Zalana trasa S8, były ogromne utrudnienia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Paraliż trasy S8 - relacja reportera tvnwarszawa.pl
Paraliż trasy S8 - relacja reportera tvnwarszawa.plTVN24
wideo 2/7
Paraliż trasy S8 - relacja reportera tvnwarszawa.plTVN24

W wyniku intensywnych opadów deszczu zalana została trasa S8. Służby miały kłopot z dojazdem na miejsce, bo korki były w całej okolicy. Przejazd jest udrażniany. Początkowo mogły przejeżdżać tylko pojazdy o podwyższonym zawieszeniu. Po godzinie 20:30 przywrócono ruch na wszystkich jezdniach.

Intensywne opady deszczy spowodowały zalanie trasy S8. Od godzin popołudniowych była ona powoli udrażniana. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podała po 22, że S8 na podtopionym dziś fragmencie trasy w Warszawie, jest już przejezdna w obu kierunkach.

Najpierw sprzątnięto, sprawdzono pod kątem bezpieczeństwa ruchu drogowego i dopuszczono do użytku jezdnię w kierunku Białegostoku, a kilkadziesiąt minut później odblokowano jezdnie w kierunku Poznania. Około 22.30 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała, że S8 jest całkowicie przejezdna.

O otwarciu drogi, której zalanie sparaliżowało ruch w Warszawie, poinformował warszawski oddział GDDKiA w dwóch wpisach.

Najpierw przekazano: "Jezdnia w kierunku Białegostoku sprzątnięta, sprawdzona pod kątem #BRD i dopuszczona do ruchu. W stronę Poznania prace trwają".

Wpis został zaktualizowany kilkadziesiąt minut później. "Aktualizacja: jezdnia w kierunku Poznania sprzątnięta, sprawdzona pod kątem #BRD i dopuszczona do ruchu".

Wcześniej, po 20 o częściowym przywróceniu ruchu informowała policja.

- Ruch został uruchomiony, jednak z dużymi ograniczeniami. W obydwu kierunkach, jest to tylko jeden pas ruchu, lewy, skrajny – ten który najmniej ucierpiał. Do ruchu są dopuszczone tylko pojazdy ciężarowe i busy, o podwyższonym zawieszeniu - przekazał przed godziną 17 podkomisarz Jacek Wiśniewski z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Jak przekazał po godzinie 20 Wiśniewski trasa S8 jest drożna. Jednak ruch na niej jest spowolniony. - Uruchomione zostały dwa pasy w kierunku Marek oraz trzy w kierunku Poznania - doprecyzował policjant. Mogą nimi przejeżdżać także samochody osobowe.

Pogotowie kanalizacyjne wypompowywało wodę

Około godziny 17 zespoły pogotowia kanalizacyjnego wypompowywały wodę z zatopionego po środowych ulewach fragmentu S8.

- W związku z trudną sytuacją na trasie S8, której system odwadniający nie jest w eksploatacji MPWiK, wodociągowcy udali się na miejsca zalewiska, by pomóc w jak najszybszym przywróceniu normalnego ruchu – powiedział rzecznik prasowy MPWiK w Warszawie Marek Smółka. Zaapelował jednocześnie do kierowców, by mimo trudnych warunków na mieście, gdy widzą samochody Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie jadące na sygnale, prosimy, ustępowali im miejsca.

- W ten sposób będziemy mogli jeszcze szybciej przystąpić do usuwania zalewiska lub podtopienia - podkreślił około godziny 17.

Trasa S8 po zalaniu PAP/Albert Zawada

Trasa zalana od godzin południowych

Jak donosił reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz, największe problemy występowały na S8 na wysokości Mickiewicza. Jezdnia w tym rejonie została kompletnie zalana. - Trasa jest nieprzejezdna w obu kierunkach. Pojedynczy kierowcy próbują przejechać pasem awaryjnym - relacjonował po godzinie 12.30 Węgrzynowicz. - Są też pierwsi kierowcy, którzy całkowicie utknęli. Ich auta zostały zalane. Na miejscu jest służba drogowa oraz policja - dodał reporter tvnwaszawa.pl.

- Po kilkudziesięciu minutach policja zablokowała możliwość przejazdu pasem awaryjnym. Ruch w stronę Bemowa został całkowicie wstrzymany. Na miejscu są pracownicy służby drogowej, którzy próbują udrożnić studzienki - opisywał.

Czytaj też: W części kraju wciąż niebezpiecznie. Alerty IMGW mają nawet drugi stopień

Przed godziną 14 policja zaczęła wycofywać samochody, które stały w korku na jezdni w kierunku Bemowa.

Gdzie doszło do przelania?

- Woda z trasy S8 odprowadzana jest odpływami grawitacyjnymi do zbiorników retencyjnych pod trasą. Stamtąd jest ona przepompowywana do kolektora miejskiego. Na razie nie wiadomo, w którym miejscu doszło do przelania. Odpływy grawitacyjne są drożne - poinformowała rzeczniczka warszawskiego oddziału GDDKiA Małgorzata Tarnowska.

Wpis warszawskiego oddziału GDDKiA na temat sytuacji na S8

Ratusz w związku z sytuacją na drogach nie zwoływał sztabu kryzysowego. - Zarządcą S8 jest GDDKiA. My, jeśli chodzi o pozostałe drogi w Warszawie, nie mamy innej, tak poważnej sytuacji. Na bieżąco działamy - przekazała rzecznik ratusza Monika Beuth.

ZOBACZ: Dziesiątki zgłoszeń po ulewnym deszczu. Podtopione zostały piwnice, ulice zmieniły się w potoki

Wojewoda do prezydenta

Wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński zapowiedział, że na podstawie ustawy o wojewodzie zażąda informacji od prezydenta Rafała Trzaskowskiego, jakie działania zostały podjęte w środę oraz jakie działania prewencyjne zostały podjęte poprzedniego dnia w związku z opadami i zalaniem.

- Droga S8 została praktycznie zalana. Podjęliśmy z GDDKIA szereg działań w związku z zalaniem, sprawdziliśmy też, co jest jego przyczyną. Przyczyną nie jest infrastruktura drogowa podległa rządowi, przyczyną jest zapchanie infrastruktury miejskiej, do której infrastruktura rządowa GDDKiA jest podłączona - powiedział na briefingu w Sejmie wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński. - Dodał, że w związku z tym występuje z formalnym wnioskiem, na podstawie ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie żądając informacji od prezydenta Rafała Trzaskowskiego, jakie działania zostały podjęte w środę oraz jakie działania prewencyjne zostały podjęte poprzedniego dnia.

Prezydent Rafał Trzaskowski odniósł się do sytuacji w Warszawie na platformie X. "Cały czas monitorujemy sytuację związaną z ulewnym deszczem w Warszawie" - napisał. "Odebrałem raporty od naszych służb, mamy ok. 30 zalewisk na drogach, odbieramy także zgłoszenia o zalanych piwnicach. Nakazałem odpompowywanie wody na bieżąco. Poleciłem też służbom wzmożony nadzór i monitoring na drogach i wzdłuż cieków wodnych" - przekazał. Zaznaczył też, że trasa S8 jest w zarządzie GDDKiA i to zarządca odpowiada za jej stan i przejezdność.

Mnóstwo zgłoszeń

Do podtopień doszło także w innych rejonach Warszawy. Podmyta została jezdnia w Alejach Jerozolimskich (na wysokości Łopuszańskiej) i na Płochocińskiej. Z utrudnieniami muszą liczyć się również kierowcy zjeżdżający z S79 w kierunku Lotniska Chopina. W tunelu zebrało się sporo wody, ale jest on cały czas przejezdny.

Jak poinformował nas około godziny 12 Marek Smółka, rzecznik prasowy MPWiK w Warszawie, zgłoszeń dotyczących podmytych jezdni i piwnic wpłynęło około 30. - W reakcji na każde z tych zgłoszeń wysyłamy ekipę do usuwania zalewisk. Jesteśmy w stałym kontakcie ze służbą dyżurną miasta. Zgłoszenia wpływają z każdej dzielnicy - powiedział Smółka.

Wskazał, że zalewiska powstają w wyniku niesionych przez deszcz gałęzi i liści, które zatykają wpusty deszczowe.

Intensywne opady

Strażacy otrzymywali mnóstwo zgłoszeń. - Dotyczyły lokalnych podtopień, głównie z Ursusa, Włoch, Bielan i Białołęki. Na Bielanach mieliśmy większą akcję. Deszcz zalał piwnicę w przedszkolu. Na miejsce przyjechały dwa zastępy straży pożarnej. Dzieci przeprowadzono na wyższe piętro - powiedział Bogdan Smoter z warszawskiej straży pożarnej.

Jak informują synoptycy, w środę na Bielanach spadły 33 litry wody na m kw., na Okęciu 19 l, w Legionowie 26, a lokalnie wzdłuż Wisły mogło spaść nawet do 50 litrów.

Zmienione trasy autobusów

- Trudno wyliczyć wszystkie dzisiejsze utrudnienia - mówił podkomisarz Jacek Wiśniewski z biura prasowego stołecznej policji. - Problemy z ciągłością ruchu występują m.in w zalanym tunelu w okolicy ronda Zesłańców Syberyjskich i na podtopionym skrzyżowaniu ulicy Złotej i Emilii Plater.

