Dawniej zalewała ją Wisła, a drogę do Warszawy dokładnie pokrywała błotnista breja. W PRL na Białołękę zawitały inspekty, szklarnie i traktory. Pośród przedwojennych dworków zaczęły wyrastać bloki.
Białołęckie kontrasty obejrzeć można na serii zdjęć z dzielnicy i okolic udostępnionych przez Narodowe Archiwum Cyfrowe.
Osoby które narzekają na stan ulic w Warszawie, mogą pocieszyć się widokiem tonącej w błocie trasy do Jabłonny, która w 1931 roku przechodziła remont. Dwa lata wcześniej, podczas powodzi, odwiedził tę trasę wojewoda warszawski Stanisław Twardo. Na jednym ze zdjęć widać, jak stojąc na krze, przygląda się zalanej drodze.
Ocalały do dziś
Niektóre budynki uwiecznione na zdjęciach nadal można odnaleźć na mapie stolicy. Pałac Mostowskich zachował się w doskonałym stanie i wciąż można go oglądać przy ul. Mehoffera 2. Od 1921 roku jego właścicielem jest Kuria Metropolitalna.
Na udostępnionych fotografiach widać również osiedle Hernryków, które kiedyś było wsią należącą do gminny Jabłonna. W latach trzydziestych dbano tu o zieleń. Młodzież z sadzonkami w ręku wyruszała na obchody Święta Sadzenia Drzewek. Po II wojnie światowej Henryków stał się częścią Białołęki.
WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE NARODOWEGO ARCHIWUM CYFROWEGO
su, wp/b//ec
Źródło zdjęcia głównego: NAC /Jan Malarski