- Zakończyliśmy prace renaturyzacyjne na Stawach Brustmana na Bielanach - poinformował Zarząd Zieleni. Urzędnicy pochwalili się efektami.
Stawy Brustmana, jak przypominają w komunikacie prasowym urzędnicy, są jednym z najważniejszych pierzowisk dla ptaków wodnych w tej części miasta.
"Niestety, staw wschodni i kanałek łączący stawy posiadały do tej pory mocno przekształcony przez człowieka charakter. Wysokie ścianki PCV oraz betonowe umocnienia na brzegach zbiorników utrudniały mniejszym zwierzętom swobodną wędrówkę w obrębie strefy brzegowej. Główną ideą projektu "SzuwarWarszawski" było jak najlepsze wykorzystanie potencjału przyrodniczego stawów oraz poprawa warunków bytowych zwierząt na ich terenie" - czytamy w komunikacie Zarządu Zieleni.
Cel, jak twierdzą przedstawiciele urzędu, został osiągnięty. Co udało się zrobić?
"Krajobraz zbliżony do naturalnych zbiorników"
Jeżeli chodzi o remont wschodniego stawu, część brzegu została złagodzona. Sztuczne pionowe ściany i betonowe umocnienia zostały zastąpione stabilizującymi brzegi matami roślinnymi.
Skarpy zostały zabezpieczone w taki sposób, żeby tworzyć krajobraz zbliżony do naturalnych zbiorników wodnych i tym samym poprawić warunki życia płazów, ptaków wodnych i ryb. Przy brzegach stawu powstały trzy płycizny z łagodnym zejściem do wody obsadzone roślinnością szuwarową, sprzyjające okolicznej faunie – głównie ptakom i płazom.
Wyremontowano również kanał łączący staw zachodni i wschodni. "Została mu nadana forma nawiązująca do naturalnego, meandrującego cieku z płyciznami, na których będą mogą odpoczywać ptaki. Tu również usunięte zostały betonowe umocnienia i przycięta ścianka z PCV, w zamian zastosowano faszynę, kamienie i roślinność szuwarową" - piszą w komunikacie urzędnicy.
Remont pomostu
Urzędnicy zachowali kształt znajdującego się na stawach pomostu. Wymienili jednak elementy konstrukcji, takie jak słupy, belki, deski pokładu i barierki. "Dzięki tym pracom mieszkańcy znów mogą bezpiecznie z niego korzystać" - twierdzą.
"Skarpy stawu wschodniego oraz kanałku obsadziliśmy nowymi nasadzeniami roślinności rodzimej. W niższych partiach skarp pojawiły się rośliny szuwarowe, a nieco wyżej byliny, takie jak: miodunka ćma, jasnota plamista, bodziszek łąkowy i śmiałek darniowy oraz krzewy: jeżyna popielica, róża dzika, dereń świdwa, wierzba biała, bez czarny i śliwa tarnina. Na skarpach wysiane zostały również murawy z mieszanki traw i roślin łąkowych. Po rozrośnięciu się roślinność będzie stanowiła schronienie dla zwierząt" - dodają.
Odtworzone zostały również chodniki biegnące wzdłuż kanałku do pomostu na stawie wschodni
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Zarząd Zieleni