Wyjątkowa siedziba orkiestry. Są pieniądze na budowę

Hanna Gronkiewicz-Waltz o inwestycji
Hanna Gronkiewicz-Waltz o inwestycji
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Hanna Gronkiewicz-Waltz o inwestycjiMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Hanna Gronkiewicz-Waltz o inwestycji
Hanna Gronkiewicz-Waltz o inwestycjiMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Ponad 300 mln złotych zamierza przeznaczyć miasto na remont zabytkowej siedziby i nową salę koncertową Sinfonii Varsovii przy Grochowskiej. Do 2020 ma zostać zrealizowany znany od kilku lat projekt Thomasa Puchera. Koncepcja zakłada m.in. budowę muru wiszącego 3 metry nad ziemią.

Odważny projekt znany jest od 2010 roku, kiedy to austriacki architekt wygrał międzynarodowy konkurs. Ale pomysł szybko powędrował na półkę, bo na jego realizację nie było pieniędzy. W najbliższym czasie ma się to jednak zmienić. Jak bowiem poinformowała na środowej konferencji prasowej Hanna Gronkiewicz-Waltz, pieniądze zostaną zabezpieczone w tegorocznym budżecie (35 mln zł) oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej (279 mln zł). Decyzję musi "przyklepać" jeszcze Rada Warszawy i prawdopodobnie zrobi to na najbliższej sesji.

"Wyszlifować diamencik"

- Ten projekt ma istotne znaczenie dla zmiany oblicza Pragi. Budynek Sinfonii Varsovii przy Grochowskiej to taki diamencik, który musi zostać wyszlifowany. 35 mln złotych przeznaczymy na rewitalizację zabytkowych budynków, w których znajdzie się administracja, sale prób i będą odbywać się kameralne koncerty. Dodatkowo 279 mln zł przeznaczymy na budowę sali koncertowej - zapowiedziała na środowej konferencji prasowej prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Zabytkowe budynki to pozostałość po Instytucie Weterynarii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, która mieściła się tu wcześniej. W 2009 roku miasto skorzystało z prawa pierwokupu. Nabyła obiekt z myślą o wybitnej, ale bezdomnej orkiestrze.

Mówi Janusz Marynowski, dyrektor Sinfonii Varsovii
Mówi Janusz Marynowski, dyrektor Sinfonii VarsoviiMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Ćwiczyli u stolarzy i kolejarzy

- Sinfonia Varsovia przez 30 lat swojego istnienia miała szczęście do wspaniałych artystów. Miała szansę grać koncerty na głównych scenach świata, ma w dorobku ok. 300 płyt. Ale nigdy nie mieliśmy szczęścia do miejsca, w którym przychodziło nam pracować. Najpierw ćwiczyliśmy w stolarni przy Zamku Ujazdowskim, potem próby odbywały się w kinach Kultura i Wiedza, w teatrze Studio, wreszcie w szkole związanej z kolejnictwem (chodzi o technikum na Szczęśliwicach – red.). Budziło to sensację wśród przyjeżdżających muzyków, Yehudi Menuhin nie potrafił tego zrozumieć – wspominał Janusz Marynowski, dyrektor orkiestry.

Miasto zakłada, że inwestycję zrealizuje z własnych środków. - Aczkolwiek zamierzamy się ubiegać o pieniądze w ramach programu Infrastruktura i Środowisko (10 mln euro) na zabytkową część inwestycji. Jeśli uda się pozyskać te środki pozwolą one zmniejszyć obciążenie miasta – wyjaśniał Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Inwestycja zostanie przeprowadzona prawdopodobnie w trzech etapach: najpierw remont głównego budynku, potem czterech narożnych, na końcu budowa nowej sali koncertowej w głębi działki. Ale precyzyjny scenariusz działań nie został na razie rozpisany.

Mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy
Mówi Michał Olszewski, wiceprezydent WarszawyMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Architekt wciąż bez umowy

Wciąż nie podpisano umowy z architektem, ale jak zapewnił wiceprezydent Olszewski ma do tego dość jeszcze w tym półroczu.

Projekt architektoniczny wybrano w 2010 roku. Wybrana jednogłośnie koncepcja Thomasa Puchera przewiduje otoczenie zabudowań unoszącym się nad ziemią murem. Za nim ukryte będą zabytkowe budynki i nowoczesna sala koncertowa dla 1,8 tys. melomanów. Między zabudowaniami powstanie ogród w stylu francuskim. Pucher zapewnił, że nigdy nie stracił nadziei na realizację swojej wizji i przez 5 lat był w stałym kontakcie z Marynowskim. – W tym czasie zdążyliśmy zostać przyjaciółmi – żartował.

Cała inwestycja ma być gotowa w 2020 roku.

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Podróżujący przez Rembertów 23-latka został zatrzymany do policyjnej kontroli, ponieważ w obszarze zabudowanym jechał ponad 100 kilometrów na godzinę. W dodatku, jak podała policja, w ogóle nie powinien wsiadać za kierownicę.

Ponad setka na liczniku w terenie zabudowanym. Kierowca z sądowym zakazem

Ponad setka na liczniku w terenie zabudowanym. Kierowca z sądowym zakazem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Nowym Dworze Mazowieckim zderzyły się motocykl oraz dwa samochody osobowe. Kierowca jednośladu nie przeżył wypadku. Jedna osoba trafiła do szpitala. Na miejscu pracowały służby.

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace budowlane w Muzeum Sztuki Nowoczesnej dobiegają końca. - Jest szansa na to, że wpisze się na stałe w krajobraz Warszawy jako jeden z najważniejszych jej symboli - powiedział w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Otwarcie MSN planowane jest na październik.

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

Źródło:
PAP

W czwartek po południu wyłączono z użytkowania trzy stacje pierwszej linii metra: Dworzec Gdański, Ratusz-Arsenał, Świętokrzyska. Powodem był wypadek, do którego doszło na tej pierwszej. Kobieta w ciąży przez przypadek ześlizgnęła się z peronu i spadła pod nadjeżdżający pociąg. Na szczęście maszynista wyhamował, a z pomocą poszkodowanej ruszyli świadkowie.

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulice Śródmieścia wyjdą dzisiaj ojcowie, którzy sprzeciwiają się izolowaniu dzieci po rozwodzie i domagają, by miały one dostęp do obojga rodziców. Uczestnicy manifestacji spotkają się przed Rotundą i przejdą w stronę Ministerstwa Sprawiedliwości. Możliwe są utrudnienia w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej.

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot z prezydentem Andrzejem Dudą wracający z Nowego Jorku nie mógł wylądować za pierwszym podejściem na Lotnisku Chopina w Warszawie. Jak udało nam się ustalić, podczas lądowania innej maszyny doszło do zderzenia na pasie z ptakiem. Konieczna była interwencja lotniskowego sokolnika, którego pojazd na krótki czas zablokował jedyną dostępną drogę startową.

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Komenda Stołeczna Policji odniosła się do kwestii nielegalnych wyścigów organizowanych na ulicach Warszawy i ościennych powiatach. Wskazała na trudności związane ze zwalczaniem tego zjawiska. Funkcjonariusze zapewniają też, że nie bagatelizują problemu.

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie  nielegalnych wyścigów jest trudne

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie nielegalnych wyścigów jest trudne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Potrzebujemy obiektywnego i racjonalnego spojrzenia na gospodarkę finansową. Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy - mówiła w czwartek ministra kultury Hanna Wróblewska, tłumacząc przyczyny zwolnienia dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostry. Na jego stanowisko powołała dr. hab. Marcina Napiórkowskiego. Nowy dyrektor wyraził nadzieję, że wystawę stałą muzeum otworzy ze swoim poprzednikiem.

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

Źródło:
PAP

Warszawski Uniwersytet Medyczny ma nowego rektora. Został nim prof. Rafał Krenke. Jest ordynatorem i kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Wydziału Lekarskiego WUM. Wcześniejsze wybory rektora zakończyły się nieporozumieniami i w efekcie fiaskiem.

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Źródło:
PAP

Na Kamionku strażnicy miejscy zauważyli bmw, jadące pod prąd ulicą jednokierunkową. Gdy zatrzymali kierowcę, wyszło na jaw, że ten nie ma uprawnień.

Jechał pod prąd ulicą jednokierunkową. "Tłumaczył, że jest w trakcie szkolenia"

Jechał pod prąd ulicą jednokierunkową. "Tłumaczył, że jest w trakcie szkolenia"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedną z mieszkanek zaniepokoił stan wody w Kanale Bródnowskim. Pływała w niej żółto-brunatna piana. Z kolei na pobliskim moście były widoczne tłuste plamy. Powiadomiła straż miejską.

