Najnowsze

Drogowcy sprzedają porzucone auta. Na liście porsche, audi i mercedesy

Najnowsze

Autor:
kz/gp
Źródło:
PAP
ZDM wystawia na sprzedaż odholowane auta
ZDMZDM wystawia na sprzedaż odholowane auta

Zarząd Dróg Miejskich wystawił na sprzedaż osiem samochodów. To auta, które zostały odholowane i przez pół roku nikt nie zgłosił się po ich odbiór. Na liście są między innymi porsche cayenne czy audi a6.

"Auta, które zostały wystawione na sprzedaż, zostały usunięte w oparciu o art. 50a ustawy Prawo o ruchu drogowym. W trybie tego przepisu usuwane są pojazdy pozostawione bez tablic rejestracyjnych lub takie, których stan wskazuje, że nie są używane" - przekazał Zarząd Dróg Miejskich.

W ogłoszonym przetargu można kupić mercedesa S500, forda mondeo mk3 kombi, mazdę 6, forda fusion, porsche cayenne, saaba 93, mercedesa C200 czy audi A6. Najstarsze auto jest z 2002 roku, najmłodsze z 2009. Ceny wywoławcze kształtują się od 1600 złotych za mercedesa c200 do 39 tysięcy za mercedesa 500S.

Zazwyczaj trafiają na złom

Samochody, które zostały odholowane, trafiają na parkingi firm, z którymi ZDM ma podpisane stosowne umowy. Tam czekają na właściciela lub osobę uprawnioną do odbioru pojazdu. Jeśli w ciągu sześciu miesięcy nikt po auta się nie zgłosi, przechodzi ono na własność miasta z mocy ustawy.

Zazwyczaj takie samochody trafiają na złom. "Zazwyczaj bez żalu, bo w większości przypadków były to samochody stare i na tyle nadgryzione zębem czasu, że nie uratowałby ich nawet kapitalny remont" - tłumaczą drogowcy.

Zdarzają się jednak wyjątki. Niektóre porzucone auta są w całkiem niezłym stanie i wcale nie muszą trafiać do kasacji. Osiem takich samochodów wystawionych zostało na sprzedaż na drodze przetargu. "Ceny wyjściowe zostały określone na podstawie wycen szacunkowych i ocen dalszej ich przydatności, wykonanych przez biegłych skarbowych w zakresie wycen pojazdów" - wyjaśnia ZDM.

Ogłoszenie o przetargu jest dostępne na stronie ZDM. Oferty można składać do 2 listopada do godziny 14.

W 2020 roku ze stołecznych ulic drogowcy usunęli 10 626 nieprawidłowo zaparkowanych samochodów i 1978 wraków. W tym roku odholowali odpowiednio 8613 i 1375 pojazdów.

Autor:kz/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości