Lasy w Warszawie. Dokąd na spacer, gdzie na rower?

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Źródło: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Las Kabacki, Las Bielański, Las Sobieskiego, Las Bemowo - to tylko niektóre lasy na terenie Warszawy. Podpowiadamy, jak dojechać do najciekawszych z nich, które lasy są najlepsze na spacery, bieganie czy rower, a w których można rozpalić ognisko czy grilla.

Lasy w Warszawie zajmują ok. 8 tys. ha powierzchni miasta.Największe lasy w Warszawie to Las Kabacki, Las Sobieskiego i Las Bemowo.W części warszawskich lasów utworzono rezerwaty przyrody, by chronić rosnącą tam roślinność i rzeźbę terenu.

Lasy w Warszawie 

Lasy w Warszawie zajmują ok. 15 proc. miasta, łącznie rosną na powierzchni ok. 8 tys. ha. W sumie w stolicy jest aż 27 kompleksów leśnych, 15 z nich (o łącznej powierzchni 3650 ha) zarządzanych jest przez m.st. Warszawę. 

Po prawej stronie Wisły największy kompleks leśny to Las Sobieskiego, w lewobrzeżnej Warszawie lasów jest więcej, a największe z nich to Las Kabacki, Las Bielański i Las Bemowo. Część lasów w Warszawie ma status rezerwatów przyrody, co oznacza, że nie wolno w nich zbierać roślinności (w tym grzybów). Ogniska i grille można rozpalać w kilku wyznaczonych miejscach w warszawskich lasach, należy się jednak liczyć z tym, że w ciepłe dni będzie tam dość tłoczno.

Lasy w Warszawie: Las Kabacki

Las Kabacki to największy las w Warszawie (924,72 ha), a jednocześnie największy rezerwat przyrody w województwie mazowieckim. Znajduje się na południu stolicy, na terenie dzielnicy Ursynów. Sąsiaduje z Konstancinem-Jeziorną i Piasecznem. Przez Las Kabacki biegną trzy szlaki turystyczne i dwie ścieżki edukacyjne. W wyznaczonych miejscach można rozpalić ognisko lub grilla. Las Kabacki to także dobre miejsce do biegania i jazdy na rowerze.

ZOBACZ TEŻ: Szlaki turystyczne i atrakcje Lasu Kabackiego. Jak zaplanować trasę?

Lasy w Warszawie: Bielany

Na terenie dzielnicy Bielany znajduje się kilka lasów, w tym:

Las Bielański - to ponad 150 ha lasów w północno-zachodniej części Warszawy, na terenie dzielnicy Bielany. Las Bielański jest pod ochroną, ma status rezerwatu przyrody. To dobre miejsce na spacery, jazdę na rowerze, odpoczynek na polanach rekreacyjnych albo nad Wisłą. Las Bielański przecinają dwie doliny erozyjne - pierwsza powstała przez Potok Bielański i przecina las od zachodu do Wisły, a druga - od północy do południa - łączy się z pierwszą. W okolicach ulicy Podleśnej jest torfowisko, przez las płynie niewielka rzeka Rudawka. Drzewa rosnące w Lesie Bielańskim to głównie wiązy, olsze, graby, jawory, jesiony. Rosną tam również leszczyny, czeremchy i bez czarny, dęby, lipy i klony.

Las Bielański
Las Bielański
Źródło: Urząd m.st. Warszawy

Las Lindego - to drugi las na Bielanach, mniejszy od Bielańskiego, ma 20,49 ha powierzchni i znajduje się przy ulicy Lindego między ul. Kasprowicza a Marymoncką, obok Szpitala Bielańskiego. W Lasku Lindego są place zabaw, ścieżki, a po dużych opadach przepływa przez jego teren Potok Bielański. Las ma zróżnicowaną powierzchnię, znajduje się tu też wał, który pozostał po XIX-wiecznym poligonie rosyjskim. W Lesie Lindego rosną głównie sosny, brzozy i dęby.

Las Młociny - jest pozostałością Puszczy Kampinoskiej i znajduje się w północno-zachodniej Warszawie. Ma 102,23 ha i jest popularnym miejscem spacerów i przejażdżek rowerowych dla mieszkańców Bielan i Młocin. Znajduje się tu m.in. duża polana rekreacyjna, są tu wiaty, plac zabaw, ścieżka zdrowia. Można zejść nad Wisłę do Przystani Młociny, a wałem przeciwpowodziowym biegnie żółty szlak, okalający cały las. W Lesie Młocińskim rosną różne gatunki drzew, w tym wiązy, lipy, klony.

Lasy w Warszawie: Lasek na Kole

Lasek na Kole jest niewielki, ma zaledwie 43,19 ha powierzchni. Znajduje się na Woli w północno-zachodniej Warszawie, w okolicy ulic Prymasa Tysiąclecia, Ostrowieckiej, Dobrogniewa i Dalibora. Lasek na Kole szczególnie atrakcyjny jest w maju-czerwcu, kiedy kwitną rosnące tu robinie akacjowe. To lubiane przez mieszkańców Woli miejsce na spacery, do biegania czy jazdy na rowerze. Wzdłuż ścieżek znajdują się ławki, a dzieci mogą bawić się na leśnych placach zabaw.

Lasy w Warszawie: Las Bemowo

Powierzchnia 508,58 ha sprawia, że Las Bemowo to trzeci co do wielkości kompleks leśny w Warszawie. Las Bemowo znajduje się na terenie Bemowa, Bielan i gminy Stare Babice. Graniczy z Kampinoskim Parkiem Narodowym. Nie cały teren Lasu Bemowo jest dostępny, ok. 214 ha stanowią bagna i inne tereny podmokłe. Warto przespacerować się 5-kilometrową ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną. Zajmuje to ok. 2-3 godzin. Prowadzi przez fragmenty siedliskowe lasu Bemowo i fragment rezerwatu "Łosiowe Błota". Z kolei ścieżka "Odnaleźć Zgubka" przy ul. Sikorskiego na tyłach Cmentarza Wojskowego to atrakcja dla dzieci. Ma długość 550 metrów, spacer zajmuje ok. pół godziny. 

Na terenie Lasu Bemowo znajdują się aż dwa rezerwaty: "Łosiowe Błota" i "Kalinowa Łąka". Rezerwat "Łosiowe Błota" powstał w 1980 roku, by chronić roślinność torfowiska. Ma ponad 30 ha powierzchni, z czego ok. 2,5 ha to niedostępne bagna. Znajdują się tu też cztery torfowiska, a miejsce chętnie odwiedzane jest przez łosie (stąd nazwa). W Łosiowych Błotach rosną kalina koralowa, wierzba szara, kruszyna i karłowata olsza, brzozy i dęby. Można się też tu natknąć na storczyki plamiste, mieczyki dachówkowate, goryczkę wąskolistną i goździki pyszne. 

Z kolei utworzony w 1989 roku rezerwat “Kalinowa Łąka” to 3,47 hektarów podmokłej łąki w środku lasu, na której rośnie kalina koralowa. W rezerwacie rośnie ponad 150 gatunków roślin zielnych oraz 17 gatunków drzew i krzewów, z czego wiele jest rzadkich i chronionych. Są to np. pełnik europejski, mieczyk dachówkowaty, oman wierzbolistny, goździk pyszny, kukułka szerokolistna, sierpik barwierski.

Lasy w Warszawie: Las Sobieskiego

Las Sobieskiego ma powierzchnię 516,60 ha i wchodzi w skład Obwodu Parków Leśnych "Las Sobieskiego". To drugi co do wielkości kompleks leśny w Warszawie, największy po prawej stronie Wisły. Znajduje się między Starą Miłosną, Aninem, Marysinem Wawerskim, Zieloną i Groszówką. W Lesie Sobieskiego znajdują się pomniki i miejsca pamięci, m.in. cmentarz ofiar II wojny światowej przy ul. Kościuszkowców, kapliczka przy ul. Korkowej, Obelisk Piłsudskiego w Wesołej przy ul. Jagiellońskiej. W Zielonej w Lesie Sobieskiego można spacerować ścieżką edukacyjną, cały las zaś jest popularnym miejscem rekreacyjnym dla mieszkańców okolicznych osiedli.

Lasy w Warszawie: Las Matki Mojej i Olszynka Grochowska

Las Matki Mojej - za tą poetycką nazwą kryje się kompleks leśny nazywany na początku ubiegłego wieku Lasem Wawerskim. To niewielki, 14,25-hektarowy las we wschodniej Warszawie w dzielnicy Wawer. Znajduje się między ulicami Strusią, Akwarelową i Łysakowską. To popularne wśród mieszkańców okolicy miejsce na spacery. 

Olszynka Grochowska jest większa, ma 69,39 ha powierzchni, z czego 56,46 ha wchodzi w skład rezerwatu. Olszynka Grochowska położona jest między ulicami Szeroką i Chłopickiego, a od południowo-zachodniej strony sąsiaduje z linią kolei Warszawa-Otwock. Na południu rezerwatu można zobaczyć fragmenty umocnień ziemnych z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej. W okolicach rezerwatu rozegrała się największa bitwa Powstania Listopadowego z 1831 roku, w północno-wschodniej części rezerwatu znajduje się wydma, w której mieści się wspólna mogiła poległych tu powstańców. Postawiono tu także pomnik upamiętniający tę bitwę.

Czytaj także: