W trzech blokach przy trasie S8 jest za głośno. Mieszkańcy mogą się starać o odszkodowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Bloki stoją przy trasie S8, mieszkańcy narzekają na hałas
Bloki stoją przy trasie S8, mieszkańcy narzekają na hałas Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Bloki stoją przy trasie S8, mieszkańcy narzekają na hałas Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy trzech bloków przy trasie S8 mogą się ubiegać o odszkodowanie - tak zdecydowali radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Pieniądze mogą być przeznaczone między innymi na wymianę okien, które będą ich chronić przed hałasem. Tymczasem drogowcy twierdzą, że sprawa nie jest oczywista. - Przepisy prawa nie określają procedur związanych z rozpatrywaniem i wypłatą odszkodowań. Trwa analiza prawna w zakresie możliwych ścieżek postępowania - mówi nam rzeczniczka Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Małgorzata Tarnowska.

Chodzi o rejon ulic Klaudyny i Gwiaździstej. Kiedy budowano trasę S8 zdecydowano, że przed hałasem, mieszkańców pobliskich bloków, będzie chronił tunel. Po latach jednak okazało się, że takie rozwiązanie nie wystarczyło.

- Zdaniem mieszkańców tunel urywa się za wcześnie. Usłyszałem od nich, że hałas "wypływa z tunelu i wraca do ich mieszkań". Efekt jest taki, że nie są w stanie spać z otwartymi oknami, a w tym roku mieliśmy wyjątkowo gorące lato - opisuje Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl, który był na miejscu.

Teraz pojawiła się szansa, że w następne wakacje mieszkańcy będą mogli spać spokojnie. Sprawą zajął się sejmik województwa, wypracowano konkretne rozwiązania, które analizują teraz przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

"Znaczne przekroczenia norm hałasu"

W połowie września Komisja Ochrony Środowiska pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały sejmiku o utworzeniu obszaru ograniczonego użytkowania dla drogi ekspresowej S8 w rejonie ulic Klaudyny i Gwiaździstej. Wcześniej przeprowadzono w tym miejscu analizę porealizacyjną (dokumentacja, którą opracowuje się po zrealizowaniu inwestycji, będącej przedsięwzięciem mogącym znacząco oddziaływać na środowisko).

Wyniki? Zdaniem specjalistów rozwiązania techniczne wprowadzone na fragmencie S8 od węzła Powązkowska do węzła Marki nie są w stanie skutecznie chronić przed hałasem mieszkańców trzech bloków. Znaczne przekroczenia norm, jak przekazał urząd marszałkowski, dotyczą trzech adresów: Klaudyny 4 i 6 oraz Gwiaździstej 15A.

"W takiej sytuacji, kiedy występujących przekroczeń norm hałasowych nie można w dostępny technicznie sposób zlikwidować, jedyną drogą jest wyznaczenia w tym miejscu obszaru ograniczonego użytkowania" - informuje urząd marszałkowski.

Co to oznacza? "W tym przypadku ten obszar który będzie obowiązywał dla trzech wysokich budynków tylko od konkretnie podanych w uchwale, wyższych pięter. W tych istniejących budynkach mieszkalnych należy zastosować zabezpieczenia zapewniające właściwy klimat akustyczny w pomieszczeniach oraz odpowiednią izolacyjność przegród budowlanych zgodnie z ustawą – Prawo budowlane i przepisami wykonawczymi do tej ustawy" - precyzuje w komunikacie prasowym urząd marszałkowski.

Mieszkańcy mogą się ubiegać o odszkodowanie

Ponadto, jak wynika z uchwały, od teraz w miejscu wyznaczonego obszaru nie można budować szpitali, domów opieki społecznej i budynków związanych ze stałym lub czasowym pobytem dzieci i młodzieży.

"Dzięki tej uchwale sejmiku mieszkańcy trzech nieruchomości, którzy doświadczają niedogodności akustycznych, związanych z ruchem na tej trasie S8, będą mogli ubiegać się o odszkodowanie na pokrycie kosztów związanych z zapewnieniem izolacji akustycznej, w celu komfortu zamieszkiwania. Obejmuje to m.in. wymianę stolarki okiennej w taki sposób, aby mogli uniknąć tego negatywnego oddziaływania hałasu" - czytamy w informacji od urzędu marszałkowskiego.

Jak wygląda procedura?

Procedura wygląda tak: mieszkańcy nieruchomości objętych obszarem ograniczonego użytkowania mogą indywidualnie składać wnioski do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Mają na to dwa lata od dnia przyjęcia uchwały sejmiku w tej sprawie.

Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, opisuje nam, że faktycznie wnioski można już składać, jednak sprawa nie jest tak oczywista.

- W przypadku utworzenia na danym terenie obszaru ograniczonego użytkowania przepisy prawa nie określają procedur związanych z rozpatrywaniem i wypłatą odszkodowań wynikających ze zgłoszonych roszczeń. Obecnie trwa analiza prawna w zakresie możliwych ścieżek postępowania - odpowiedziała.

Sprawy będą rozpatrywane indywidualnie

Rzeczniczkę zapytaliśmy również, o jakich kwotach mowa. Czy zostało powiedziane, o jakie maksymalnie kwoty, będą mogli się ubiegać mieszkańcy? Na co takie pieniądze mają być przeznaczone?

- Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie jest właściwa w zakresie ustalania wysokości odszkodowań ani zakresu robót, które powinny być wykonane w celu spełnienia wymagań zawartych w uchwale. Należy się spodziewać, że roszczenia rozpatrywane będą indywidualnie - zaznaczyła.

Od mieszkańców usłyszeliśmy, że swoje postulaty zamierzają przedstawić drogowcom. - Odnotowaliśmy zapytanie, dotyczące sposobu ochrony przed hałasem, na które udzielimy odpowiedzi - powiedziała Tarnowska.

Autorka/Autor:kz

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Warszawskie Lotnisko Chopina prosi pasażerów o weryfikowanie statusu lotu bezpośrednio u przewoźnika w aplikacji lub na stronie internetowej. Apel w mediach społecznościowych ma związek z licznymi sygnałami o utrudnieniach w systemach odpraw przewoźników. Pasażerowie powinni też się zgłaszać minimum trzy godziny przed odlotem.

Lotnisko Chopina prosi o weryfikowanie statusu lotów i wcześniejsze zgłaszanie się do odprawy

Lotnisko Chopina prosi o weryfikowanie statusu lotów i wcześniejsze zgłaszanie się do odprawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Prokuratura Rejonowa w Otwocku bada okoliczności śmierci 11-miesięcznej dziewczynki, która zmarła w tamtejszym szpitalu. Z ustaleń reportera tvnwarszawa.pl wynikało, że w szpitalu zabrakło specjalistycznego sprzętu, dlatego do placówki wezwano zespół ratownictwa medycznego. Wykonana została już sekcja, ale śledczy wciąż czekają na jej wyniki.

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni policjanci szukają podejrzanego o spowodowanie bezpośredniego niebezpieczeństwa ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i uderzenie kobiety To około 50-letni mężczyzna. Tego dnia poruszał się rowerem.

Po sprzeczce na ulicy złamał kobiecie nos

Po sprzeczce na ulicy złamał kobiecie nos

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Nowym Dworem Mazowieckim na wale przeciwpowodziowym spłonął samochód. Podróżowało nim dwóch sąsiadów, żaden nie chciał się przyznać do prowadzenia pojazdu. Policjanci ustalili, że 29-latek miał dwa promile alkoholu, a 38-latek ponad cztery. Dodatkowo młodszy z mężczyzn nie posiada prawa jazdy.

Obserwowali jak ich auto płonie nad Wisłą. Żaden nie chciał się przyznać do kierowania

Obserwowali jak ich auto płonie nad Wisłą. Żaden nie chciał się przyznać do kierowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Pracownice ZUS" odwiedziły starsze małżeństwo. Przekonywały, że ich emerytury może wzrosnąć. Wypytywały o oszczędności. Kiedy wyszły okazało się, że zniknęło 50 tysięcy złotych. Policjanci przestrzegają przed wpuszczaniem do mieszkań nieznanych osób.

Skuszeni wyższymi emeryturami wpuścili do domu "pracownice ZUS"

Skuszeni wyższymi emeryturami wpuścili do domu "pracownice ZUS"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latka została raniona w twarz rozbitą butelką, czyli "tulipanem". Niewiele brakowało, a cios pozbawiłby ją oka. Trafiła do szpitala. Kobieta podejrzana o atak została zatrzymana.

Kobieta zraniona "tulipanem" w twarz

Kobieta zraniona "tulipanem" w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja poszukuje świadków tragicznego wypadku pod Płockiem. Kierowca bmw potrącił tam trójkę pieszych, jednej osoby nie udało się uratować, dwie trafiły do szpitala.

Szukają świadków tragicznego potrącenia pieszych. Jednym z nich może być rowerzysta

Szukają świadków tragicznego potrącenia pieszych. Jednym z nich może być rowerzysta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku. 51-latek usłyszał zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Już po raz czwarty w stolicy odbędzie się Urban Art Area – największy w Polsce przegląd sztuki miejskiej. Impreza potrwa od 20 lipca do 25 sierpnia. Wydarzeniu patronuje prezydent Warszawy.

"W tej edycji będzie większa reprezentacja grafficiarzy". Święto street artu na Torze Służewiec

"W tej edycji będzie większa reprezentacja grafficiarzy". Święto street artu na Torze Służewiec

Źródło:
PAP

Obraz autorstwa Kajetana Stefanowicza "Śmierć Ułana" był na liście polskich strat wojennych. Został odnaleziony. Wróci na Wawel, drogą przez Gniezno i Płock.

Zaginął po wojnie, odnaleźli go na Mazowszu. Miał być podarunkiem od żołnierza

Zaginął po wojnie, odnaleźli go na Mazowszu. Miał być podarunkiem od żołnierza

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali 39-latka, który ukrywał narkotyki w mieszkaniu i w... skrzynce na listy. Wśród znalezionych substancji były: ketamina - środek znieczulający i tabletki psychotropowe. Mężczyźnie grozi nawet do 10 lat więzienia.

"Ze skrzynki na listy zrobił schowek na narkotyki"

"Ze skrzynki na listy zrobił schowek na narkotyki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzeum Łazienki Królewskie policzyło straty po burzach, jakie przeszły w ostatnich dniach nad Warszawą. Dyrektor placówki Marianna Otmianowska poinformowała w mediach społecznościowych, że zniszczonych zostało około 100 drzew w zabytkowych ogrodach.

Łazienki Królewskie wciąż zamknięte po weekendowej burzy. "Straciliśmy około 100 drzew"

Łazienki Królewskie wciąż zamknięte po weekendowej burzy. "Straciliśmy około 100 drzew"

Źródło:
PAP

Prokuratura złożyła w sądzie wniosek o przeprowadzenie obserwacji psychiatrycznej Andrija S. 34-latkowi przedstawiono wcześniej zarzut zabójstwa trzech osób. Chodzi o makabryczne odkrycie czterech ciał w opuszczonej kamienicy na warszawskiej Woli. W przedmiotowej sprawie w sumie 12 osób usłyszało zarzuty, a siedem pozostaje w areszcie.

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dokładnie w trzecią rocznicę tragicznego wypadku w samym centrum Warszawy zapadł wyrok na kierowcę porsche. Mężczyzna pojednał się z rodziną ofiary, a ta zgodziła na karę w zawieszeniu. Sędzia był jednak innego zdania i uznał, że Patryk D., który pędził Marszałkowską prawie 140 kilometrów na godzinę, musi trafić za kratki.

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawska Starówka w najbliższych dniach zamieni się w kulturalne centrum stolicy. W 71. rocznicę odbudowy Rynku Starego Miasta 40 instytucji przygotowało blisko 100 kulturalnych atrakcji. Wśród najciekawszych są zwiedzanie pracowni artystycznych, koncerty i warsztaty. Wydarzenia zaplanowano od 19 do 21 lipca.

Zwiedzanie pracowni artystycznych, koncerty i warsztaty. 100 kulturalnych wydarzeń w 71. urodziny Starówki

Zwiedzanie pracowni artystycznych, koncerty i warsztaty. 100 kulturalnych wydarzeń w 71. urodziny Starówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Radni Lewicy Miasto Jest Nasze z Pragi Południe przeprowadzili kontrolę w urzędzie w związku z klapą funkcjonowania Centrum Lokalnego Kamionek. Z ich raportu wynika, że - wbrew temu, co komunikowała dzielnica - chętnych na wynajem pawilonów nie brakowało.

Byli chętni na wynajem pawilonów, oferty odrzucono z powodu drobiazgów

Byli chętni na wynajem pawilonów, oferty odrzucono z powodu drobiazgów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa lata temu spakowała swoje rzeczy i uciekła z domu od przemocowego męża. Wybrała życie na ulicy, choć bała się wszystkich. Udało się do niej dotrzeć strażniczkom i strażnikom miejskim. W pełni zaufała im dopiero po kilku miesiącach. Los pani Ewy powoli się zmienia, ma już swój pokój. Gdy po wielu miesiącach zobaczyła posłane łóżko i prysznic, rozpłakała się. Strach jej jednak nie opuszcza.

"Dostała własny pokój, a gdy zobaczyła posłane łóżko i prysznic, rozpłakała się"

"Dostała własny pokój, a gdy zobaczyła posłane łóżko i prysznic, rozpłakała się"

Źródło:
tvnwarszawa.pl