Zmarł powstaniec warszawski Henryk Filipski "Jeremi"

Autor:
kz
Źródło:
PAP
Dom Wsparcia dla Powstańców WarszawskichHenryk Filipski

W wieku 101 lat odszedł płk Henryk Filipski ps. Jeremi, żołnierz NOW, NSZ i Powstania Warszawskiego. O jego śmierci poinformował "Dom Wsparcia dla Powstańców".

Henryk Filipski urodził się 30 kwietnia 1920 r. Walczył w Narodowych Siłach Zbrojnych oraz w Narodowej Organizacji Wojskowej. Od września 1941 roku w ZWZ-AK. Walczył w Powstaniu Warszawskim. 5 sierpnia 1944 r. w rejonie ul. Zielnej został trafiony odłamkiem granatnika w głowę. Był leczony w szpitalach na Moniuszki, skąd przeniesiono go na zabieg trepanacji czaszki do szpitala dziecięcego na Śliską 51.

Po powstaniu wraz z rodzicami trafił do obozu Dulag 121. Z Pruszkowa cała rodzina została przewieziona na roboty przymusowe do Borken w Niemczech, gdzie Filipski zatrudniony został przymusowo w przemyśle niemieckim w Forstverwaltung Bocholt (Nadleśnictwo) w Nadrenii Północnej-Westfalii. Po wojnie zamieszkał w Nadarzynie. Był wieloletnim ławnikiem sądowym, radnym a następnie przewodniczącym Rady Narodowej w Nadarzynie (lata 1978-1981).

Był odznaczony Krzyżem Armii Krajowej (1995) i Warszawskim Krzyżem Powstańczym (1996). Od lat dziewięćdziesiątych był zaangażowany w społeczną działalność na rzecz upamiętnienia bohaterów Powstania Warszawskiego.

Obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego

Godzina "W" w Warszawie
Godzina "W" w WarszawieTVN24
wideo 2/8

Autor:kz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich

Pozostałe wiadomości