Od października mieszkańcy Radomia zapłacą za wywóz śmieci o nawet 100 procent więcej. "Miasto musiało dopłacać, system się nie bilansował" - tłumaczą podwyżkę urzędnicy.
W czerwcu Rada Miejska w Radomiu uchwaliła nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zaczną one obowiązywać od 1 października.
Zgodnie z nową uchwałą Rady Gminy w Radomiu, mieszkańcy będą musieli zapłacić o nawet 100 procent więcej za wywóz śmieci. Nowa opłata za odbiór śmieci segregowanych w zabudowie jednorodzinnej wyniesie 41 złotych dla gospodarstwa jednoosobowego - obecnie 17 złotych. Gospodarstwo wieloosobowe będzie musiało zapłacić 78 złotych (zamiast 40 złotych). W przypadku zabudowy wielorodzinnej, gospodarstwo jednoosobowe będzie musiało zapłacić 30 złotych (obecnie 15 złotych), a wieloosobowe 60 złotych (obecnie 33 złote).
Podwyżka dotyczy też mieszkańców niesegregujących śmieci. W domu jednorodzinnym stawka dla gospodarstwa jednoosobowego wyniesie 82 złote (obecnie 51 złotych) i 156 złotych (zamiast 120 złotych) w przypadku gospodarstwa wieloosobowego. Z kolei w zabudowie wielorodzinnej, dla gospodarstwa jednoosobowego opłata wyniesie 60 złotych (zamiast 45 złotych) oraz 120 złotych (obecnie 99 złotych) w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.
"Oboje mamy niewielkie dochody"
Z redakcja Kontakt24 skontaktował się pan Arkadiusz, mieszkaniec Radomia. Opowiedział o podwyżkach kwot za wywóz śmieci w jego mieście. Mężczyzna jest osobą starszą, z niepełnosprawnością.
- Mieszkam w domku jednorodzinnym z żoną. Oboje jesteśmy osobami starszymi. Jestem rencistą pierwszej grupy, żona jest emerytką, niestety oboje mamy niewielkie dochody. Dotychczas płaciliśmy 40 złotych za wywóz śmieci, teraz od października opłaty wzrosną do 78 zł. Prawie o 100 procent - zaczął. Pan Arkadiusz zaznaczył, że nie tylko dla nich jest to trudna sytuacja. - Niedaleko mieszka moja szwagierka, osoba samotna i również osoba starsza. Wcześniej płaciła 17 złotych, teraz będzie musiała zapłacić 40. To już ponad sto procent podwyżki- mówił. - Wiem, że w Warszawie osoby na rencie mają zniżki 50 procent, można złożyć odpowiedni wniosek i żyje się łatwiej. W Radomiu czegoś takiego nie ma. Byłem nawet w urzędzie zapytać, ale pani, z którą rozmawiałem, nie chciała mnie słuchać i odesłała mnie do MOPS - zakończył.
Urząd: 28 milionów złotych dopłaty
Dlaczego zdecydowano się na podwyżkę opłat? O to zapytaliśmy w urzędzie miasta. Jak się dowiadujemy, powodem wprowadzenia nowych stawek jest wzrost kosztów funkcjonowania systemu. "Przez lata nie było zgody radnych na stopniowe podnoszenie opłat. Od 2019 roku system się nie bilansował. W efekcie miasto musiało każdego roku dopłacać ze swojego budżetu. Tylko w tym roku jest to kwota 28 milionów złotych"- wyjaśniło Biuro Informacji Prasowej i Publicznej Urzędu Miejskiego w Radomiu.
Wprowadzając nowe stawki, radni wprowadzili rekompensaty dla najuboższych. "Osoby z gospodarstw jednoosobowych, których dochód nie przekracza 1552 złotych netto, i które nie pobierają dodatku mieszkaniowego, będą mogły płacić o 14 złotych mniej, czyli 27 złotych w przypadku odbioru śmieci segregowanych z zabudowy jednorodzinnej i 16 zł w zabudowie wielorodzinnej" - poinformował urząd.
Jak dodano, zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej, wprowadzeniu nowych stawek będzie towarzyszyło zwiększenie częstotliwości odbioru makulatury i tzw. gabarytów.
Źródło: tvnwarszawa.pl, Kontakt24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24