"Sytuacja na Torwarze się poprawia, ale wolontariusze są na skraju"

Autor:
kk/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Niewczas: pomoc organizowana i koordynowana jest przez wolontariuszy
Niewczas: pomoc organizowana i koordynowana jest przez wolontariuszyTVN24
wideo 2/6
TVN24Niewczas: pomoc organizowana i koordynowana jest przez wolontariuszy

- Wolontariusze są na skraju. Dzwonią do mnie z płaczem. Wzięli na siebie odpowiedzialność koordynacji punktów i teraz psychicznie, i moralnie nie są w stanie zrezygnować - powiedziała w "Tak jest" w TVN24 Joanna Niewczas, wolontariusza-koordynatorka z punktu recepcyjnego na Torwarze. Jej zdaniem, nadeszła pora na systemowe podejście do niesienia pomocy uchodźcom.

W środę wolontariuszki-koordynatorki z punktu recepcyjnego dla uchodźców na Torwarze alarmowały o trudnej sytuacji w tym miejscu. Ich zdaniem brakuje pieniędzy na zakup żywności, leków oraz środków higieny. Alarmowały też o pierwszych przypadkach COVID-19. Zarzucały też wojewodzie mazowieckiemu, że jego rola ograniczyła się do postawienia łóżek.

Jedna z koordynatorek, Joanna Niewczas była w czwartek gościem programu "Tak jest" w TVN24. Jak tłumaczyła, środowy apel był nie tylko głosem wolontariuszy z Torwaru, ale tak naprawdę obrazem sytuacji w podobnych miejscach w całej Polsce. Zapowiedziała też, że na piątek zaplanowane jest spotkanie koordynatorów wolontariatu z przedstawicielem wojewody mazowieckiego. - Proszę tylko o jedno: żeby taki apel nie musiał być wystosowywany z każdego punktu, z każdego dworca, z każdej granicy. W każdym miejscu, gdzie pomagamy, pomoc organizowana i koordynowana jest przez wolontariuszy - zaznaczyła.

- Apelujemy o systemowe podejście do organizacji pomocy humanitarnej. W tym momencie odzew mieszkańców i firm, które chcą wspierać punkty pomocy jest ogromny. Każdy jest zaangażowany - mówiła. - Sama pracowałam na Torwarze, dopóki mogłam, po 20 godzin dziennie. Zarówno energia wolontariuszy, jak i dobroć osób czy firm, które chcą nas wspierać zaraz się skończą. Widzimy, że to już się dzieje. Wolontariusze są zmęczeni. My nie jesteśmy z żadnej organizacji, mamy pracę i rodziny. Wszyscy w pewnym momencie będą musieli pójść do domu, a darczyńcom skończą się prywatne środki, z których będą mogli przekazywać dary - zauważyła.

Czytaj również: Jak pomóc uchodźcom? Lista organizacji i zbiórek

Koordynatorka: potrzebujemy teraz instytucjonalnego podejścia

- Ta pomoc urosła na tak ogromną skalę, że naprawdę potrzebujemy teraz instytucjonalnego podejścia. My wolontariusze chcemy pomagać, ale nie chcemy brać odpowiedzialności za koordynację punktów recepcyjnych, pomocy na dworcach i granicy. W tym momencie wolontariusze koordynują zaopatrzenie, logistykę, punkty, w których wydaje się żywność, a państwo stara się pomagać. Chcemy odwrócić te role. Chcemy współpracować i rozmawiać - zaapelowała Niewczas.

Opisywała też, że ostatnie dni jasno pokazały, jakie są braki w organizacji pomocy dla uchodźców. - Brakuje systemowego podejścia do logistyki, brakuje magazynów, brakuje przepływu informacji między punktami. U nas darów jest bardzo dużo w pewnym zakresie, na przykład pampersów, a w innych punktach, gdzie są sieroty, tych darów nie ma. I to my, osoby prywatne koordynujemy logistykę. To przekracza nasze siły i kompetencje - podkreśliła.

Jej zdaniem systemowo powinny zostać potraktowane takie kwestie, jak choćby organizacja wyżywienia i opieki nad dziećmi. - Dziś były komentarze, że na Torwarze niczego nie brakuje. Faktycznie, tam jest pomoc psychologa, tłumacza, są księża, animatorzy, osoby, które zajmują się zwierzętami. Ale to wszystko koordynują wolontariusze. To nasz zespół odzywa się do tych ludzi i prosi o pomoc - mówiła.

Wyjaśniła też, że wolontariusze nie chcą brać odpowiedzialności za zapewnianie tego typu opieki. Obawiają się jednocześnie, że gdy zabraknie ich zaangażowania, uchodźcy zostaną pozostawieni sami sobie. - Po wczorajszym apelu sytuacja na Torwarze się poprawia. Prosimy i apelujemy o to, żebyśmy zaczęli współpracować. Wolontariusze są na skraju. Dzwonią do mnie z płaczem. Wzięli na siebie odpowiedzialność koordynacji tych punktów i teraz psychicznie i moralnie nie są w stanie zrezygnować - zaznaczyła Niewczas.

Zobacz również: W obliczu wojny. Informacje i porady dla uchodźców i osób, które chcą pomóc

Punkt recepcyjny na TorwarzeTVN24

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj wydanie specjalne w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Mężczyzna został potrącony przez dwa samochody w Alejach Jerozolimskich. Do wypadku doszło w miejscu, gdzie nie ma przejścia dla pieszych. Ranny trafił do szpitala.

Mężczyzna potrącony przez dwa samochody trafił do szpitala

Mężczyzna potrącony przez dwa samochody trafił do szpitala

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie tylko zarzuty, ale też nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnych mieszkań i zakaz zbliżania się do bliskich grożą sprawcom przemocy domowej. Mogę je wydać interweniujący policjanci lub prokurator. Ostatnio mieszkania z tego powodu musieli opuścić 55-latek z powiatu zwoleńskiego i mieszkaniec podwarszawskich Starych Babic. 

Sprawcy przemocy z zarzutami i nakazami natychmiastowego opuszczenia mieszkań

Sprawcy przemocy z zarzutami i nakazami natychmiastowego opuszczenia mieszkań

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wystartowała 11. edycja budżetu obywatelskiego. Od 1 grudnia do 25 stycznia można składać projekty, zarówno online, jak i w urzędzie dzielnicy. Do dyspozycji mieszkańców przeznaczono rekordową kwotę 105 milionów 782 tysięcy 530 złotych.

Rekordowa kwota w 11. edycji budżetu obywatelskiego. Można już składać wnioski

Rekordowa kwota w 11. edycji budżetu obywatelskiego. Można już składać wnioski

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wirażowej zderzyło się pięć samochodów. Dwie osoby zostały przetransportowane do szpitala. Trzy samochody są mocno rozbite. Droga jest zablokowana.

Zderzenie pięciu aut. Dwa mocno rozbite leżą w rowie

Zderzenie pięciu aut. Dwa mocno rozbite leżą w rowie

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Interwencją straży miejskiej zakończyło się parkowanie przed siedzibą Ochotniczej Straży Pożarnej w Ożarowie Mazowieckim. Pozostawiony przed bramą remizy samochód blokował wyjazd strażakom. Kierowcę ukarano mandatem.

Zablokował wyjazd strażakom. "Kogoś poniosła fantazja"

Zablokował wyjazd strażakom. "Kogoś poniosła fantazja"

Autor:
arw/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstał plan miejscowy dla rejonu Parku Ujazdowskiego. Co zawiera? Ochronę dla domków fińskich i Osiedla Jazdów, a także Parku Ujazdowskiego czy Parku Tadeusza Mazowieckiego. Mieszkańcy będą mogli zabrać głos w sprawie planu ratusza. Ruszają konsultacje społeczne, które potrwają do 8 stycznia 2024 roku.

Powstał plan miejscowy dla Parku Ujazdowskiego i jego okolic, ruszają konsultacje

Powstał plan miejscowy dla Parku Ujazdowskiego i jego okolic, ruszają konsultacje

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po ataku w szkole w Kadzidle prokuratura przedstawiła 18-letniemu Albertowi G. zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany. Dwie spośród trzech ranionych przez niego osób są w stanie ciężkim. Świadkowie relacjonowali, że G. wyszedł w czasie lekcji do łazienki, wrócił zamaskowany i zaczął atakować "pierwsze napotkane osoby".

