"Zespół osadniczo-grzebalny zwany "Łysą Górą" to jeden z najstarszych, odnalezionych do tej pory śladów osadnictwa pradziejowego na obszarze gminy Chorzele" - przypomina Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. "Podczas tegorocznych badań archeologicznych odnaleziono liczne ozdoby z wczesnej epoki żelaza, m.in. wielozwojowe, wielowątkowo zdobione naramienniki brązowe, naszyjniki o podniesionych profilowanych zakończeniach oraz naszyjniki o pieczątkowcach zakończeniach. Są to rzadkie i jedne z nielicznych ozdób kobiecych znalezionych na terenach północno-wschodniej Polski po II wojnie światowej" - dodaje.
ZOBACZ TAKŻE: Rogowe narzędzie z okolic wyspy u styku Wisły i Narwi. Może mieć tysiące lat.
Dodatkowo, jak opisują z kolei naukowcy, w jednym z wykopów w jamie o czarnym, zwęglonym wypełnisku w towarzystwie czterech żelaznych siekier/cioseł oraz żelaznego półkoska, odkryto brązowy hełm celtycki z IV w. p.n.e. "Jest to drugie z ziem polskich tego typu znalezisko (hełm z miejscowości Siemiechów), zaś bez wątpienia bardziej spektakularne" - ocenili.
Kilka miesięcy na konserwację
Jak dalej opisali, hełm pierwotnie miał stożkowatą kalotę zakończoną podwójnym guzkiem, wyodrębniony, łukowato ukształtowany nakarczek, zdobiony przykrawędnymi liniami. "Hełm nie był wyposażony w ochraniacze policzków. Ze względu na zły stan zachowania, bezpośrednio po eksploracji przewieziono go do Działu Konserwacji Muzealiów PMA (Państwowego Muzeum Archeologicznego - red.), gdzie trafił do rąk Mikołaja Organka - konserwatora specjalizującego się w konserwacji zabytków żelaznych oraz brązowych. Konserwacja zabytku zajmie kilka miesięcy. Trzymamy kciuki aby udało się zrekonstruować jego kształt i detale" - napisali.
ZOBACZ: Podczas prac z dzieckiem w ogrodzie znalazła siekierkę sprzed ponad czterech tysięcy lat.
Ocenili, że wstępna analiza wskazuje, iż jest to brązowy hełm celtycki zbliżony do typu Berru, datowany na IV w. p.n.e. Najbliższe analogie znajduje w Austrii, na stanowisku Dürrnberg bei Hallein. Kompletne okazy można obejrzeć w Muzeum Celtów w Hallein (Keltenmuseum Hallein).
Planują ścieżkę edukacyjną
Urząd Miasta i Gminy Chorzele we współpracy z Państwowym Muzeum Archeologicznym planuje zbudować w miejscu odkryć ścieżkę naukowo-dydaktyczną mającą na celu popularyzację stanowiska.
Autorka/Autor: kz/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Państwowe Muzeum Archeologiczne