Żółto-brunatna piana w Kanale Bródnowskim. Na moście tłuste plamy

Żółto-brunatna piana w Kanale Bródnowskim. Na moście tłuste plamy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz 15. odbędzie się w Warszawie Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy. Podczas tegorocznej edycji muzykę patrona interpretować będą saksofonista Wojciech Staroniewicz i pianista Maciej Tubis. Organizatorzy zaprosili także włoskich artystów Lukę Aquino i Giovanniego Guidiego.

Na cztery saksofony albo fortepian solo. Muzyka Krzysztofa Komedy żyje

Na cztery saksofony albo fortepian solo. Muzyka Krzysztofa Komedy żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W czwartek rano w bloku na warszawskim Ursynowie wybuchł pożar. Spłonęło mieszkanie znajdujące się na siódmym piętrze. Jedna osoba nie żyje.

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali 35-latka podejrzanego o nękanie byłej partnerki. Jak ustalili, mężczyzna przesyłał kobiecie wulgarne wiadomości z pogróżkami i wielokrotnie groził jej pozbawieniem życia. Miał też ją śledzić, w samochodzie kobiety zamontował lokalizator.

Policja: wysłał zdjęcie młotka, pisał, że ją nim zabije. 35-latek podejrzany o nękanie partnerki

Policja: wysłał zdjęcie młotka, pisał, że ją nim zabije. 35-latek podejrzany o nękanie partnerki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obywatel Kamerunu, Luther King Martin jest poszukiwany do odbycia kary trzech miesięcy więzienia zasądzonej przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Północ. Policjanci apelują o zgłaszanie się osób, które znają miejsce pobytu ściganego listem gończym mężczyzny.

Luther King Martin poszukiwany listem gończym

Luther King Martin poszukiwany listem gończym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na budowie mostu pieszo-rowerowego w Porcie Czerniakowskim robotnicy natrafili na betonowe fundamenty i drogę. Znalezisku przyjrzą się archeologowie. Jak słyszymy od pełnomocnika ratusza ds. Wisły, nie zaburza to harmonogramu prac.

Betonowe odkrycie na budowie nowego mostu

Betonowe odkrycie na budowie nowego mostu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wracają na Ursynów, by dokończyć remont jezdni alei Komisji Edukacji Narodowej. Nową nawierzchnię zyska też ulica Antoniego Malczewskiego na Mokotowie. Remont pierwszej z nich będzie prowadzony w weekend, drugiej - od poniedziałku. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli liczyć się z utrudnieniami, wyznaczone zostały objazdy.

Drugi etap remontu alei KEN i Malczewskiego

Drugi etap remontu alei KEN i Malczewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z pytaniem o to, jak przeciwdziała hałasowi ulicznemu. Nawiązał do programów, które miały złagodzić problem i chce wiedzieć, jaka jest ich realizacja.

W jaki sposób władze Warszawy walczą z hałasem w mieście? RPO wywołuje do tablicy prezydenta

W jaki sposób władze Warszawy walczą z hałasem w mieście? RPO wywołuje do tablicy prezydenta

Źródło:
PAP

Spółka PKP PLK poinformowała, że ruszyły prace przy budowie drugiego przejścia podziemnego na stacji Warszawa Gdańska. Tunel ułatwi przesiadki między koleją a komunikacją miejską. Peron numer 2 został tymczasowo wyłączony z użytku.

Rozpoczęła się budowa tunelu dla pieszych przy Dworcu Gdańskim

Rozpoczęła się budowa tunelu dla pieszych przy Dworcu Gdańskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomoc rzeczowa z Warszawy wciąż trafia do osób poszkodowanych powodzią. Artykuły, których potrzebują powodzianie, to osuszacze, łopaty, środki czystości, grube worki, rękawice czy gumowe buty. Miejska zbiórka niebawem się kończy, dary można przynosić do piątku, 27 września.

Potrzebne są artykuły do sprzątania. Miejska zbiórka dla powodzian niebawem się zakończy

Potrzebne są artykuły do sprzątania. Miejska zbiórka dla powodzian niebawem się zakończy

Źródło:
tvnwarszawa.pl