Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

bruksela parlament europejski - Fabrizio Maffei shutterstock_2389856979
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Polska z jednym mandatem więcej
Źródło: TVN24

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Okręg nr 5 obejmuje większą część województwa mazowieckiego, w tym miasta na prawach powiatu: Płock, Radom, Ostrołękę i Siedlce.

KO i PiS

W okręgu tym "jedynką" Koalicji Obywatelskiej został ubiegający się o reelekcję europoseł Andrzej Halicki. Kolejne miejsca na liście zajmuje b. poseł Leszek Ruszczyk, Marzena Cendrowska, Tomasz Araszkiewicz, Magdalena Kielewicz-Kaczyńska, Krystyna Hausman-Manista i Marcin Podsędek. Z listy KO startują też: Monika Kłodawska, Andrzej Bieńkowski oraz Łukasz Jankowski.

ZOBACZ: Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska".

Andrzej Halicki podczas posiedzenia komisji śledczej do zbadania wykorzystania Pegasusa
Andrzej Halicki podczas posiedzenia komisji śledczej do zbadania wykorzystania Pegasusa
Źródło: EBS

Liderem listy PiS na Mazowszu jest dotychczasowy europoseł, szef Partii Republikańskiej Adam Bielan. Z drugiego miejsca startuje były szef TVP Jacek Kurski, a z trzeciego posłanka Maria Koc. Kolejne miejsca na liście zajmują posłowie: Anna Kwiecień, Jacek Ozdoba, Radosław Fogiel, Anna Cicholska. Z ósmego miejsca startuje były poseł, były minister rolnictwa w latach 1991-1993 Gabriel Janowski, za nim znalazła się Joanna Bala, a listę zamyka poseł Daniel Milewski.

Adam Bielan
Adam Bielan
Źródło: TVN24

Trzecia Droga, Lewica, Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy

Listę Trzeciej Drogi (Polska2050 - PSL) otwiera wiceszefowa MKiDN Bożena Żelazowska. Kolejne miejsca zajmują samorządowiec Stanisław Kubeł i wiceszef MSZ Władysław Teofil Bartoszewski. Na liście znaleźli się też: Andrzej Rybus-Tołłoczko, Janina Orzełowska, Agata Bartkiewicz, Leszek Przybytniak, Ewa Springer-Kakiet, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski, a listę zamyka Rafał Nadratowski.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Bożena Żelazowska
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Bożena Żelazowska
Źródło: TVN24

ZOBACZ: Wybory do Parlamentu Europejskiego. Ile jest okręgów wyborczych? Polska jednym z wyjątków.

Liderką na liście Lewicy jest szefowa klubu Lewicy Anna Maria Żukowska, a za nią znalazł się wicewojewoda mazowiecki Patryk Fajdek.

Anna Maria Żukowska
Anna Maria Żukowska
Źródło: TVN24

Listę Konfederacji otwiera Rafał Foryś, który bez skutku ubiegał się o fotel prezydenta Radomia w niedawnych wyborach samorządowych; na drugim miejscu znalazł się Marek Tucholski, który startował w wyborach na prezydenta Płocka.

Z kolei liderem listy komitetu Bezpartyjni Samorządowcy – Normalna Polska w Normalnej Europie będzie przewodniczący "Bezpartyjnych" Piotr Bakun.

ZOBACZ: Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki".

Wyniki poprzednich wyborów

W 2019 r. w wyborach do PE w okręgu mazowieckim PiS zdobyło 60,20 proc. głosów, Koalicja Europejska PO, PSL, SLD, N., Zieloni - 26,69 proc., Konfederacja Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy - 4,10 proc., Wiosna Roberta Biedronia - 3,91 proc., Kukiz'15 - 3,27 proc., Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski - 0,8 proc., Lewica Razem - 0,76 proc., a Jedność Narodu - 0,26 proc.

Dwa mandaty przypadły wówczasm PiS - uzyskali je Adam Bielan i Zbigniew Kuźmiuk. Jeden mandat zdobyła Koalicja Europejska - Jarosław Kalinowski.

Wybory do PE odbywają się raz na pięć lat. Tegoroczne głosowanie w zależności od państwa odbędzie się w dniach 6–9 czerwca. W Polsce będzie to 9 czerwca, a do obsadzenia będą 53 mandaty.

Czytaj także: