Zastrzyk gotówki dla Tramwajów Warszawskich - na inwestycje i tabor. Ale trasa na Gocław dopiero za kilka lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Tramwaj na Gocław
Tramwaj na GocławTramwaje Warszawskie
wideo 2/8
Tramwaj na GocławTramwaje Warszawskie

1 miliard 246 milionów złotych mają otrzymać Tramwaje Warszawskie z budżetu miasta na inwestycje oraz pokrycie kosztów zakupu nowego taboru. Na liście inwestycyjnej znalazły się kolejne odcinki trasy z Woli do Wilanowa, trasa na Gocław i tory wzdłuż Modlińskiej. Wszystko w perspektywie najbliższych ośmiu lat.

Na dzisiejszej sesji Rady Warszawy radni zagłosują nad projektem uchwały dokapitalizowania spółki Tramwaje Warszawskie. Jak wynika z dokumentu, miasto chce przeznaczyć na ten cel 1 miliard i 246 milionów złotych. Środki mają być rozłożone na lata 2022-2025 oraz 2027-29.

Ambitny plan siedmioletni

W projekcie uchwały czytamy, że w 2022 roku TW mają otrzymać w sumie 246 milionów złotych na częściowe sfinansowanie zakupu tramwajów, które będą dostarczone od koreańskiego Hyundaia jeszcze w tym roku. W 2023 spółka otrzyma najwyższy zastrzyk gotówki w wysokości 450 milionów: 250 - na sfinansowanie kolejnych nowych składów i 200 - na roboty związane z budową zajezdni Annopol. Dokapitalizowanie na rok 2024 wynosi 15 milionów, które mają być przeznaczone na "pozostałe projekty inwestycji odtworzeniowych". Jak tłumaczy rzecznik Tramwajów Warszawskich Maciej Dutkiewicz, chodzi o remonty i prace utrzymaniowe istniejących torowisk.

W 2025 roku spółka planuje przeznaczyć otrzymane 105 milionów na dalszą rozbudowę magistrali tramwajowej, która w przyszłości połączy Wolę z Wilanowem. - Przewidujemy wtedy prace na odcinku od Grójeckiej do Dworca Zachodniego, a także wzdłuż Rakowieckiej - zapowiada Dutkiewicz. Kolejne 50 milionów będzie przeznaczone na część etapowanej modernizacji trasy od placu Zawiszy do ronda Żaba. Spółka planuje przebudowę torowisk, sieci trakcyjnej oraz przystanków, które w niektórych przypadkach będą przenoszone. Zakończenie prac na całym 13-kilometrowym odcinku planowane jest na 2032 rok.

W 2027 roku TW otrzymają 40 milionów na etapowany remont trasy wzdłuż alei Jana Pawła II i Broniewskiego, od alei "Solidarności" do pętli Piaski. Ale zakończenie robót zaplanowano dopiero na 2031 rok.

W 2028 roku spółka otrzyma 20 milionów na kontynuację remontu w alei Jana Pawła II, 20 milionów na budowę trasy wilanowskiej – wzdłuż Pola Mokotowskiego, 10 milionów na przedłużenie torów z pętli Winnica bliżej skrzyżowania ulic Światowida i Modlińskiej. Do planów inwestycyjnych spółki wraca też linia tramwajowa na Gocław, ale 45 milionów złotych na ten cel zarezerwowano dopiero na 2028 rok.

W 2029 prace na Pradze Południe mają być kontynuowane za kolejnych 80 milionów. Ponadto, miasto dosypie tramwajarzom 35 milionów na kontynuację trasy wilanowskiej. 25 milionów ma być zarezerwowane na budowę półtorakilometrowej trasy wzdłuż alei Wilanowskiej w kierunku Służewca Przemysłowego. Następne 25 milionów zapisano na dalsze prace w alei Jana Pawła II. Remontu doczeka się też torowisko w ciągu Obozowej (40 milionów). Tyle samo spółka planuje przeznaczyć na budowę torów wzdłuż Modlińskiej od pętli Żerań FSO w kierunku północnym.

Trasa na Gocław - projekt opóźniony

Dobrą informacją jest, że w planach inwestycyjnych spółki nie zabrakło wyczekiwanej trasy na Gocław, choć jej realizacja została wyraźnie odsunięta w czasie. Przypomnijmy, fundusze unijne przyznane na tę inwestycję zostały przesunięte na zakup elektrycznych autobusów.

Potem miasto ogłosiło, że rozpoczyna przygotowania do budowy trzeciej linii metra ze stacji Stadion Narodowy na Gocław, co stawia pod znakiem zapytania tramwaj w tej części miasta.

Przebieg przyszłej trzeciej linii metra ostro krytykowali aktywiści ruchów miejskich. Ich zdaniem jest "forsowany na siłę", a szybszą podróż z Pragi Południe do centrum może zapewnić właśnie tramwaj. Po publikacji studium technicznego dla trzeciej linii metra, aktywiści stwierdzili że podziemna kolej to ostateczny gwóźdź do trumny dla planowanego tramwaju. Ratusz odpowiedział, że z budowy nie rezygnuje. Zapowiadano też, że "cały komplet decyzji umożliwiających rozpoczęcie robót budowlanych ma być gotowy w 2022 roku".

Wiemy już, że zapowiadany wówczas termin nie zostanie dotrzymany. - Teraz pracujemy nad dokumentacją projektową na budowę tej trasy. Złożyliśmy wnioski o decyzję lokalizacyjna, zatwierdzamy tak zwaną geometrię trasy i stałą organizację ruchu - mówi nam Maciej Dutkiewicz.

Przyznaje, że z kilku powodów prace projektowe zostały wydłużone (projekt miał być gotowy pod koniec 2020 roku). - Przedłużały się uzgodnienia z właścicielami sieci podziemnych między innymi ciepłociągów. Wpływ na to miała także decyzja o rezygnacji z projektowania drogi łączącej aleję Stanów Zjednoczonych i Bora-Komorowskiego, musieliśmy zająć się zmianą już zaprojektowanej części tramwajowej - tłumaczy stwierdził rzecznik Tramwajów Warszawskich. Dodaje, że "w międzyczasie weszły w życie nowe przepisy, które uprościły projektowanie tras tramwajowych". - Gotową dokumentację będziemy mieli w przyszłym roku, co pozwala nam przygotować przetarg na budowę i skorzystać z zaplanowanych pieniędzy - podsumowuje Dutkiewicz.

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: WTP

Pozostałe wiadomości

59-latek był wielokrotnie karany w związku "z szeroką działalnością przestępczą" prowadzoną od lat 80. Teraz jest podejrzany o handel znaczną ilością środków odurzających i psychotropowych, a także posiadanie bez zezwolenia zapalników do materiałów wybuchowych.

Zatrzymany w sprawie narkotyków prowadził "szeroką działalność przestępczą" od lat 80.

Zatrzymany w sprawie narkotyków prowadził "szeroką działalność przestępczą" od lat 80.

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W środę prokuratura przeprowadziła czynności z 26-latkiem zatrzymanym w związku z atakiem w Lesie Bródnowskim. Obywatel Uzbekistanu usłyszał zarzut z artykułu 157 Kodeksu karnego, który dotyczy spowodowania średniego i lekkiego uszczerbku na zdrowiu. Grozi mu do dwóch lat więzienia.

Nastolatkowie ranieni nożem w lesie. Podejrzany usłyszał zarzut

Nastolatkowie ranieni nożem w lesie. Podejrzany usłyszał zarzut

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Warszawa Stadion, gdzie zatrzymują się pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich, doszło do śmiertelnego wypadku. Były utrudnienia w ruchu.

Śmiertelny wypadek na stacji Warszawa Stadion

Śmiertelny wypadek na stacji Warszawa Stadion

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kierujący toyotą ciągnął na pasie holowniczym 92-latka na wózku inwalidzkim. Na łuku drogi starszy mężczyzna spadł i zginął. Sąd wydał wyrok w tej sprawie.

Autem holował 92-latka na wózku inwalidzkim. Doszło do tragedii, kierowca skazany

Autem holował 92-latka na wózku inwalidzkim. Doszło do tragedii, kierowca skazany

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Do grudnia tego roku mają zakończyć się prace przy budowie pawilonu dla starszych psów w schronisku Na Paluchu. Termin był przesuwany kilkukrotnie. Jak tłumaczył ratusz, to efekt problemów z poprzednim wykonawcą inwestycji.

Powstaje dom dla psich seniorów, jest termin zakończenia prac

Powstaje dom dla psich seniorów, jest termin zakończenia prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W warszawskim ogrodzie zoologicznym na świat przyszedł mały pancernik. To dziecko Melona i Melanii. Jego płeć nie jest jeszcze znana.

"Szkrab jest nieśmiały i najbardziej lubi być zwinięty w kulkę"

"Szkrab jest nieśmiały i najbardziej lubi być zwinięty w kulkę"

Źródło:
PAP

227 obiektów składających się na wyposażenie Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu trafiło do rejestru zabytków. Meble zostały zaprojektowane i wykonane w latach 50. i 60. XX wieku.

Meble z Domu Literatury w rejestrze zabytków

Meble z Domu Literatury w rejestrze zabytków

Źródło:
PAP

Stadionowy zakaz zapowiadają władze Polonii Warszawa wobec kibiców, którzy na piątkowym meczu ze Zniczem Pruszków wywiesili baner z homofobicznym hasłem. "Na naszym stadionie nie ma i nigdy nie będzie przyzwolenia na takie zachowania" - czytamy w oświadczeniu klubu wydanym pięć dni po zdarzeniu

Baner "Strefa wolna od LGBT" na meczu Polonii Warszawa. Reakcja władz klubu, po pięciu dniach

Baner "Strefa wolna od LGBT" na meczu Polonii Warszawa. Reakcja władz klubu, po pięciu dniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Burmistrz Łochowa (Mazowieckie) Robert G. i skarbniczka Maria K. usłyszeli zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych. Może im grozić nawet do 10 lat więzienia. Decyzją prokuratora oboje zawieszono w obowiązkach służbowych na stanowiskach burmistrza i skarbniczki gminy Łochów.

Burmistrz i skarbniczka z zarzutami, zostali zawieszeni

Burmistrz i skarbniczka z zarzutami, zostali zawieszeni

Źródło:
PAP

Kąpieliska w Serocku i Nieporęcie na Jeziorze Zegrzyńskim zostały zamknięte ze względu na zakwit sinic. Zakaz kąpieli obowiązuje do odwołania.

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim, zakaz kąpieli

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim, zakaz kąpieli

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Chciałam przede wszystkim zrobić płytę o Warszawie. Podejść do powstania w humanistyczny sposób, mówiący o emocjach - mówiła o swoim nowym albumie Monika Brodka. Krążek powstał z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego. Premierowy koncert pokaże TVN24.

Warszawa według Brodki. "Od nadziei po upadek"

Warszawa według Brodki. "Od nadziei po upadek"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 lipca, wieczorem ulicami trzech warszawskich dzielnic pobiegną uczestnicy Biegu Powstania Warszawskiego. Będą utrudnienia w ruchu

W sobotni wieczór pobiegną, by uczcić powstańców

W sobotni wieczór pobiegną, by uczcić powstańców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot LOT lecący z Warszawy do Bukaresztu krążył długo nad Mińskiem Mazowieckim. Embraer wykonał kilka pętli i wylądował w stolicy. Powodem była usterka techniczna.

Wystartował z Warszawy, krążył nad Mińskiem Mazowieckim i zawrócił. "W Bukareszcie nie było mechanika"

Wystartował z Warszawy, krążył nad Mińskiem Mazowieckim i zawrócił. "W Bukareszcie nie było mechanika"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nocne prace na kładce pieszo-rowerowej przez Wisłę nie pozwalają spać mieszkańcom Pragi Północ. Czy to właściwa pora na poprawianie słupków? Jak wyjaśniają drogowcy, roboty w dzień wymagałyby zamknięcia mostu. I przepraszają za uciążliwości.

Nocą poprawiają słupki na kładce. "Ludzie krzyczą z okien bloku, by dali spać"

Nocą poprawiają słupki na kładce. "Ludzie krzyczą z okien bloku, by dali spać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Urzędnicy Zarządu Zieleni ogłosili konkurs na "usługę aktualizacji misji i wizji". O co chodzi? Z dokumentacji wynika, że efektem prac ma być "opracowanie, które w zwięzły i kompleksowy sposób opisze misję, wizję i najważniejsze założenia kultury organizacyjnej" miejskiej jednostki odpowiedzialnej za tereny zielone. Ma to kosztować maksymalnie 130 tysięcy złotych.

Konkurs na "aktualizację misji i wizji". Urzędnicy gotowi wydać 130 tysięcy

Konkurs na "aktualizację misji i wizji". Urzędnicy gotowi wydać 130 tysięcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W podwarszawskim Otwocku ustawiono kilkanaście wiat przystankowych w stylu świdermajer. Drewniane konstrukcje spodobały się dwóm warszawskim radnym, którzy postawili wybadać możliwość zbudowania podobnych w dzielnicy Wawer. Odpowiedź ratusza wyraźnie ich zirytowała.

Radni chcą wiat w stylu świdermajer. "Nie oczekujemy odpowiedzi, że się nie da"

Radni chcą wiat w stylu świdermajer. "Nie oczekujemy odpowiedzi, że się nie da"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu awarii urządzeń sterowania ruchem kolejowym na stacjach Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia występowały utrudnienia dla na linii średnicowej - ostrzegali rano kolejarze. Po godzinie 9 uporali się z usterką i przywrócili rozkładową jazdę pociągów.

Awaria urządzeń sterowania na dwóch ważnych stacjach. Pociągi miały opóźnienia

Awaria urządzeń sterowania na dwóch ważnych stacjach. Pociągi miały opóźnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Aleksandra Gajewska, Marcin Kierwiński, Michał Szczerba, a może obecna wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska? Zdaniem "Dziennika Gazety Prawnej" to lista potencjalnych kandydatów z Platformy Obywatelskiej do zastąpienia Rafała Trzaskowskiego, gdyby ten wygrał wybory prezydenckie w przyszłym roku.

Kto może zastąpić Rafała Trzaskowskiego. Partyjne przymiarki, jest kilka nazwisk

Kto może zastąpić Rafała Trzaskowskiego. Partyjne przymiarki, jest kilka nazwisk

Źródło:
PAP