Beton znika z podwórek i parków. Pojawiają się kwiaty, krzewy oraz drzewa

Grójecka koło Hali Banacha - po rozbetonowaniu
Znika beton, pojawiają się trawy, krzewy i drzewa
Źródło: UM Warszawa
Niemal 39 tysięcy metrów kwadratowych – tyle betonu usunięto w Warszawie w ubiegłym roku i zastąpiono roślinnością. Beton znika z kolejnych miejskich podwórek czy parków i okolic stawów.

- Mniej betonu, więcej zieleni – takiej stolicy chcą mieszkańcy. To samo hasło przyświeca nam też w planowaniu miejskiej przestrzeni. Tylko w 2022 roku usunęliśmy niemal 39 tysięcy metrów kwadratowych betonu. To powierzchnia większa niż pięć boisk piłkarskich. Z pewnością nie jest to nasze ostatnie słowo – mówi, cytowany w komunikacie stołecznego ratusza, Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

PRZECZYTAJ: Warszawa z Zieloną Wizją.

Mniej betonu na podwórkach

Dużą metamorfozę przechodzą miejskie podwórka. W ubiegłym roku beton usunięto m.in. z podwórek przy ulicach: Anielewicza, Ciasnej, Kredytowej czy Niskiej. W lipcu tego roku rozpoczęły się natomiast prace przy ul. Bonifraterskiej, a w ubiegłym tygodniu przy ul. Lewartowskiego. W planach na ten rok jest też usunięcie utwardzonych powierzchni na podwórkach przy al. Solidarności oraz ulicach: Orlej, Nalewki i Wilczej. W 2023 r. Śródmieście planuje odbetonować łącznie około pięciu tysięcy metrów kwadratowych.

I w parkach

Zarząd Zieleni Warszawy (ZZW) rozpłytuje w tym roku około 900 metrów kwadratowych, głównie w ramach realizacji projektów z budżetu obywatelskiego. Nowa zieleń pojawi się m.in. przy ulicach: Żeromskiego, Chełmskiej, Jagiellońskiej, Świętokrzyskiej i przy kilku skrzyżowaniach na Muranowie. Rozpłytowane zostanie też podwórko przy ul. Siewierskiej na Ochocie i misy drzew na skwerze Jacka Kaczmarskiego.

ZOBACZ: "Cel został osiągnięty". Koniec prac na Stawach Brustmana.

W tym roku ma się zakończyć modernizacja parku Pole Mokotowskie. Jednym z elementów tej inwestycji była renaturalizacja zbiorników wodnych, czyli usunięcie z nich betonu. Łącznie zniknęło tam już około 15 tysięcy metrów kwadratowych utwardzonej powierzchni.

Ponad 2,6 tysiąca metrów kwadratowych betonu zlikwidowano też podczas remontu wschodniej rozety Kanału Piaseczyńskiego. Obecnie większość tego terenu to powierzchnia biologicznie czynna. Prace zrealizowano w ramach unijnego projektu, który ma na celu ochronę zagrożonych gatunków związanych z siedliskami wodnymi w stolicy.

PRZECZYTAJ: Park Akcji "Burza" otwarty po modernizacji. "Jest tu wiele miejsc, które nawiązują do pamiętnych wydarzeń z 1944 roku".

600 tysięcy nowych drzew

- Tereny zielone – lasy, parki, skwery czy zieleńce – już teraz zajmują niemal 40 procent powierzchni stolicy. To dużo, ale chcemy jeszcze więcej. Dlatego zwiększamy powierzchnię warszawskich lasów i sukcesywnie zazieleniamy miasto. W ciągu ostatnich pięciu lat posadziliśmy w Warszawie ponad 600 tysięcy drzew – podkreśla Rafał Trzaskowski.

Zielone 500+ w stolicy

W tegorocznej, dziesiątej edycji budżetu obywatelskiego warszawiacy zdecydowali, że ponad 50 milionów złotych zostanie przeznaczone właśnie na zieleń w mieście, m.in. nowe drzewa i krzewy. Największe poparcie głosujących zyskał ogólnomiejski projekt 500+ drzew dla Warszawy, na który zagłosowało 27,5 tysiąca osób.

ZOBACZ: Policzyli, ile "zarabiają" drzewa w Warszawie. Jedno nawet 1200 złotych rocznie.

Stołeczne drzewa zarabiają co najmniej 170 mln złotych rocznie
Stołeczne drzewa zarabiają co najmniej 170 mln złotych rocznie
Źródło: Urząd Miasta
Czytaj także: