Dzwonek motorniczego i głuche uderzenie. Tramwaje Warszawskie pokazują niebezpieczną jazdę kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Spot "Nie wskakuj mi pod koła"
Spot "Nie wskakuj mi pod koła" Tramwaje Warszawskie
wideo 2/2
Spot "Nie wskakuj mi pod koła" UM Warszawa/Facebook

437 razy w 2022 roku w Warszawie tramwaj zderzył się z innym pojazdem. 31 przypadków zakwalifikowano jako wypadki. Do zderzenia często dochodzi w sytuacji, gdy tramwaj jedzie prosto, a inni uczestnicy ruchu skręcają w lewo. Stołeczny ratusz pokazał niebezpieczne wypadki na torach w spocie "Nie wskakuj mi pod koła".

Stołeczny ratusz opublikował w mediach społecznościowych spot przygotowany wraz z Tramwajami Warszawskimi. W spocie znalazły się nagrania z 2023 roku. - Wybraliśmy przykłady, które pokazują niebezpieczne zachowania kierowców i ich skutki. Przeglądaliśmy monitoringi z tramwajów. Na filmiku widzimy zderzenie skutera z tramwajem, podczas którego pękła szyba - opowiada o spocie Maciej Dutkiewicz, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich. Na innym z nagrań również widać kierowcę jednośladu, który nie potrafił wyhamować przed nadjeżdżającym tramwajem. W kolejnych klatkach wideo samochód osobowy wjeżdża na torowisko tramwajowe.

Jak przekazał Maciej Dutkiewicz, do kolizji i wypadków z udziałem tramwajów dochodzi w całej Warszawie i żadne konkretne miejsce szczególnie się nie wyróżnia. - Jeżeli możemy mówić o jakiejś regularności, to często jest to lewoskręt: tramwaj jedzie prosto, a pojazd w tym czasie skręca w lewo. To jest typowe nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu ze strony kierowcy prowadzącego samochód osobowy lub inny pojazd - wyjaśnia Dutkiewicz.

Spot "Nie wskakuj mi pod koła"UM Warszawa/Facebook

Co najmniej jedna stłuczka w ciągu dnia

Jak wynika ze statystyk Tramwajów Warszawskich, w 2022 roku doszło łącznie do 437 wypadków i kolizji, podczas których zderzył się tramwaj oraz inny pojazd. - 16 procent z nich to jest błąd motorniczego. Do reszty, czyli 410 zdarzeń, doszło z winy kierowców innych pojazdów. 31 policja zakwalifikowała jako wypadki - wylicza Dutkiewicz. Z tych danych wynika, że do stłuczki dochodzi rocznie średnio co najmniej raz w ciągu dnia.

Jak bardzo niebezpieczne są to zdarzenia? Najnowsze tramwaje marki Hyundai ważą po 49 ton, a te z podwójnym klasycznym wagonem - około 36 ton. Droga hamowania takiego tramwaju to nawet kilkadziesiąt metrów, w zależności od pogody. - Tramwaj jest to pojazd, który może jechać torami tylko w jednym kierunku - przypomina rzecznik Tramwajów Warszawskich.

Spot "Nie wskakuj mi pod koła"UM Warszawa/Facebook

W sytuacjach kiedy auto, motocykl czy rower wtargnie na torowisko, motorniczy niewiele może zrobić. - Może dzwonić, hamować, używać hamulców szynowych - to jest najskuteczniejszy i dodatkowy rodzaj hamulca oprócz tego klasycznego. Jest to hamowanie mniej przyjemne dla pasażerów. Wtedy słychać duży hałas wydobywający się spod wagonu, potem jest nagłe szarpnięcie, które nie jest przyjemne - wyjaśnia.

Przeczytaj także: Co roku takich wypadków w stolicy jest kilkadziesiąt. Jeden zakończył się śmiercią >>>

Niebezpieczeństwo dla pasażerów

Nagłe hamowanie to też zagrożenie dla pasażerów. - Oni w tramwaju często stoją i ostre hamowanie może się skończyć dla nich obrażeniami typu stłuczenia lub innymi urazami, a w tramwaju może jechać nawet 200 osób - zaznacza Dutkiewicz.

Dla tramwajarzy najtrudniejsza jest jesień. - Liście mogą powodować wydłużenie o kilkanaście metrów drogi hamowania. Z nich się tworzy rodzaj błota. Jednak wszystkie nowoczesne tramwaje mają systemy antypoślizgowe i znaczenie tego czynnika zmniejsza się - tłumaczy rzecznik Tramwajów Warszawskich.

Spot "Nie wskakuj mi pod koła"UM Warszawa/Facebook

Zderzenia z innymi pojazdami to również duże obciążenia psychiczne. - Z tego powodu motorniczowie mogą u nas korzystać z pomocy psychologicznej, mają ją zapewnioną - dodaje.

Jak więc można poprawić bezpieczeństwo? - Kierowcy powinni pamiętać, że tramwaj ma dłuższą drogę hamowania i że nie ominie samochodu. Powinni po prostu uważać na tramwaje - podsumowuje Dutkiewicz.  

Autorka/Autor:mg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa/Facebook

Pozostałe wiadomości

Wielofunkcyjna hala pływalnią, ścianka wspinaczkową, sala sportów walki to elementy kompleksu sportowego Uniwersytetu Warszawskiego, który powstanie w kampusie na Ochocie. Rozstrzygnięto konkurs na projekt architektoniczny. Początek prac budowlanych w przyszłym roku.

Zburzą kilkunastoletnią halę, by zbudować nowoczesne centrum sportu

Zburzą kilkunastoletnią halę, by zbudować nowoczesne centrum sportu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wyrok 10 lat więzienia usłyszał Piotr Polaszczyk (zgodził się na podawanie pełnego nazwiska) - zleceniodawca brutalnego pobicia byłego wiceszefa Komisji Nadzoru Finansowego Wojciecha Kwaśniaka. Oskarżony o współudział w tym przestępstwie Jacek W. otrzymał karę dwóch lat pozbawienia wolności. Zasądzono również 500 tysięcy złotych zadośćuczynienia dla pokrzywdzonego. Wyrok nie jest prawomocny.

"Zniszczono mi życie rodzinne i zawodowe" Wyrok w sprawie brutalnego pobicia Wojciecha Kwaśniaka

"Zniszczono mi życie rodzinne i zawodowe" Wyrok w sprawie brutalnego pobicia Wojciecha Kwaśniaka

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl, tvnwarszawa.pl

Agenci CBA zatrzymali w środę sześć osób związanych z władzami uczelni Collegium Humanum - dowiedział się portal tvn24.pl. Zatrzymania są częścią śledztwa prowadzonego przez pion przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej. 

Agenci CBA zatrzymali osoby związane z władzami uczelni Collegium Humanum

Agenci CBA zatrzymali osoby związane z władzami uczelni Collegium Humanum

Źródło:
tvn24.pl

1 marca Warszawska Kolei Dojazdowa wdraża istotną zmianę w swoim regulaminie. Pasażerowie nie będą mogli przewozić rowerów w godzinach szczytu w dni robocze.

WKD wprowadza zakaz przewozu  rowerów w godzinach szczytu

WKD wprowadza zakaz przewozu rowerów w godzinach szczytu

Źródło:
PAP

Piaseczyńska policja opublikowała nagranie z wypadku w Starej Iwicznej. Kierowca auta osobowego potrącił tam 12-letnią dziewczynę, która chwilę wcześniej wysiadła z autobusu.

12-latka wysiadła z autobusu. Chwilę później została potrącona

12-latka wysiadła z autobusu. Chwilę później została potrącona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mandatami na łączną kwotę 5 200 złotych policja ukarała 52-latka, który w odstępie kilku dni dwukrotnie prowadził rower po pijanemu. Podczas obu kontroli jednoślad, którym kierował mężczyzna, nie posiadał wymaganego oświetlenia.

Pijany rowerzysta zatrzymany dwa razy. Musi zapłacić ponad pięć tysięcy mandatu

Pijany rowerzysta zatrzymany dwa razy. Musi zapłacić ponad pięć tysięcy mandatu

Źródło:
PAP

Na trasie S7 pomiędzy węzłami Salomea i Opacz zderzyły się cztery samochody osobowe. Są utrudnienia w ruchu.

Zderzenie czterech aut na trasie S7

Zderzenie czterech aut na trasie S7

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali na warszawskim Targówku mężczyznę podejrzewanego o kradzież samochodu. Wcześniej doszło do pościgu. Uciekający kierowca staranował dwa radiowozy i potrącił funkcjonariusza.

Kierowca staranował dwa radiowozy i potrącił policjanta. Padły strzały

Kierowca staranował dwa radiowozy i potrącił policjanta. Padły strzały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samorządowcy przyjechali do Warszawy na zaproszenie Rafała Trzaskowskiego. Zaapelowali do rodaków o udział w nadchodzących wyborach samorządowych. Jak podkreślił prezydent Warszawy, pierwszy krok do zakończenia "ery populizmu" został wykonany w październiku, jednak jego przypieczętowaniem będzie wynik kwietniowego głosowania.

Samorządowcy zachęcają do udziału w wyborach. "Era populizmu się kończy"

Samorządowcy zachęcają do udziału w wyborach. "Era populizmu się kończy"

Źródło:
TVN24

12 osób oskarżonych przez prokuraturę o nielegalną reklamę alkoholu już w marcu stanie przed sądem. Na ławie oskarżonych zasiądą m.in. aktorki Joanna O.-K. i Olga K. oraz influencerki Tatiana M. czy Ewa M-K.

Aktorki i celebrytki staną przed sądem za reklamowanie alkoholu

Aktorki i celebrytki staną przed sądem za reklamowanie alkoholu

Źródło:
PAP

Nieznany sprawca, wyłamując zabezpieczenia podwójnie zamykanych drzwi, włamał się do pylonu mostu Świętokrzyskiego. Sprawą zajmuje się policja.

Wyłamany skobel z kłódką, zniszczony zamek. Ktoś włamał się do pylonu mostu

Wyłamany skobel z kłódką, zniszczony zamek. Ktoś włamał się do pylonu mostu

Źródło:
PAP

W środę na Wiertniczej kierująca bmw wjechała w tył innego auta. Po zderzeniu wysiadła z pojazdu i oddaliła się - ustalił reporter tvnwarszawa.pl Tomasz Zieliński. Na miejscu były utrudnienia w ruchu.

Zderzenie na Wiertniczej. "Kierująca zabrała dziecko i oddaliła się"

Zderzenie na Wiertniczej. "Kierująca zabrała dziecko i oddaliła się"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawa ogłosiła przetarg na 120 tysięcy kontrolerów latarni ulicznych. Dzięki drobnemu urządzeniu część słupów oświetleniowych będzie mogła w przyszłości pełnić funkcję ładowarki do elektrycznych hulajnóg, rowerów, a może nawet samochodów.

Słup z gniazdkiem. Podłączysz się do latarni, naładujesz hulajnogę

Słup z gniazdkiem. Podłączysz się do latarni, naładujesz hulajnogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy alarmują, że jezdnia przy skrzyżowaniu Arkuszowej i Estrady na warszawskich Bielanach zostanie poszerzona dzięki wycince starych drzew i zmniejszeniu terenu szkolnego - podnoszą aktywiści z Warszawskiego Alarmu Smogowego. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta odpowiedzialny za inwestycję przyznaje: wycinka będzie i dotyczy 28 drzew.

Wytną 28 drzew, by poszerzyć ulicę w sąsiedztwie szkoły. Pojedzie tędy więcej aut, rodzice zaniepokojeni

Wytną 28 drzew, by poszerzyć ulicę w sąsiedztwie szkoły. Pojedzie tędy więcej aut, rodzice zaniepokojeni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy średnie samochody ratowniczo-gaśnicze, dwa lekkie samochody rozpoznania ratowniczego i bus do przewozu osób otrzymała warszawska komenda straży pożarnej.

Stołeczni strażacy mają nowe wozy

Stołeczni strażacy mają nowe wozy

Źródło:
PAP

Policja zatrzymała napastnika, który ranił ostrym narzędziem sanitariusza i pielęgniarkę na Izbie Przyjęć oddziału psychiatrycznego w Szpitalu Wolskim na Kasprzaka - dowiedział się reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz.

Atak w szpitalu na Woli, dwie osoby ranne. Napastnik został zatrzymany

Atak w szpitalu na Woli, dwie osoby ranne. Napastnik został zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Odolan muszą przygotować się na kolejną zmianę organizacji ruchu w związku z następnym etapem przebudowy ulicy Ordona. Aby zachować przejezdność, wykonawca musi wytyczyć jezdnię tymczasową z wykorzystaniem istniejących zatok postojowych. Taka organizacja ma obowiązywać do połowy kwietnia.

Kolejne zmiany na Ordona. Kierowcy muszą przeparkować auta

Kolejne zmiany na Ordona. Kierowcy muszą przeparkować auta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Problemy z przejmowaniem terenów przez wojewodą przełożą się na datę zakończenia ostatniego odcinka drugiej linii metra. Na dalekim Bemowie trwa budowa trzech stacji oraz stacji techniczno-postojowej.

Opóźni się budowa ostatniego odcinka drugiej linii metra

Opóźni się budowa ostatniego odcinka drugiej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Choć nowy wojewoda mazowiecki poszedł na rękę władzom Warszawy, wycofując skargę swojego poprzednika z sądu, to strefa płatnego parkowania na Saskiej Kępie i Kamionku nie wejdzie z dnia na dzień. - Prawdopodobnie ruszy na początku przyszłego roku - powiedział w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Płatne parkowanie na Saskiej Kępie nie tak prędko. Na razie nie ma parkomatów

Płatne parkowanie na Saskiej Kępie nie tak prędko. Na razie nie ma parkomatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie zabójstwa dwóch starszych kobiet w Grójcu (Mazowieckie). Oskarżony 48-latek został skazany na dożywocie. Z domu jednej z ofiar mężczyzna zabrał kilkaset złotych.

"Ukradł kilkaset złotych". Dożywocie za zabójstwo dwóch kobiet

"Ukradł kilkaset złotych". Dożywocie za zabójstwo dwóch kobiet

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Mazowiecka Policja

Nie żyje Magdalena Cwenówna, właściwie Magdalena Cwen-Hanuszkiewicz, aktorka znana z desek teatrów, a także popularnych filmów i seriali. O jej śmierci poinformował Andrzej Golimont, znany warszawski samorządowiec i przyjaciel rodziny. Magdalena Cwenówna, żona zmarłego w 2011 roku aktora i reżysera Adama Hanuszkiewicza, w maju skończyłaby 70 lat.

Magdalena Cwen-Hanuszkiewicz nie żyje. Aktorka miała 69 lat

Magdalena Cwen-Hanuszkiewicz nie żyje. Aktorka miała 69 lat

Źródło:
VIVA!, Film Polski, tvn24.pl

Samolot Polskich Linii Lotniczych LOT z Lotniska Chopina do Oslo zawrócił w połowie trasy. Jak informuje biuro prasowe przewoźnika, powodem była usterka techniczna. Pasażerowie oczekują na podróż inną maszyną.

Samolot z Warszawy do Oslo zawrócił w połowie trasy

Samolot z Warszawy do Oslo zawrócił w połowie trasy

Źródło:
tvnwarszawa.pl