Zapłaciła za konsolę i kontakt ze sprzedawcą się urwał

Internetowa znajomość z rzekomym lekarzem zakończyła utratą oszczędności
Internetowi oszuści prześcigają się w pomysłach (wideo archiwalne)
Źródło: TVN24
Znalazła w sieci atrakcyjne ogłoszenie sprzedaży konsoli do gier. Ustaliła ze sprzedawcą, że wpłaci na wskazane konto 1600 złotych. Gdy ten dostał pieniądze, kontakt się urwał. W innej sprawie policjanci zatrzymali z kolei podejrzanego o podobne oszustwa. Teraz, w okresie przedświątecznym, apelują o szczególną ostrożność podczas zakupów w sieci.

Do Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie zgłosiła się mieszkanka powiatu ciechanowskiego, która poinformowała, że została oszukana podczas internetowych zakupów.

- 36-latka na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych znalazła ogłoszenie sprzedaży konsoli do gier. Skontaktowała się ze sprzedającym i ustaliła szczegóły transakcji. Kobieta przelała ustaloną kwotę na wskazany rachunek bankowy. Niestety, po wpłacie pieniędzy kontakt ze sprzedającym się urwał, a zamówiony towar nie dotarł do 36-latki. Kobieta straciła 1600 złotych – informuje w komunikacie asp. Magda Zarembska z ciechanowskiej policji.

PRZECZYTAJ: Zapłacili za ciastko, usłyszeli zarzut oszustwa. Z powodu banknotu.

"Nocoń" z zarzutami

W innej sprawie sprawie mokotowscy policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą zatrzymali mężczyznę działającego w sieci pod pseudonimem "Nocoń". Według ich ustaleń, pozorował on sprzedaż towarów na portalach.

- Kupujący, którzy uwierzyli w jego oferty, wpłacali pieniądze za zamówione przedmioty, ale nigdy ich nie otrzymywali. Jeden z pokrzywdzonych postanowił zgłosić sprawę na policję, wtedy ruszyło dochodzenie - przekazuje w komunikacie podkom. Ewa Kołdys z mokotowskiej policji. - Policjanci zebrali materiał dowodowy. Podczas analizy danych związanych z ofertą sprzedaży książek za kwotę 920 złotych, ustalili rzeczywistą tożsamość oszusta oraz jego miejsce zamieszkania. 33-letni mężczyzna, ku jego zaskoczeniu, został zatrzymany i przedstawiono mu zarzut doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Za oszustwo internetowe grozi mu teraz kara nawet do ośmiu lat więzienia – dodaje.

33-latek był zaskoczony zatrzymaniem
33-latek był zaskoczony zatrzymaniem
Źródło: policja Mokotów

Takie przypadki oszustw nie są odosobnione. Zwłaszcza teraz, w okresie przedświątecznym, gdy wszyscy gorączkowo poszukują prezentów dla swoich bliskich, trzeba być ostrożnym przy dokonywaniu zakupów online.

ZOBACZ: Skusiły ich inwestycje w kakao, złoto czy ropę. Stracili setki tysięcy złotych.

Minimalizowanie ryzyka

 ·      Sprawdź opinię sprzedawcy - wiele portali sprzedażowych posiada system ocen i komentarzy. Zajrzyj do sekcji z komentarzami i przeczytaj, co inni kupujący piszą o danym sprzedawcy. Im więcej pozytywnych opinii, tym większa szansa, że można mu zaufać. ·      Skontaktuj się ze sprzedawcą - Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze sprzedawcą. Zadaj pytania dotyczące produktu, dostawy, metody płatności. Odpowiedź powinna cię uspokoić lub upewnić, że sprzedawca może być podejrzany i warto odstąpić od zakupu. ·      Płać po odbiorze - Jeśli masz taką możliwość, wybierz opcję płatności przy odbiorze. Zapłacenie za zamówienie dopiero w momencie, gdy masz przesyłkę w swoich rękach, minimalizuje ryzyko, że zostaniesz oszukany. ·      Uważaj na oferty, które wydają się zbyt atrakcyjne, aby były prawdziwe - Jeśli cena jakiegoś produktu jest zdecydowanie niższa niż na innych portalach sprzedażowych, być może jest to próba oszustwa. Jeśli coś wydaje się zbyt piękne, aby było prawdziwe, najprawdopodobniej tak jest. ·      Upewnij się, że strona, na której dokonujesz zakupów, jest bezpieczna - Sprawdź, czy strona posiada politykę prywatności i warunki sprzedaży. Nie podawaj także niepotrzebnych informacji, takich jak numer PESEL czy hasła do innych kont. ·      Bądź czujny - Jeśli masz jakieś wątpliwości lub coś wydaje ci się podejrzane, zaufaj swojemu instynktowi. Lepiej być trochę podejrzliwym niż uwierzyć w kłamstwo i stracić swoje pieniądze. ·      Handel elektroniczny przynosi wiele korzyści, ale wiąże się także z pewnym ryzykiem. Pamiętajmy, że za nasze bezpieczeństwo w świecie cyfrowym odpowiada przede wszystkim nasza czujność i rozwaga. Oszuści nie odpoczywają, zwłaszcza w okresie, gdy jesteśmy bardziej skłonni dokonywać zakupów. Bądźmy zatem rozważni, sprawdźmy sprzedawców i ostatecznie cieszmy się udanymi zakupami online.
porady policji, które mogą pomóc w minimalizacji ryzyka podczas zakupów online.

ZOBACZ: Skusiły ich inwestycje w kakao, złoto czy ropę. Stracili setki tysięcy złotych.

Czytaj także: