjazdem ze Szwajcarii do Stanów Zjednoczonych, Paderewski powiedział: "Poświęciłem życie dla ojczyzny swojej. Służyłem jej z całego serca i wszystkich sił swoich".

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego" odbędzie się 25 kwietnia o godz. 18 w Muzeum Wnętrz (Otwock Wielki, ul. Zamkowa 49).

Ekspozycję dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim powstało w 2004 r. jako oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. Znajduje się w pałacu rodziny Bielińskich zbudowanym na przełomie XVII i XVIII w.

Czytaj także: