Zima bez śniegu, brak deszczu, a w konsekwencji niski poziom Wisły. Warszawski ratusz uspokaja, że w kranach nie będzie sucho. Tymczasem Piaseczno już zaleca mieszkańcom, by "oszczędnie i racjonalnie" korzystali z wody.
W Wiśle z dnia na dzień ubywa wody. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podawał, że problem ten pojawił się już w marcu. Zamiast roztopów, tuż po zimie, odkryło się dno Wisły. W kolejnych dniach jej poziom jeszcze zmalał. Specjaliści oceniają, że Polsce grozi susza, a prognozy pogody nie napawają optymizmem. W najbliższych dniach będzie padać, ale tylko na południu kraju. I to raczej przelotnie.
Władze stolicy uspokajają. Prezydent Rafał Trzaskowski mówił, że na razie nie ma żadnego zagrożenia, jeśli chodzi o dostawy wody. Zapowiadał jednak, że miasto będzie apelowało do mieszkańców, by latem ją oszczędzali. Ratusz szykuje kampanię informacyjną na temat zaleceń związanych z suszą.
W Piasecznie już proszą o oszczędzanie
Tymczasem w podwarszawskim Piasecznie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji już teraz zaleca mieszkańcom, by ograniczali korzystanie z wody. "W związku z panującą suszą atmosferyczną oraz zwiększonym poborem wody Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Piasecznie zwraca się do mieszkańców Miasta i Gminy Piaseczno z prośbą o ograniczenie poboru oraz oszczędne i racjonalne korzystanie z wody do czasu poprawy sytuacji pogodowej" - czytamy w komunikacie, który pojawia się zaraz po wejściu na stronę PWiK. "W szczególności należy ograniczyć korzystanie z wody na cele: podlewania trawników i ogródków przydomowych, mycia pojazdów" - podano dalej w komunikacie.
W poniedziałek, 20 kwietnia, rząd ogłosił, że został przygotowany projekt specustawy, która ma przyśpieszyć inwestycje zabezpieczające Polskę przed suszą. Jak zapowiadał minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, na ten cel rząd ma przeznaczyć dodatkowo ponad 150 milionów złotych. Projekt budzi jednak obawy ekologów, którzy zwracają uwagę, że może on umożliwić szybszą regulację i udrażnianie polskich rzek, co nie zatrzyma, a wręcz może pogłębić problemy.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock / PWiK Piaseczno