Zaatakował nożem w szkole. 18-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób i został aresztowany

Zaatakował nożem w szkole. 18-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób i został aresztowany

Aktualizacja:
Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Trzy osoby uniewinnione, jedna uznana za sprawcę i skazana na 15 lat więzienia - taki prawomocny wyrok zapadł w piątek w sprawie dotyczącej zabójstwa podczas transakcji nielegalnej sprzedaży broni w Ostrowi Mazowieckiej. Sąd odwoławczy zupełnie zmienił orzeczenie pierwszej instancji.

Było czterech skazanych, po apelacji został jeden. Ten, który "oddał w głowę ofiary dwa strzały z pistoletu"

Było czterech skazanych, po apelacji został jeden. Ten, który "oddał w głowę ofiary dwa strzały z pistoletu"

Autor:
pop
Źródło:
PAP

Policjanci zwracają uwagę na groźne konsekwencje wychłodzenia organizmu. Mogą one doprowadzić do utraty życia lub zdrowia. Jak podkreślają policjanci, szczególnie narażeni są bezdomni, osoby starsze i nietrzeźwe. Apelują, by nie być obojętnym. "Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie" - przypominają.

"Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie"

"Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie"

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ma 15 lat, mimo to wsiadł za kierownicę auta i wyjechał na ulicę. Gdy został zatrzymany, odrzucił kluczyki. Policjanci wezwali jego matkę.

Zatrzymali kierowcę i wezwali jego matkę

Zatrzymali kierowcę i wezwali jego matkę

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali kierowcę bmw, który podczas kontroli trzeźwości "wydmuchał" ponad dwa promile alkoholu. Po sprawdzeniu w bazie danych okazało się, że ma już dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. 64-latkowi grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.

Z dwoma promilami i dożywotnim zakazem kierował autem

Z dwoma promilami i dożywotnim zakazem kierował autem

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

20-latek doprowadził do kolizji i uszkodził znaki drogowe. Do tego zdarzenia doszło prawdopodobnie dlatego, że przed wyruszeniem w podróż zapomniał o odpowiednim przygotowaniu swojego auta. Został ukarany mandatem.

Uderzył w znaki drogowe, "szyby w aucie nie były odmrożone"

Uderzył w znaki drogowe, "szyby w aucie nie były odmrożone"

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 50-letnią mieszkankę Ciechanowa, która wdarła się do mieszkania swojej 75-letniej sąsiadki i kilka razy ją uderzyła. Następnie zaatakowała 25-latkę, wobec której miała orzeczony prokuratorski zakaz zbliżania. Kobiecie przedstawiono zarzuty uporczywego nękania, naruszenia nietykalności cielesnej, naruszenia miru domowego oraz uszkodzenia mienia - poinformowała tamtejsza policja.

Wdarła się do mieszkania sąsiadki, łamiąc zakaz zbliżania się. Trafiła do aresztu

Wdarła się do mieszkania sąsiadki, łamiąc zakaz zbliżania się. Trafiła do aresztu

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie osoby zostały poszkodowane w zderzeniu dwóch tramwajów przy Dworcu Wieleńskim. Ruch był wstrzymany.

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim. Poszkodowane dwie osoby

Zderzenie tramwajów przy Dworcu Wileńskim. Poszkodowane dwie osoby

Autor:
katke
Źródło:
PAP

Intensywne opady śniegu będą przechodzić nad południową Polską w nocy z piątku na sobotę i w sobotę. Na terenie dwóch województw, gdzie obowiązują czerwone alerty wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, pokrywa śnieżna ma wzrosnąć nawet o około pół metra. IMGW ostrzega również przed gołoledzią i intensywnymi opadami deszczu.

Spadnie nawet pół metra śniegu. Alerty najwyższego stopnia

Spadnie nawet pół metra śniegu. Alerty najwyższego stopnia

Aktualizacja:
Autor:
anw,dd,ps
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia