Dzwonek motorniczego i głuche uderzenie. Tramwaje Warszawskie pokazują niebezpieczną jazdę kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Spot "Nie wskakuj mi pod koła"
Spot "Nie wskakuj mi pod koła" Tramwaje Warszawskie
wideo 2/2
Spot "Nie wskakuj mi pod koła" UM Warszawa/Facebook

437 razy w 2022 roku w Warszawie tramwaj zderzył się z innym pojazdem. 31 przypadków zakwalifikowano jako wypadki. Do zderzenia często dochodzi w sytuacji, gdy tramwaj jedzie prosto, a inni uczestnicy ruchu skręcają w lewo. Stołeczny ratusz pokazał niebezpieczne wypadki na torach w spocie "Nie wskakuj mi pod koła".

Stołeczny ratusz opublikował w mediach społecznościowych spot przygotowany wraz z Tramwajami Warszawskimi. W spocie znalazły się nagrania z 2023 roku. - Wybraliśmy przykłady, które pokazują niebezpieczne zachowania kierowców i ich skutki. Przeglądaliśmy monitoringi z tramwajów. Na filmiku widzimy zderzenie skutera z tramwajem, podczas którego pękła szyba - opowiada o spocie Maciej Dutkiewicz, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich. Na innym z nagrań również widać kierowcę jednośladu, który nie potrafił wyhamować przed nadjeżdżającym tramwajem. W kolejnych klatkach wideo samochód osobowy wjeżdża na torowisko tramwajowe.

Jak przekazał Maciej Dutkiewicz, do kolizji i wypadków z udziałem tramwajów dochodzi w całej Warszawie i żadne konkretne miejsce szczególnie się nie wyróżnia. - Jeżeli możemy mówić o jakiejś regularności, to często jest to lewoskręt: tramwaj jedzie prosto, a pojazd w tym czasie skręca w lewo. To jest typowe nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu ze strony kierowcy prowadzącego samochód osobowy lub inny pojazd - wyjaśnia Dutkiewicz.

Spot "Nie wskakuj mi pod koła"UM Warszawa/Facebook

Co najmniej jedna stłuczka w ciągu dnia

Jak wynika ze statystyk Tramwajów Warszawskich, w 2022 roku doszło łącznie do 437 wypadków i kolizji, podczas których zderzył się tramwaj oraz inny pojazd. - 16 procent z nich to jest błąd motorniczego. Do reszty, czyli 410 zdarzeń, doszło z winy kierowców innych pojazdów. 31 policja zakwalifikowała jako wypadki - wylicza Dutkiewicz. Z tych danych wynika, że do stłuczki dochodzi rocznie średnio co najmniej raz w ciągu dnia.

Jak bardzo niebezpieczne są to zdarzenia? Najnowsze tramwaje marki Hyundai ważą po 49 ton, a te z podwójnym klasycznym wagonem - około 36 ton. Droga hamowania takiego tramwaju to nawet kilkadziesiąt metrów, w zależności od pogody. - Tramwaj jest to pojazd, który może jechać torami tylko w jednym kierunku - przypomina rzecznik Tramwajów Warszawskich.

Spot "Nie wskakuj mi pod koła"UM Warszawa/Facebook

W sytuacjach kiedy auto, motocykl czy rower wtargnie na torowisko, motorniczy niewiele może zrobić. - Może dzwonić, hamować, używać hamulców szynowych - to jest najskuteczniejszy i dodatkowy rodzaj hamulca oprócz tego klasycznego. Jest to hamowanie mniej przyjemne dla pasażerów. Wtedy słychać duży hałas wydobywający się spod wagonu, potem jest nagłe szarpnięcie, które nie jest przyjemne - wyjaśnia.

Przeczytaj także: Co roku takich wypadków w stolicy jest kilkadziesiąt. Jeden zakończył się śmiercią >>>

Niebezpieczeństwo dla pasażerów

Nagłe hamowanie to też zagrożenie dla pasażerów. - Oni w tramwaju często stoją i ostre hamowanie może się skończyć dla nich obrażeniami typu stłuczenia lub innymi urazami, a w tramwaju może jechać nawet 200 osób - zaznacza Dutkiewicz.

Dla tramwajarzy najtrudniejsza jest jesień. - Liście mogą powodować wydłużenie o kilkanaście metrów drogi hamowania. Z nich się tworzy rodzaj błota. Jednak wszystkie nowoczesne tramwaje mają systemy antypoślizgowe i znaczenie tego czynnika zmniejsza się - tłumaczy rzecznik Tramwajów Warszawskich.

Spot "Nie wskakuj mi pod koła"UM Warszawa/Facebook

Zderzenia z innymi pojazdami to również duże obciążenia psychiczne. - Z tego powodu motorniczowie mogą u nas korzystać z pomocy psychologicznej, mają ją zapewnioną - dodaje.

Jak więc można poprawić bezpieczeństwo? - Kierowcy powinni pamiętać, że tramwaj ma dłuższą drogę hamowania i że nie ominie samochodu. Powinni po prostu uważać na tramwaje - podsumowuje Dutkiewicz.  

Autorka/Autor:mg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa/Facebook

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24