Największe utrudnienia były na ulicach, którymi poprowadzono ruch po zalaniu fragmentu S8 między węzłem Wisłostrada a węzłem Marymoncka, czyli na Broniewskiego, Powązkowskiej, Łabiszyńskiej.

Skutki ulewy odczuwali też pasażerowie komunikacji miejskiej. Autobusy skierowano na objazdy.

Z utrudnieniami musieli się liczyć też pasażerowie linii podmiejskich.

Autorka/Autor:dg/b/mg/katke/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego:  PAP/Albert Zawada

Pozostałe wiadomości

W okolicy Dworca Wschodniego doszło do napadu na taksówkarza. Młodzi napastnicy pobili kierowcę, mężczyzna krwawił. Jego auto również zostało zniszczone. Do akcji wkroczyli strażnicy miejscy i policja. W znalezieniu podejrzewanych pomógł świadek zdarzenia.

Taksówkarz pobity przy Dworcu Wschodnim. Podejrzewani o napaść mają od 15 do 17 lat

Taksówkarz pobity przy Dworcu Wschodnim. Podejrzewani o napaść mają od 15 do 17 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Łomiankach ofiarą kłusownika padł wilk. Zwierzę wpadło w zastawione nad Wisłą wnyki. Podobnych pętli było siedem. Strażnicy miejscy apelują, by zgłaszać je służbom.

Wilk wpadł we wnyki, nie przeżył

Wilk wpadł we wnyki, nie przeżył

Źródło:
PAP

Według szacunków stołecznego ratusza we wtorkowym proteście rolników udział wzięło około 10 tysięcy osób, sami organizatorzy mówią o 50 tysiącach. Rolnicy zgromadzili się na placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki, skąd ruszyli w stronę Sejmu, kolejnym przystankiem była kancelaria premiera.

Rolnicy rozgoryczeni. Zapowiadają kolejny protest w Warszawie

Rolnicy rozgoryczeni. Zapowiadają kolejny protest w Warszawie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który miał brutalnie zaatakować kobietę w warszawskim Śródmieściu. 23-latek jest podejrzany między innymi o usiłowanie zabójstwa na tle rabunkowym i seksualnym.

Kobieta zaatakowana w centrum Warszawy. 23-latek podejrzany o usiłowanie zabójstwa

Kobieta zaatakowana w centrum Warszawy. 23-latek podejrzany o usiłowanie zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja i prokuratura w Gostyninie (Mazowieckie) wyjaśniają okoliczności potrącenia 37-letniej kobiety prowadzącej wózek z 9-miesięcznym dzieckiem. Zatrzymani w tej sprawie mężczyźni w wieku 34 i 44 lat nie przyznają się do prowadzenia mercedesa, który uderzył w kobietę. Jak podała policja, jeden z mężczyzn był pod wpływem alkoholu.

Potrącenie matki i niemowlaka. Jeden z zatrzymanych mężczyzn był pod wpływem alkoholu

Potrącenie matki i niemowlaka. Jeden z zatrzymanych mężczyzn był pod wpływem alkoholu

Źródło:
PAP

Do szpitala w Garwolinie (Mazowieckie) zgłosiła się młoda kobieta z martwym noworodkiem. Śledczy ustalili, że dziecko urodziło się zdrowe. 19-latka usłyszała zarzut zabójstwa.

Przyniosła do szpitala martwe dziecko. 19-latka usłyszała zarzut

Przyniosła do szpitala martwe dziecko. 19-latka usłyszała zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie poinformował, że w jednym z odholowanych samochodów znaleziono granat. Na szczęście okazał się granatem ćwiczebnym, ale było w nim prawie tysiąc złotych.

Granat w odholowanym samochodzie

Granat w odholowanym samochodzie

Źródło:
PAP

Dwóch braci włamało się na jedną z posesji pod Żurominem. Zostali ujęci i przyznali się do winy. Jednak zanim ruszył ich proces, dokonali kolejnych włamań. "Odwiedzili" remizę i sklep - podaje policja. Jeden z mężczyzn chciał zmylić policjantów i założył damską perukę.

By zmylić policjantów, założył damską blond perukę

By zmylić policjantów, założył damską blond perukę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W alei Niepodległości zderzyły się dwie toyoty. Jedna zablokowała skrzyżowanie. Oba auta mają mocno zniszczony przód.

Zderzenie w alei Niepodległości

Zderzenie w alei Niepodległości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W połowie marca zniknie drogowy "banan", wytyczony kilka miesięcy temu na skrzyżowaniu Belwederskiej i Gagarina. Pod koniec kwartału zmiany obejmą też ważne krzyżówki w ciągu ulicy Sobieskiego. Zmiany w organizacji ruchu mają związek z budową linii tramwajowej do Wilanowa.

Trwają przygotowania do "likwidacji banana"

Trwają przygotowania do "likwidacji banana"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z uwagi na pogarszający się stan nawierzchni kolejarze wyremontują przejazdy między ulicami Walcowniczą a Młodą w Wawrze oraz na Łodygowej na Targówku. Podczas prac zaplanowanych odpowiednio na wtorek 27 lutego i środę 28 lutego - kierowcy tamtędy nie przejadą.

Wyremontują przejazdy kolejowe na Targówku i w Wawrze

Wyremontują przejazdy kolejowe na Targówku i w Wawrze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miasto pozyskało ważną decyzję z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w sprawie budowy tunelu pod linią kolejową w Rembertowie. O bezkolizyjną przeprawę przez tory mieszkańcy tej dzielnicy walczą od lat.

Krok naprzód w sprawie tunelu w Rembertowie. Sąd rozstrzygnie, kto zbuduje wiadukt

Krok naprzód w sprawie tunelu w Rembertowie. Sąd rozstrzygnie, kto zbuduje wiadukt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nadawca deklarował, że w przesyłce są t-shirty, ale do paczki zapakował mięsożerne rośliny, które są pod ochroną. Przesyłkę z zabójczymi dzwoneczkami z Malezji przejęli mazowieccy celnicy. Trafiły do ogrodu botanicznego, nie wszystkie przetrwały długą podróż.

Zadeklarował koszulki, w paczce były mięsożerne rośliny

Zadeklarował koszulki, w paczce były mięsożerne rośliny

Źródło:
PAP

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz w rozmowie z "Newsweekiem" został zapytany o tak zwane schody smoleńskie na placu Piłsudskiego. "Nie sądzę, żeby mogły stać w tym samym miejscu" - powiedział.

Minister kultury o "schodach smoleńskich". Nie chce ich na placu Piłsudskiego

Minister kultury o "schodach smoleńskich". Nie chce ich na placu Piłsudskiego

Źródło:
Nesweek, tvnwarszawa.pl

Na terenie dawnych Zakładów Mechanicznych "Ursus" pojawił się ciężki sprzęt. Aktywiści alarmują, że inwestor wyburzył część obiektów, które są w rejestrze zabytków. Rzecznik mazowieckiego konserwatora Andrzej Mizera wyjaśnił, że pierwotnie nie wydano zgody na rozbiórkę dobudówki dawnej lakierni oraz ruin budynków powojennych, ale decyzję uchyliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ciężki sprzęt w dawnej fabryce ciągników. Konserwator "musiał zmienić stanowisko i dopuścił do rozbiórki"

Ciężki sprzęt w dawnej fabryce ciągników. Konserwator "musiał zmienić stanowisko i dopuścił do rozbiórki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cynizm, hipokryzję, obstrukcję, nieudolność, niechęć do Warszawy i brak wiedzy. Sześć grzechów wobec Warszawy wytknął wiceprezydent Michał Olszewski kandydatowi PiS na stanowisko prezydenta stolicy Tobiaszowi Bocheńskiemu.

"Sześć grzechów". Wiceprezydent Warszawy punktuje kandydata PiS

"Sześć grzechów". Wiceprezydent Warszawy punktuje kandydata PiS

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę nocą w okolicach Alej Jerozolimskich rozpoczął się pościg za kierowcą bmw. Kierowca samochodu osobowego uderzył w toyotę i karetkę pogotowia, która przewróciła się na bok. Ucierpieli ratownicy medyczni. Policjanci rozpoczęli poszukiwania osób, w akcję zaangażowano psa tropiącego. Do sprawy zatrzymali dwie osoby.

Pościg ulicami Warszawy i zderzenie z karetką pogotowia. Policja zatrzymała dwie osoby

Pościg ulicami Warszawy i zderzenie z karetką pogotowia. Policja zatrzymała dwie osoby

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarzut posiadania znacznej ilości substancji psychotropowej i środków odurzających działając w warunkach recydywy usłyszał 37-letni mieszkaniec Śródmieścia. Decyzją sądu podejrzany został aresztowany.

Był wcześniej poszukiwany, notowany, karany. Znów go aresztowano

Był wcześniej poszukiwany, notowany, karany. Znów go aresztowano

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Co Rafał Trzaskowski sądzi o powstaniu w Warszawie ulicy Lecha Kaczyńskiego? Zaznaczył, że w tej sprawie decyzję podejmuje Rada Warszawy, a on sam zdania nie zmienił. Opowiedział też o wyborach prezydenckich.

Ulica Lecha Kaczyńskiego w Warszawie, Rafał Trzaskowski zabrał głos. "Zdania nie zmieniłem"

Ulica Lecha Kaczyńskiego w Warszawie, Rafał Trzaskowski zabrał głos. "Zdania nie zmieniłem"

Źródło:
PAP