Program naszpikowany amerykańskimi gwiazdami. Ostatni tak duży festiwal? "Cudów nie ma"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Warsaw Summer Jazz Days 2022

Makaya McCraven, James Brandon Lewis, Cécile McLorin Salvant, Christian McBride, Stanley Clarke czy Steve Coleman. Program tegorocznych Warsaw Summer Jazz Days naszpikowany jest amerykańskimi gwiazdami. Na wydarzenie składa się 15 koncertów rozłożonych na siedem dni. Jak mówi organizator, być może jest to ostatni festiwal w takim formacie. - Dobre czasy minęły, dotacje są ucinane - wyjaśnia.

Festiwal Warsaw Summer Jazz Days świętuje w tym roku 30. urodziny. Arenami pierwszej edycji były przede wszystkim klub Akwarium i Sala Kongresowa. Dziś to historia. Akwarium nie istnieje (w jego miejscu powstał hotel), Kongresowa jest w niekończącym się remoncie (ostatni koncert odbył się tam w 2014 roku). Ale najważniejszy warszawski festiwal jazzowy trwa. W tym roku jego klubowy prolog odbędzie się w poniedziałek, wtorek i środę w klubie Pardon, To Tu. Zagrają kolejno: Szamburski / Nowacka / Zemler, Tropical Soldiers in Paradise oraz Jachna / Mazurkiewicz / Buhl. Ale zasadniczą część festiwalu gościć będzie od czwartku Stodoła.

Jazz do tańca i czołowa postać nowej fali

Rozpocznie Delvon Lamarr Organ Trio, zespół, który udowadnia, że jazz może być muzyką do tańca. O zespole hammondzisty zrobiło się głośno po koncercie dla KEXP, alternatywnej rozgłośni z jego rodzinnego Seattle. Od 2018 roku tamto nagranie odtworzono 11 milionów razy a Lammar z miksem jazzu, soulu, funku i rhythm and bluesa, stał się atrakcją letnich festiwali, nie tylko jazzowych.

Po nim wystąpi formacja trębacza Theo Crockera. - Jego ostatnie płyty są różnorodne, zastanawiam się, na ile to będzie koncert akustyczny, na ile elektryczny. Na pewno jego nazwisko jest gwarancją najlepszego jazzu, to już znacząca postać na amerykańskim rynku. Ale to będzie preludium to największego wydarzenia tego wieczora - zapowiada Mariusz Adamiak, szef Warsaw Summer Jazz Days. "Głównym daniem" będzie według niego Makaya McCraven, związany ze sceną chicagowską perkusista, producent, jeden z liderów nowego amerykańskiego jazzu. - To wirtuoz bez podziałów na gatunki. Chwalą go wszyscy, także ludzie zajmujący się na co dzień muzyką, także rockową czy alternatywą. Jest znany z tego, że dużo miesza w składach, eksperymentuje, sam jestem ciekaw, jaka będzie letnia odsłona jego projektu - dodaje Adamiak.

Mają miejsca w encyklopediach

Piątek będzie równie mocno obsadzony. Na scenie Stodoły zaprezentuje się znakomita pianistka Kris Davis. Przyjedzie z projektem "Diatom Ribbons", za który w 2019 roku została obsypana nagrodami, m.in. jazzowy album roku dziennika "New York Times" i rankingu krytyków radia NPR.

Nie mniej doceniany jest saksofonista James Brandon Lewis, bodaj najlepszy obecnie tenorzysta zza oceanu. - Przyjeżdża w znakomitym składzie: Aruan Ortiz na fortepianie, Brad Jones na kontrabasie, Chad Taylor na perkusji. James Brandon Lewis to esencja poscoltraneowskiego grania. Jakbym miał wstawić jedno zdanie do encyklopedii, żeby zilustrować co to jest współczesny jazz, to wybrałbym właśnie jego - zachwyca się mój rozmówca.

W książkach o historii jazzu swoje miejsce miałby na pewno Christian McBride, postać powszechnie szanowana w amerykańskim środowisku. - Jak tylko pojawiła się taka możliwość, to wiedzieliśmy, że chcemy mieć tę wielką gwiazdę u siebie - mówi szef festiwalu. Zamiast biografii filadeljfijczyka można po prostu przytoczyć listę postaci, z którymi współpracował: Joe Henderson, Freddie Hubbard, Herbie Hancock, Pat Metheny, Chick Corea, Diana Krall, Sting… To tylko jej mały wycinek, a i tak zazdrościć mogą mu wszyscy koledzy po fachu. Może poza Stanely’em Clarkiem, który w Warszawie zamelduje się już dzień później.

Basista, któremu nikt nie podskoczy

- Zdecydowanie najlepszy basista na świecie, nie ma drugiego takiego, nikt mu nie może podskoczyć. Są inni -bardzo dobrzy, a nawet świetni - ale on jest najlepszy - przekonuje Adamiak. - Wiele razy robiłem jego koncerty, w pamięci utkwił mi szczególnie występ Return To Forever (w oryginalnym składzie) w Sali Kongresowej. To jedyny przypadek w moim życiu, kiedy publiczność urządziła standing ovation po solówce jednego muzyka, jeszcze podczas utworu - wspomina. Clarke to dziś prawdziwa instytucja: 50 lat na scenie, cztery nagrody Grammy na półce, setki nagranych płyt, tysiące zagranych koncertów, a przy tym nieustająca pasja tworzenia i grania. Jego koncerty to widowiska, które zostają w pamięci na długo.

Sobota da także szansę na posłuchanie jednej z czołowych postaci prężnej sceny brytyjskiej - saksofonisty Idrisa Rahmana i jego Ill Considered. - Muzycy rotują po różnych zespołach, czasem mam wrażenie, że jest mniej muzyków niż zespołów, ale chyba specyfika tego angielskiego rynku - żartuje organizator. Ale na sytuację się nie obraża, bo publiczność chce słuchać muzyków z Wysp. Rahman będzie kolejnym nazwiskiem, które można odhaczyć na liście.

Z historii Polski go nie zagniesz

Headlinerem finałowego dnia WSJD miał być Ravi Coltrane i został nawet zaanonsowany w pierwszej wersji programu. Ale ze względów finansowych lineup trzeba było zaktualizować. Zagra Steve Coleman ze swoim flagowym zespołem Five Elements. Mariusz Adamiak przekonuje, że ostatecznie zmiana wyszła programowi na dobre.

- Coleman to mój osobisty faworyt. Wystąpił na pierwszym Warsaw Summer Jazz Days w kinie Capitol. To było moje największe odkrycie, bo wtedy mało kto, go znał - wspomina. - Można się zastanawiać, kto jest dzisiaj największym intelektualistą wśród muzyków jazzowych. Wielu powie, że Vijay Iyer, ale Steve Coleman to prawdziwy człowiek renesansu. Dam przykład: podczas rozmowy w busie, który zabierał go z lotniska, zeszło na historię Polski. Okazało się, że znał daty wszystkich rozbiorów. Fascynuje go historia, ale także polityka, ma dużą wiedzę o astronomii - opowiada mój rozmówca. Oczywiście Coleman nie przylatuje wykładać o historii Polski, a grać na saksofonie, zapewne dla tych nieco bardziej wtajemniczonych w jazzowe niuanse, bo jest to muzyka specyficzna.

Wreszcie Cécile McLorin Salvant, jedyna wokalistka w tegorocznym zestawie. - Po śmierci Betty Davis nastąpił wyrwa w kobiecej wokalistyce. To się zmieniło w ostatnich latach pojawiły się Jazzmeia Horn, Mélanie De Biasio czy właśnie Cécile McLorin Salvant. Spodziewam się bardzo ciekawego koncertu - zauważa Adamiak. W weekend zaprezentują się także laureaci konkursu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca na "Jazzowy debiut fonograficzny". W sobotę zagra Artur Małecki & The Creature, a w niedzielę Ziółek Kwartet.

Ostatni tak duży festiwal? "Cudów nie ma"

Założyciel i szef Warsaw Summer Jazz Days zdradza na koniec, że może to być ostatni festiwal z tak bogatym programem. Tłumaczy to malejącymi dotacjami i konsekwentnym brakiem zainteresowania finansowania kultury ze strony dużego biznesu.

- Cudów nie ma, publiczne dotacje są mocno okrajane - przyznaje. - Wielokrotnie spotykałem się z zarzutami, że trzy zespoły z najwyższej półki podczas jednego wieczora to za dużo, że dwa zespoły mogłyby pograć dłużej. Wychodziłem z założenia, że warto zaznajomić słuchaczy z jak największą liczba propozycji, bo to jest wartość festiwalu. Już widzę, że kolejne lata będą chudsze, może się to skończyć tak, że będą po dwa zespoły na wieczór, pewnie także więcej muzyki z Europy. Warto przyjść na tegoroczny festiwal, bo w takiej postaci może się nie powtórzyć - podsumowuje.

Warsaw Summer Jazz Days 2022 - PROGRAM:

4 lipca, godz. 20.30, Padon, To Tu - Szamburski / Nowacka / Zemler 5 lipca, godz. 20.30, Pardon To, Tu - Tropical Soldiers In Paradise 6 lipca, godz. 20.30, Pardon, To Tu - Jachna / Mazurkiewicz / Buhl 7 lipca, godz. 19, Stodoła: Delvon Lamarr Organ Trio, Theo Croker, Makaya McCraven 8 lipca, godz. 19, Stodoła: Kris Davis, James Brandon Lewis Quartet, Christian McBride And Inside Straight 9 lipca, godz. 19, Stodoła: ILL Considered, Stanley Clarke, Artur Małecki & The Creature 10 lipca, godz. 19, Stodoła: Steve Coleman and Five Elements, Cécile McLorin Salvant, Ziółek Kwartet

Koncerty w Pardon, To Tu (stacja metra Politechnika) są bezpłatne. Bilety do Stodoły (stacja metra Pole Mokotowskie) od 150 do 220 złotych. 

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: mat. organizatora

Pozostałe wiadomości

Tragiczny wypadek w miejscowości Borzęcin Duży. Kierujący autem osobowym potrącił dwóch nastolatków. Jeden zginął na miejscu. Policja podała, że kierowca był pijany, miał prawie trzy promile.

Potrącenie nastolatków, jeden zginął na miejscu. Kierowca był pijany

Potrącenie nastolatków, jeden zginął na miejscu. Kierowca był pijany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na weekend oraz pierwsze dni nowego tygodnia zaplanowano kilka remontów. Nowy asfalt zyska skrzyżowanie Powązkowskiej i Krasińskiego, a także ulica Jana Kazimierza czy plac Na Rozdrożu. Na Słomińskiego przy parku Traugutta wymienione zostaną rozjazdy tramwajowe. Zmieniona organizacja ruchu zawita także na nowo wybudowany odcinek ulicy Jana III Sobieskiego.

Prace drogowców na wielu ulicach. Zobacz, gdzie spodziewać się utrudnień

Prace drogowców na wielu ulicach. Zobacz, gdzie spodziewać się utrudnień

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rusza Rodzinna Strefa Sportu przed Pałacem Kultury, z której mogą już korzystać warszawianki i warszawiacy. Atrakcje będą bezpłatne i dostępne do 29 września, ale na niektóre potrzebna jest wcześniejsza rejestracja.

Korty tenisowe i tor przeszkód przed Pałacem Kultury

Korty tenisowe i tor przeszkód przed Pałacem Kultury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciężkie, połamane konary starego drzewa zwisały nad chodnikiem na Pradze Południe. Zagrażały przechodniom i zaparkowanym obok samochodom. Na miejscu interweniowały służby.

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do Zarządu Zieleni Warszawy wpływa sporo zgłoszeń dotyczących konieczności wykoszenia lub wstrzymania koszenia trawników. - Racje dostrzegamy po obu stronach - przyznają miejscy ogrodnicy. Tłumaczą też, dlaczego w niektórych częściach miasta widać kawałki łąki, a w innych krótko przycięte trawniki.

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości co do obowiązującej od początku lipca w Warszawie strefy czystego transportu. Chodzi o interpretację przepisów umożliwiających wjazd do miasta samochodom wszystkich seniorów, którzy mają ukończone 70 lat. RPO zwrócił się do drogowców o wyjaśnienia.

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Źródło:
PAP

Policjanci z Płońska oraz inspektorzy ochrony środowiska pojawili się na terenie jednej z tamtejszych firm. W nieużytkowanych budynkach zastali mauzery z nieznaną substancją, zafoliowane kartony i worki ze śmieciami. Trwają badania, czy znalezisko może być niebezpieczne.

15 mauzerów z nieznaną substancją na terenie firmy. Interweniowała policja

15 mauzerów z nieznaną substancją na terenie firmy. Interweniowała policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali mężczyznę, którego podejrzewają o napastowanie kobiety na przystanku tramwajowym w Warszawie. Z relacji jej partnera wynikało, że złapał ją za biust i uciekł, kiedy zaczęła krzyczeć. Pokrzywdzona zdążyła zrobić mu zdjęcie, co ułatwiło zadanie policji.

Zgłosiła, że złapał ją za biust na przystanku. Mężczyzna ze zdjęcia zatrzymany

Zgłosiła, że złapał ją za biust na przystanku. Mężczyzna ze zdjęcia zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Piasecznem pociąg Intercity śmiertelnie potrącił mężczyznę. Strażacy ewakuowali 350 pasażerów. Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów na pociągi wybranych relacji.

Pociąg śmiertelnie potrącił człowieka. 350 pasażerów ewakuowanych

Pociąg śmiertelnie potrącił człowieka. 350 pasażerów ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu 39-letni mieszkaniec podwarszawskiego Piaseczna został trzykrotnie ugodzony nożem. Znaleziono go na ulicy, ranny siedział przed budynkiem banku. Policjanci zatrzymali już dwóch podejrzanych. Usłyszeli prokuratorskie zarzuty.

"Trzykrotnie ugodzony nożem". Ranny mężczyzna siedział przed bankiem

"Trzykrotnie ugodzony nożem". Ranny mężczyzna siedział przed bankiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek i niedzielę na Stadionie Narodowym w Warszawie zagra zespół Metallica. Stołeczni urzędnicy zapowiadają, że w związku z koncertami mieszkańców Saskiej Kępy czekają utrudnienia. Apelują też do fanów amerykańskiej grupy, by na koncert przyjechać komunikacją miejską. Tak najwygodniej.

Metallica zagra dwa razy. Stołeczny ratusz prosi uczestników: wybierzcie komunikację

Metallica zagra dwa razy. Stołeczny ratusz prosi uczestników: wybierzcie komunikację

Źródło:
PAP

42-latek i 38-latek zostali złapani na gorącym uczynku, kiedy włamali się do szpitalnej kuchni. Jak podała policja, mężczyźni tłumaczyli, że "kradli po to, żeby potem sobie to wszystko móc zjeść". Lista skradzionych produktów obfitowała w drogie morskie ryby. Straty wyceniono na 80 tysięcy złotych.

Ze szpitalnej kuchni znikało jedzenie. Byli pracownicy wpadli na gorącym uczynku

Ze szpitalnej kuchni znikało jedzenie. Byli pracownicy wpadli na gorącym uczynku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Radny Pragi Południe Robert Migas z klubu Lewicy i stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, został odwołany z funkcji przewodniczącego Komisji Komunalnej i Spraw Samorządowych na dzień przed posiedzeniem w sprawie Centrum Lokalnego Kamionek. Centrum to niewygodny temat dla dzielnicy, na jego stworzenie wydano sześć milionów złotych, ale pawilony handlowo-usługowe stoją puste.

Szef komisji komunalnej stracił stanowisko, jego następca, zdalnie, odwołał posiedzenie. Poszło o Kamionek?

Szef komisji komunalnej stracił stanowisko, jego następca, zdalnie, odwołał posiedzenie. Poszło o Kamionek?

Źródło:
tvnwarszwa.pl

Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą, rozprowadzającą narkotyki w stolicy. Służby znalazły 16 kilogramów marihuany, ponad 300 tabletek ecstasy i inne zabronione substancje. Zatrzymano 15 osób.

Znaleźli narkotyki i gotówkę. 15 osób zatrzymanych

Znaleźli narkotyki i gotówkę. 15 osób zatrzymanych

Źródło:
PAP

W Ząbkach policjanci zatrzymali pijanego 19-latka. Mężczyzna na torach kolejowych rozbijał butelki. Okazało się, że jest poszukiwany.

