Popularny plac zabaw pozostaje zamknięty. Trzecie podejście do znalezienia firmy, która usunie usterki

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Plac zabaw w Parku Ujazdowskim (marzec 2023)
Plac zabaw w Parku Ujazdowskim (marzec 2023)
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
Plac zabaw w Parku Ujazdowskim (marzec 2023)Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Ze względów bezpieczeństwa plac zabaw w Parku Ujazdowskim jest zamknięty już od lata 2021 roku. Zlecona ekspertyza wykazała szereg usterek, których usunięcia odmawia wykonawca inwestycji. Zarząd Zieleni już dwukrotnie próbował znaleźć firmę, która dokona napraw. Chętnych nie było. Na wiosnę będzie trzecie podejście.

Teren od miesięcy pozostaje ogrodzony, bo część urządzeń stanowi zagrożenie dla dzieci. Najpierw były problemy z pierwotnym wykonawcą i dotrzymaniem przez niego terminu. Wtedy Zarząd Zieleni powierzył prace innej firmie, ale ta szybko natrafiła na problemy: atmosferyczne, geologiczne i prawne (zmiana zasad certyfikacji zabawek). Wreszcie, ku uciesze najmłodszych, plac zabaw w Parku Ujazdowskim otwarto - pod koniec lipca 2019 roku, z dwuletnim opóźnieniem. Ale mali mieszkańcy nacieszyli się nim krótko. Po miesiącu pojawiły się pierwsze usterki, później plac zabaw był zamykany z powodu zimy, choć mrozu nie było. W sierpniu 2021 roku został zamknięty ze względów bezpieczeństwa. I tak jest do dziś.

Trzeci przetarg

Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl w sierpniu 2021 roku, stołeczna zieleń zleciła wykonanie ekspertyzy, która wykazała, że "usterki i nieprawidłowości konieczne do naprawy spowodowane są w przeważającej części z użycia przez wykonawcę materiałów słabej jakości i innych, niż opisane w dokumentacji technicznej". Jak informował Zarząd Zieleni, wykonawca placu odmówił wykonania napraw pomimo obowiązującej do 2024 roku rękojmi. Urzędnicy podjęli decyzję o znalezieniu firmy, która wyeliminuje usterki. Mają jednak duży problem.

- Ze względu na odmowę przeprowadzenia prac naprawczych przez wykonawcę placu, przeprowadziliśmy do tej pory dwie pełne procedury przetargowe, mające na celu wyłonienie nowego wykonawcy, który dokonałby niezbędnych napraw. Nie otrzymaliśmy jednak żadnej oferty. Obecnie przygotowujemy się do kolejnego już, trzeciego przetargu, który planujemy ogłosić wiosną tego roku - przekazuje Karolina Kwiecień-Łukaszewska, rzeczniczka prasowa stołecznej zieleni. - Plac zabaw otworzymy po wykonaniu niezbędnych napraw urządzeń, które na nim się znajdują. Na ten moment trudno wskazać termin zakończenia prac, gdyż nie wyłoniliśmy jeszcze firmy, która podejmie się wykonania tego zadania - dodaje.

Ponowne otwarcie placu jeszcze w tym sezonie wiosenno-letnim stoi pod dużym znakiem zapytania.

Zieleń wciąż szacuje koszty

Na domiar złego komplikuje się też kwestia finansowa. Urzędnicy wciąż nie wiedzą, ile to wszystko będzie kosztować. - Na ten moment nie jesteśmy w stanie wskazać konkretnej kwoty. Na przełomie roku wykonaliśmy dodatkową ekspertyzę (audyt bezpieczeństwa), która wykazała, że niektóre elementy znajdujące się na placu zabaw muszą zostać dostosowane do aktualnych norm bezpieczeństwa. W związku z powyższym obecnie szacujemy koszty, jakie będą związane z wprowadzeniem tych zmian - wyjaśnia Kwiecień-Łukaszewska. Ale zastrzega, że "ZZW skorzysta z uprawnień dotyczących zapisów umowy i zleci naprawę innemu podmiotowi, a kosztami obciąży wykonawcę placu".

Zapewnia też, że "od 2019 roku do zamknięcia placu zabawa ZZW nie ponosiło żadnych dodatkowych kosztów wynikających z napraw urządzeń". - Wszystkie zgłoszone usterki wykonywane były przez wykonawcę w ramach usuwania usterek gwarancyjnych - dodaje Kwiecień-Łukaszewska.

Jak informował w ubiegłym roku Zarząd Zieleni, na liście urządzeń do remontu znalazło się w sumie 50 pozycji. Jak wymieniano, konieczna jest też wymiana nawierzchni na kilkunastu podestach, schodach i mostkach oraz konserwacja ponad 20 urządzeń i powierzchni.

Autorka/Autor:dg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Trzy samochody zderzyły się na moście Gdańskim w Warszawie. Jeden pas jest zablokowany, drugim ruch obywa się wahadłowo. W stronę Śródmieścia utworzył się korek.

Zderzenie na moście Gdańskim. Jeden pas zablokowany, na drugim wahadło

Zderzenie na moście Gdańskim. Jeden pas zablokowany, na drugim wahadło

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ta wycieczka szkolna rozpoczęła się falstartem. Powodem był autokar, który nie przeszedł kontroli. Policjanci z Piaseczna wykryli, że miał usterki w układzie hamulcowym. Pojazd nie wyjechał w drogę, konsekwencje poniósł kierowca.

Dzieci miały jechać na wycieczkę. Autokar miał uszkodzone hamulce

Dzieci miały jechać na wycieczkę. Autokar miał uszkodzone hamulce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zatrzymano trzech mężczyzn podejrzanych o oszustwo. Z ustaleń policji wynika, że podawali się za pracowników banku i przy użyciu kodów BLIK wypłacili pieniądze poszkodowanej kobiety. Wpadli przy bankomacie.

Oszustwo "na BLIK-a". Wielokrotnie podchodzili do bankomatu, zostali zatrzymani

Oszustwo "na BLIK-a". Wielokrotnie podchodzili do bankomatu, zostali zatrzymani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z motocyklistów "zyskał" punkty karne i na szybkiej przejażdżce stracił finansowo. Dozwoloną prędkość przekroczył o 120 kilometrów na godzinę.

Pędził motocyklem 200 kilometrów na godzinę. Słono zapłacił

Pędził motocyklem 200 kilometrów na godzinę. Słono zapłacił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę zostały otwarte dwa warszawskie baseny na świeżym powietrzu: Inflancka i Park Wodny Moczydło.

Baseny, zjeżdżalnie, sztuczna rzeka. Już można pływać pod gołym niebem

Baseny, zjeżdżalnie, sztuczna rzeka. Już można pływać pod gołym niebem

Źródło:
PAP

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński udzielili na piątek po uroczystości Bożego Ciała dyspensy dotyczącej spożywania mięsa. Wierni Kościoła katolickiego przebywający na terenie obu diecezji mogą sobie pozwolić, by tego dnia zjeść karkówkę czy kiełbasę z grilla.

Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Decyzja warszawskich biskupów

Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Decyzja warszawskich biskupów

Źródło:
PAP

Samolot lecący z Izmiru do Warszawy lądował awaryjnie na Lotnisku Chopina, na pokładzie było 117 osób. Lądowanie przebiegło bezpiecznie.

Awaryjne lądowanie samolotu z Turcji

Awaryjne lądowanie samolotu z Turcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Piesi ulicę Ostrobramską pokonują kładką. Niedługo się to zmieni. Na skrzyżowaniu Ostrobramskiej i Poligonowej zyskają przejście. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg.

Jest przetarg na przebudowę skrzyżowania Ostrobramskiej i Poligonowej

Jest przetarg na przebudowę skrzyżowania Ostrobramskiej i Poligonowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dziewięć miesięcy po przywróceniu ruchu Puławska u zbiegu z Goworka wciąż jest placem budowy. Dokończenie prac blokuje brak ostatecznej wersji projektu, który pozwoli na wytyczenie ścieżek rowerowych. - Trwa opiniowanie i uzgadnianie kolejnych zmian - słyszymy w Tramwajach Warszawskich.

Tu brakuje ścieżki, tam się urywa chodnik. Puławska to wciąż plac budowy, a ostatecznego projektu brak

Tu brakuje ścieżki, tam się urywa chodnik. Puławska to wciąż plac budowy, a ostatecznego projektu brak

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek funkcjonariusze ABW na warszawskim Gocławiu oraz w Pruszkowie realizowali czynności na zlecenie i pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej we Wrocławiu - przekazał Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Akcje ABW na Gocławiu i w Pruszkowie

Akcje ABW na Gocławiu i w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Prokuratury Regionalnej Łodzi poinformował, że śledztwo dotyczące miedzy innymi Michała Domaradzkiego, który był szefem Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa zostało umorzone. Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało Domaradzkiego w listopadzie 2022 roku. Chodziło o ujawnienie informacji niejawnych.

Śledztwo wobec byłego komendanta stołecznej policji umorzone

Śledztwo wobec byłego komendanta stołecznej policji umorzone

Źródło:
PAP

Na S7, na środku jezdni zatrzymał się kierowca fiata. Po chwili w jego auto uderzył mercedes. Kierowca fiata tłumaczył, że sięgnął po butelkę, by napić się wody. To jednak nie koniec jego kłopotów, okazało się, że nie miał uprawnień do kierowania.

Zatrzymał się nagle na pasie S7, bo chciał napić się wody

Zatrzymał się nagle na pasie S7, bo chciał napić się wody

Źródło:
PAP

Na stacji paliw w miejscowości Brzeziny koło Łodzi samochód bez kierowcy toczył się wprost na butle z gazem. W środku był tylko pasażer - kilkuletni chłopiec. Pojazd w porę zatrzymał stołeczny strażnik miejski.

Usłyszał przeraźliwy krzyk dziecka i zobaczył, że auto toczy się na butle z gazem

Usłyszał przeraźliwy krzyk dziecka i zobaczył, że auto toczy się na butle z gazem

Źródło:
PAP

Tomasz Tosza, obecnie jeszcze zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie, będzie pracować w warszawskim ratuszu. Śląskie miasto już kilka lat okrzyknięto najbezpieczniejszym w Polsce, a on uważany jest za autora tego sukcesu.

"Autor sukcesu" "najbezpieczniejszego miasta w Polsce" w stołecznym ratuszu

"Autor sukcesu" "najbezpieczniejszego miasta w Polsce" w stołecznym ratuszu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek w okolicach plaży w Serocku wyłowiono ciało. Policja potwierdziła, że to poszukiwany od soboty 19-latek.

Świętował z kolegami zakończenie matur, zniknął pod wodą. Tragiczny finał poszukiwań 19-latka

Świętował z kolegami zakończenie matur, zniknął pod wodą. Tragiczny finał poszukiwań 19-latka

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali 60-latkę podejrzaną o handel podrobionym towarem ze znakami znanych marek. W magazynie, który prowadziła, znaleźli towar o wartości 600 tysięcy złotych.

Miała butik, towar sprzedawała podczas transmisji w sieci. To były podróbki znanych marek

Miała butik, towar sprzedawała podczas transmisji w sieci. To były podróbki znanych marek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W urzędzie próbował wymienić podrobione ukraińskie prawo jazdy na polskie, już oryginalne. Urzędniczka miała wątpliwości i zawiadomiła policję. 42-latkowi grozi kilka lat więzienia.

Kupił prawo jazdy i przyszedł wymienić je na oryginalne

Kupił prawo jazdy i przyszedł wymienić je na oryginalne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

40-latek, mając niemal 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, najpierw uderzył swoim autem w dzika, a następnie dachował. Pomogli mu dwaj mieszkańcy gminy Kozienice. Nie pozwolili mu też jednak uciec.

Uderzył w dzika i dachował w rowie. Świadkowie nie pozwolili uciec kierowcy

Uderzył w dzika i dachował w rowie. Świadkowie nie pozwolili uciec kierowcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Piasecznie policjanci odnaleźli kilka rowerów. Teraz proszą o kontakt właścicieli lub osoby, który coś wiedzą o jednośladach ze zdjęć.

Szukają właścicieli odnalezionych rowerów

Szukają właścicieli odnalezionych rowerów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wyremontują obie jezdnie ulicy Czerniakowskiej, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Chełmską. Prace będą prowadzone w długi weekend. Kierowcy pojadą objazdami, podobnie komunikacja miejska.

Pierwsze tak duże frezowanie w tym roku. W środę zamkną fragment Czerniakowskiej

Pierwsze tak duże frezowanie w tym roku. W środę zamkną fragment Czerniakowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W długi weekend zmieni się rozkład jazdy komunikacji miejskiej. W Boże Ciało będzie obowiązywał świąteczny rozkład, a w piątek sobotni. Będą dodatkowe kursy na wybranych liniach, niektóre zostaną zawieszone.

Komunikacja miejska w długi weekend. Skrócone trasy, zawieszone linie

Komunikacja miejska w długi weekend. Skrócone trasy, zawieszone linie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niezwykle niebezpiecznego krwotoku tętniczego doznała 42-letnia mieszkanka Woli, która przewróciła się w czasie rowerowej wycieczki na Starówkę. Pomocy udzielili jej strażnicy miejscy, których zaalarmował mąż poszkodowanej.

Ranna kobieta, zgięta wpół, opierała się o ogrodzenie ogródka gastronomicznego

Ranna kobieta, zgięta wpół, opierała się o ogrodzenie ogródka gastronomicznego

Źródło:
tvnwarszawa.pl