Zastrzyk gotówki dla Tramwajów Warszawskich - na inwestycje i tabor. Ale trasa na Gocław dopiero za kilka lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Tramwaj na Gocław
Tramwaj na GocławTramwaje Warszawskie
wideo 2/8
Tramwaj na GocławTramwaje Warszawskie

1 miliard 246 milionów złotych mają otrzymać Tramwaje Warszawskie z budżetu miasta na inwestycje oraz pokrycie kosztów zakupu nowego taboru. Na liście inwestycyjnej znalazły się kolejne odcinki trasy z Woli do Wilanowa, trasa na Gocław i tory wzdłuż Modlińskiej. Wszystko w perspektywie najbliższych ośmiu lat.

Na dzisiejszej sesji Rady Warszawy radni zagłosują nad projektem uchwały dokapitalizowania spółki Tramwaje Warszawskie. Jak wynika z dokumentu, miasto chce przeznaczyć na ten cel 1 miliard i 246 milionów złotych. Środki mają być rozłożone na lata 2022-2025 oraz 2027-29.

Ambitny plan siedmioletni

W projekcie uchwały czytamy, że w 2022 roku TW mają otrzymać w sumie 246 milionów złotych na częściowe sfinansowanie zakupu tramwajów, które będą dostarczone od koreańskiego Hyundaia jeszcze w tym roku. W 2023 spółka otrzyma najwyższy zastrzyk gotówki w wysokości 450 milionów: 250 - na sfinansowanie kolejnych nowych składów i 200 - na roboty związane z budową zajezdni Annopol. Dokapitalizowanie na rok 2024 wynosi 15 milionów, które mają być przeznaczone na "pozostałe projekty inwestycji odtworzeniowych". Jak tłumaczy rzecznik Tramwajów Warszawskich Maciej Dutkiewicz, chodzi o remonty i prace utrzymaniowe istniejących torowisk.

W 2025 roku spółka planuje przeznaczyć otrzymane 105 milionów na dalszą rozbudowę magistrali tramwajowej, która w przyszłości połączy Wolę z Wilanowem. - Przewidujemy wtedy prace na odcinku od Grójeckiej do Dworca Zachodniego, a także wzdłuż Rakowieckiej - zapowiada Dutkiewicz. Kolejne 50 milionów będzie przeznaczone na część etapowanej modernizacji trasy od placu Zawiszy do ronda Żaba. Spółka planuje przebudowę torowisk, sieci trakcyjnej oraz przystanków, które w niektórych przypadkach będą przenoszone. Zakończenie prac na całym 13-kilometrowym odcinku planowane jest na 2032 rok.

W 2027 roku TW otrzymają 40 milionów na etapowany remont trasy wzdłuż alei Jana Pawła II i Broniewskiego, od alei "Solidarności" do pętli Piaski. Ale zakończenie robót zaplanowano dopiero na 2031 rok.

W 2028 roku spółka otrzyma 20 milionów na kontynuację remontu w alei Jana Pawła II, 20 milionów na budowę trasy wilanowskiej – wzdłuż Pola Mokotowskiego, 10 milionów na przedłużenie torów z pętli Winnica bliżej skrzyżowania ulic Światowida i Modlińskiej. Do planów inwestycyjnych spółki wraca też linia tramwajowa na Gocław, ale 45 milionów złotych na ten cel zarezerwowano dopiero na 2028 rok.

W 2029 prace na Pradze Południe mają być kontynuowane za kolejnych 80 milionów. Ponadto, miasto dosypie tramwajarzom 35 milionów na kontynuację trasy wilanowskiej. 25 milionów ma być zarezerwowane na budowę półtorakilometrowej trasy wzdłuż alei Wilanowskiej w kierunku Służewca Przemysłowego. Następne 25 milionów zapisano na dalsze prace w alei Jana Pawła II. Remontu doczeka się też torowisko w ciągu Obozowej (40 milionów). Tyle samo spółka planuje przeznaczyć na budowę torów wzdłuż Modlińskiej od pętli Żerań FSO w kierunku północnym.

Trasa na Gocław - projekt opóźniony

Dobrą informacją jest, że w planach inwestycyjnych spółki nie zabrakło wyczekiwanej trasy na Gocław, choć jej realizacja została wyraźnie odsunięta w czasie. Przypomnijmy, fundusze unijne przyznane na tę inwestycję zostały przesunięte na zakup elektrycznych autobusów.

Potem miasto ogłosiło, że rozpoczyna przygotowania do budowy trzeciej linii metra ze stacji Stadion Narodowy na Gocław, co stawia pod znakiem zapytania tramwaj w tej części miasta.

Przebieg przyszłej trzeciej linii metra ostro krytykowali aktywiści ruchów miejskich. Ich zdaniem jest "forsowany na siłę", a szybszą podróż z Pragi Południe do centrum może zapewnić właśnie tramwaj. Po publikacji studium technicznego dla trzeciej linii metra, aktywiści stwierdzili że podziemna kolej to ostateczny gwóźdź do trumny dla planowanego tramwaju. Ratusz odpowiedział, że z budowy nie rezygnuje. Zapowiadano też, że "cały komplet decyzji umożliwiających rozpoczęcie robót budowlanych ma być gotowy w 2022 roku".

Wiemy już, że zapowiadany wówczas termin nie zostanie dotrzymany. - Teraz pracujemy nad dokumentacją projektową na budowę tej trasy. Złożyliśmy wnioski o decyzję lokalizacyjna, zatwierdzamy tak zwaną geometrię trasy i stałą organizację ruchu - mówi nam Maciej Dutkiewicz.

Przyznaje, że z kilku powodów prace projektowe zostały wydłużone (projekt miał być gotowy pod koniec 2020 roku). - Przedłużały się uzgodnienia z właścicielami sieci podziemnych między innymi ciepłociągów. Wpływ na to miała także decyzja o rezygnacji z projektowania drogi łączącej aleję Stanów Zjednoczonych i Bora-Komorowskiego, musieliśmy zająć się zmianą już zaprojektowanej części tramwajowej - tłumaczy stwierdził rzecznik Tramwajów Warszawskich. Dodaje, że "w międzyczasie weszły w życie nowe przepisy, które uprościły projektowanie tras tramwajowych". - Gotową dokumentację będziemy mieli w przyszłym roku, co pozwala nam przygotować przetarg na budowę i skorzystać z zaplanowanych pieniędzy - podsumowuje Dutkiewicz.

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: WTP

Pozostałe wiadomości

W sobotę po południu ktoś rozlał nieznaną substancję przed budynkiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich. Nieoficjanie miała to być gnojówka. Policja podała, że w związku z tym zatrzymano jedną osobę. Mężczyzna usłyszał dwa zarzuty i wyszedł na wolność.

Zarzuty dla mężczyzny zatrzymanego przed kancelarią premiera

Zarzuty dla mężczyzny zatrzymanego przed kancelarią premiera

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarzawa.pl

W niedzielę przed południem na autostradzie A2 pomiędzy Pruszkowem a Grodziskiem Mazowieckim zapalił się samochód osobowy. Są utrudnienia.

Auto w ogniu na autostradzie A2

Auto w ogniu na autostradzie A2

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Narodowy Marsz Życia pod hasłem "Niech Żyje Polska!" wyruszył w niedzielę po południu z placu Zamkowego w Warszawie. Jak twierdzą organizatorzy, to manifestacja sprzeciwu wobec "ataków wymierzonych w małżeństwo, rodzinę i w poczęte dzieci zagrożone aborcją".

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

Źródło:
PAP

Sztab Generalny Wojska Polskiego zaapelował, by uważać na fałszywy profil, który pojawił się w związku z ogłoszonym konkursem na nazwę polskich myśliwców. Niemal identyczne konto namawia do kliknięcia w link i rejestrację na nieznanej stronie.

Sztab Generalny Wojska Polskiego ostrzega przed oszustwem

Sztab Generalny Wojska Polskiego ostrzega przed oszustwem

Źródło:
PAP

Zarząd Zieleni zapowiedział, że w poniedziałek, 15 kwietnia rozpocznie się pierwsze koszenie trawników. W tym roku przez wysoką temperaturę wegetacja przyspieszyła o miesiąc i trawy wymagają już skrócenia.

Zaczynają kosić miejskie trawniki

Zaczynają kosić miejskie trawniki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uwierzył w historię o podejrzanych operacjach na swoim koncie, którą przekazał mu "pracownik departamentu bezpieczeństwa". Wypłacił oszczędności i gotówkę wpłacił we wpłatomacie na wskazany rachunek. W ten sposób stracił 50 tysięcy złotych.

Zaufał "pracownikowi departamentu bezpieczeństwa"

Zaufał "pracownikowi departamentu bezpieczeństwa"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni zatrzymali na lotnisku w Modlinie 46-letniego mieszkańca Podlasia. Belgijskie władze poszukiwały go Europejskim Nakazem Aresztowania oraz czerwoną notą Interpolu.

Wysiadł z samolotu i został zatrzymany

Wysiadł z samolotu i został zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

34-latek wpadł na kradzieży zabawek w jednym ze sklepów wielkopowierzchniowych w Piasecznie. Mężczyznę zatrzymał pracownik ochrony, kiedy ten przekroczył linię kas i nie miał zamiaru zapłacić.

Wziął ze sklepowej półki zabawki, nie zamierzał za nie płacić

Wziął ze sklepowej półki zabawki, nie zamierzał za nie płacić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosna to czas wzmożonej aktywności zwierząt. Na drogach Mazowsza częściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem leśnej zwierzyny. Policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w pobliżu lasów, łąk i pól uprawnych.

Dzikie zwierzęta na drogach. Co zrobić, jeśli dojdzie do zderzenia

Dzikie zwierzęta na drogach. Co zrobić, jeśli dojdzie do zderzenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do śródmiejskiej policji wpłynęło zawiadomienie dotyczące incydentu przy pomniku na placu Piłsudskiego, który miał miejsce w 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Prezes Prawa i Sprawiedliwości zabrał wówczas nie swój wieniec. Policjanci upomnieli Jarosława Kaczyńskiego, według nich zatrzymanie polityka nie było konieczne. Właściciel wieńca Zbigniew Komosa potwierdza, że złożył zawiadomienie, które dotyczy zniszczenia mienia za ponad 800 złotych. Dodatkowo złożył skargę na bierność policjantów.

Jarosław Kaczyński zabrał nie swój wieniec. Jest zawiadomienie

Jarosław Kaczyński zabrał nie swój wieniec. Jest zawiadomienie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwajarze przygotowali kompleksowy plan remontów torów o łącznej długości ponad 5 kilometrów. Naprawy bieżące obejmą łącznie 15 kilometrów. Wymienione zostanie 1,2 kilometra szyn i 30 zwrotnic. Regenerację przejdzie 6 kilometrów szyn, a wyszlifowanych zostanie kolejne 15 kilometrów.

Plany remontowe tramwajarzy. Sprawdź, gdzie będą utrudnienia

Plany remontowe tramwajarzy. Sprawdź, gdzie będą utrudnienia

Źródło:
PAP

Zbliża się 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Blisko 800 osób będzie zaangażowanych w przygotowania do tegorocznych uroczystości. Wolontariusze mogą się już zgłaszać do pomocy w organizacji wydarzeń obchodowych.

Uczczą pamięć o bohaterach powstania. Wolontariusze mogą się już zgłaszać

Uczczą pamięć o bohaterach powstania. Wolontariusze mogą się już zgłaszać

Źródło:
PAP