19-latek rozbijał butelki na torach kolejowych. Był poszukiwany

19-latek rozbijał butelki na torach kolejowych. Był poszukiwany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

18 czerwca br. na Nowym Mieście pojawił się nowy, wybitny mural, który koniecznie musicie zobaczyć. Dlaczego? Bo zmienia się wraz z porą dnia! Niesie ważne przesłanie: motywuje do docenienia siebie, a przede wszystkim do pochwalenia się tym, co nas wyróżnia. Powstał z inicjatywy marki Oranżada Hellena, która w swojej komunikacji podkreśla, że warto spojrzeć na siebie życzliwym okiem. A z badań wynika, że Polacy czasem mają z tym problem.

Nowy warszawski mural #HELLENDŻ, który żyje!

Nowy warszawski mural #HELLENDŻ, który żyje!

Minęły ponad dwa tygodnie od zmiany przepisów, która nakłada na kierowców przewozu osób obowiązek posiadania polskiego prawa jazdy. Jak informuje jedna z większych platform skupiających kierowców, od wejścia w życie przepisów liczba kierowców przewozu osób w stolicy zmniejszyła się o 26 procent. Z kolei Komenda Stołeczna Policji wystawiła w tym czasie 31 mandatów i pięć wniosków o ukaranie do sądu.

Po zmianie przepisów w Warszawie ubyło prawie 30 procent kierowców przewozu osób

Po zmianie przepisów w Warszawie ubyło prawie 30 procent kierowców przewozu osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvn24.pl, PAP

Stołeczni radni zagłosowali w czwartek za podniesieniem maksymalnych opłat za przewozy taksówkami w Warszawie. Przyjęta uchwała likwiduje podział na strefy w granicach miasta. Wprowadza też zmiany w oznakowaniu taksówek.

Nowe stawki za przejazdy taksówkami. Nie będzie podziału na strefy

Nowe stawki za przejazdy taksówkami. Nie będzie podziału na strefy

Źródło:
PAP

Rada Warszawy przyjęła w czwartek uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia strategii rozwoju Warszawy 2040 plus i planu ogólnego. To ważne dokumenty dla miasta, wytyczające kierunek jego rozwoju. Podzielą Warszawę na strefy planistyczne.

Radni przyjęli ważną uchwałę. Dotyczy przyszłości Warszawy

Radni przyjęli ważną uchwałę. Dotyczy przyszłości Warszawy

Źródło:
PAP

Monitoring, oświetlenie, obecność innych osób na ruchliwym skrzyżowaniu w Warszawie. To wszystko nie przeszkodziło mężczyźnie, który wieczorem podbiegł do kobiety i zaczął ją dotykać. Na komendzie poszkodowana miała usłyszeć od policjantki, że to "zwykły wybryk" i że zgłoszenia może dokonać następnego dnia. Molestowanie w miejscach publicznych zgłaszają nieliczne kobiety, które spotykają się z problemem.

Podbiegł do Magdy i złapał ją za pośladek. Na komendzie usłyszała: proszę przyjść jutro

Podbiegł do Magdy i złapał ją za pośladek. Na komendzie usłyszała: proszę przyjść jutro

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja z Legionowa zatrzymała łącznie siedem osób, które mogą mieć związek z brutalnym pobiciem 15-letniego chłopca. Wśród zatrzymanych są dwie osoby, które ukończyły 17 lat. Będą odpowiadać jak dorośli.

15-latek pobity w lesie na oczach kilkunastu rówieśników. Policja zatrzymała siedem osób

15-latek pobity w lesie na oczach kilkunastu rówieśników. Policja zatrzymała siedem osób

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prokuratura odmówiła wszczęcie postępowania w sprawie zburzenia ponad stuletniej willi Ronikierów w podwarszawskich Ząbkach. Burmistrz miasta nie składa jednak broni, złożył odwołanie.

Zburzyli stuletnią willę w Ząbkach. Prokuratura nie doszukała się przestępstwa

Zburzyli stuletnią willę w Ząbkach. Prokuratura nie doszukała się przestępstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest śledztwo prokuratury w sprawie zderzenia ciężarówki z pociągiem w Ołtarzewie. Śledczy ustalili, że urządzenia przejazdu działały właściwie, a dyżurna ruchu zareagowała szybko. W wypadku zginął maszynista Kolei Mazowieckich.

Maszynista zginął po zderzeniu pociągu z ciężarówką. Prokuratura wszczęła śledztwo

Maszynista zginął po zderzeniu pociągu z ciężarówką. Prokuratura wszczęła śledztwo

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl