Uruchomiona kilka dni temu nowa wersja serwisu pozwala szybko zlokalizować miejsce pochówku konkretnej osoby. Dostajemy także zdjęcie nagrobka i krótki biogram.
Możesz współtworzyć serwis
Pochowani zostali podzieleni na kilkanaście grup: architekci, duchowieństwo, dziennikarze, lekarze, ludzie literatury, ludzie nauki, ludzie oświaty, ludzie polityki, ludzie sztuki, ludzie teatru i filmu, muzycy, narodowi bohaterowie, prawnicy, przedsiębiorcy, sportowcy i wojskowi. Odrębne kategorie poświęcono sztuce nagrobnej i varsavianom.
Strona pozwala na wyznaczenie własnej trasy spacerowej, a nawet na dodawanie własnych pozycji i opisów. - Staramy się dążyć do tego, aby całe przedsięwzięcie miało charakter otwarty. Stąd pomysł modułu społecznościowego, który daje możliwość aktywnego współtworzenia serwisu. Opowiedzenia osobistych, rodzinnych historii – mówi Janusz Falkowski, pomysłodawca projektu iPowązki.pl.
Wkrótce aplikacja moblina
- Każdy z nas powinien czasem zadać sobie pytanie, ile wie, o wybitnych i interesujących postaciach, które są pochowane na Powązkach. Nie chodzi tu o osoby nam współczesne, które pamiętamy z ról filmowych, czy osiągnięć naukowych, ale np. o oficerów Wielkiej Armii Napoleona, właściciela pierwszej fabryki czekolady, czy twórcę najbardziej znanego Domu Mody, jednak jest to tylko namiastka tego, co kryją warszawskie Stare Powązki – podkreśla Piotr Maślankiewicz, współtwórca serwisu.
Na początku października planowane jest udostępnienie aplikacji mobilnej na smartfony, również w wersji angielskiej.
Burzliwa historia
Cmentarz Powązkowski został założonym w 1790 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Do powstania nekropolii przyczyniły się szybki wzrost ludności oraz dotychczasowa niewielka liczba miejsc wyznaczonych na pochówek. Projektantem wyznaczonym do stworzenia koncepcji cmentarza był królewski architekt Dominik Merlini. Nie zachowały się informacje na temat pierwszej pochowanej osoby. Największym zniszczeniom cmentarz uległ podczas sowieckich bombardowań w roku 1942 i w trakcie Powstania Warszawskiego. Zrujnowano wówczas ok. 20 procent zabytkowych pomników, nagrobków i kościół św. Karola Boromeusza. Doszczętnie spłonęło archiwum, łącznie z ze starymi księgami cmentarnymi.
W 1925 stworzono Aleję Zasłużonych, gdzie znajdują się groby sławnych Polaków: pisarzy, malarzy, rzeźbiarzy, śpiewaków operowych czy aktorów. Pierwszą osobą tam pochowaną był noblista Władysław Stanisław Reymont.
bako//ec
Warszawiacy na Powązkach
Źródło zdjęcia głównego: iPowazki.pl