Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

Pierwszy koncert w nowej Sinfonii Varsovii. Słuchało go... 1827 drewnianych ludzików

Najnowsze

Autor:
kk/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Sinfonia Varsovia / YouTubeKoncerty w skali

Jest dziesięć razy mniejsza niż przyszła sala koncertowa Sinfonii Varsovii i wiernie ją odzwierciedla. Muzycy zagrali w niej już minikoncerty, by przetestować akustykę. Teraz makietę będzie można zobaczyć na placu Defilad. Pod koniec kwietnia rusza wystawa plenerowa "Sinfonia Varsovia w skali".

Centralnym elementem ekspozycji ustawionej przed Pałacem Kultury i Nauki będzie połowa makiety nowej sali koncertowej Sinfonii Varsovii. Została zbudowana w skali 1:10 i odtworzono w niej wszystkie elementy wystroju z projektu austriackiego architekta Thomasa Puchera. W pudełkowej formie zamknięto konstrukcję z pierścieni z miejscami dla widowni, które wyglądają jak lewitujące balkony. Jej twórcy wykorzystali identyczne materiały, jak te przeznaczone do budowy prawdziwej sali koncertowej.

Ta dokładność nie była przypadkowa. Wszystko musiało być wiernie skopiowane, by sprawdzić akustykę największej sali koncertowej w Polsce. Podczas testów na instrumentach zagrali muzycy Sinfonii Varsovii. Ich widownią było 1827 drewnianych figurek, ubranych w filcowe kamizelki. Ten zabieg miał imitować sposób, w jaki publiczność pochłania dźwięk podczas prawdziwego koncertu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Makieta sali koncertowej Sinfonia VarsoviaSinfonia Varsovia / YouTube

Wizualizacje, historia i mapa podróży stołecznej orkiestry

Makieta nie będzie jedynym przedsmakiem nowego centrum muzycznego na Kamionku, który będzie można zobaczyć na wystawie "Sinfonia Varsovia w skali". Obok zaprezentowane zostaną wizualizacje adaptacji pięciu zabytkowych budynków dawnego Instytutu Weterynaryjnego SGGW oraz ogrodu, w którym znajdzie się zawieszona nad ziemią, ażurowa konstrukcja. Dzięki niej budynki zostaną odizolowane od hałasu ulicy, a w jednym z jej najwyższych punktów powstanie taras widokowy.

"Wystawa nie tylko prezentuje plany na przyszłość, ale także pokazuje wydarzenia i ludzi, którzy tworzyli historię orkiestry. Na kalendarium będzie można prześledzić wybór wydarzeń, które w oczach osób związanych z Sinfonią Varsovią od samego początku, wydały się szczególnie ważne. Na mapie świata natomiast będzie można odbyć metaforyczną podróż do wszystkich miejsc, które orkiestra odwiedziła. Pokazany zostanie również wybór najważniejszych wydawnictw płytowych, które wywindowały pozycję orkiestry na światowym rynku muzycznym, dzięki współpracy z takimi artystami jak Yehudi Menuhin, Krzysztof Penderecki, Martha Argerich czy Nigel Kennedy" - zapowiada biuro prasowe Sinfonii Varsovii.

Odwiedzający wystawę będą mogli również poznać wielowymiarowość działalności orkiestry. Przedstawione zostaną organizowane przez nią festiwale - Szalone Dni Muzyki, Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu - i działania edukacyjne - Poranki na Grochowskiej, Akademia Sinfonia Varsovia.  

Wystawa będzie dostępna na placu Defilad od 29 kwietnia do 29 maja w godzinach 8-20. Jej start w piątek 29 kwietnia zaplanowany został na godzinę 12. Każdy może obejrzeć ją bezpłatnie. Sinfonia Varsovia zapowiada, że w kolejnych miesiącach wystawa będzie prezentowana w innych lokalizacjach. Podczas letniego festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu będzie dostępna w jej siedzibie przy Grochowskiej 272.

Nowa siedziba Sinfonii Varsovii na Kamionku ma być gotowa za pięć lat. Zgodnie z aktualnym harmonogramem prace budowlane mają ruszyć na początku 2022 roku, na co zabezpieczono w budżecie miasta cztery miliony złotych. Natomiast na kolejne dwa lata prac przewidziano niecałe 184 miliony złotych. Pierwszy etap, którego zwieńczeniem będzie otwarcie trzech frontowych budynków od strony Grochowskiej nastąpi na początku 2024 roku. Drugi etap robót budowlanych ma zakończyć się w 2026 roku, wtedy otwarta zostanie sala koncertowa. Zabezpieczono na niego ponad 433 miliony złotych. 

Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Sinfonia Varsovia / YouTube