Ulica jest w katastrofalnym stanie, miasto z przebudową czeka na deweloperów 

Ulica Antoniewska łączy Augustówkę i Siekierki
Ulica Antoniewska łączy Augustówkę i Siekierki
Źródło: Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Nawierzchnię pokrywa wiekowa trylinka, chodników nie ma, jest za to błotniste pobocze. Ulica Antoniewska na Siekierkach wymaga natychmiastowej przebudowy. To jednak miasto chce scedować na deweloperów, którzy planują w tym rejonie kolejne osiedla. – W perspektywie kilku lat te tereny zmienią się całkowicie – podkreśla przedstawiciel miejskich drogowców. 

Ulica Antoniewska jest położona w peryferyjnej części Mokotowa. Łączy Trasę Siekierkowską z osiedlem Augustówka. Panuje na nie niej spory ruch. Codziennie przejeżdżają tędy setki ciężarówek, bowiem droga prowadzi te do Elektrociepłowni Siekierki. Ponadto w okolicy są zlokalizowane bazy przedsiębiorstw zajmujących się odbiorem odpadów. Po Antoniewskiej kursuje także jedna linia autobusowa – 108, która łączy stację metra Wilanowska z placem Trzech Krzyży, mijając po drodze wyrastające jak grzyby po deszczu osiedla bloków na Siekierkach. 

Nie da się przeprowadzić remontu

Od wielu lat ulica znajduje się w katastrofalnym stanie technicznym. Zamiast normalnej nawierzchni, jest połamana i zapadnięta w wielu miejscach trylinka oraz porozrzucane kawałki asfaltu, które są pozostałością po doraźnie wykonanych łatach. Ulica nie ma odwodnienia ani kanalizacji, brakuje też chodnika.

Stołeczni drogowcy przyznają, że ulicy jest potrzebna kompleksowa przebudowa. - Żadnego remontu tam się przeprowadzić po prostu nie da. Droga jest do wybudowania od nowa, zaczynając od kanalizacji i odwodnienia, a kończąc na normalnych chodnikach i oświetleniu – ocenia Mikołaj Pieńkos z Zarządu Dróg Miejskich.

Z tym jednak miasto czeka na deweloperów, którzy intensywnie budują w rejonie Siekierek i Augustówki. Zgodnie z artykułem 16 Ustawy o drogach publicznych mają obowiązek dostosować układ drogowy do swoich inwestycji.

Konkretnych terminów jeszcze nie ma. - Umowy z deweloperami są na różnym etapie, współpracujemy również z MPWiK w zakresie budowy kanalizacji która miałaby się znaleźć właśnie pod Antoniewską – wyjaśnia Pieńkos.

"W perspektywie kilku lat te tereny zmienią się całkowicie"

Przedstawiciel ZDM podkreśla przy tym, że według planu zagospodarowania docelową osią drogową w tym rejonie ma być przedłużenie alei Polski Walczącej do ulicy Augustówka.

- Ulica Antoniewska ma być ulicą lokalną, podobnie jak kilka innych ulic, które dziś jeszcze nie istnieją - wskazuje Pieńkos. - Ustalając zakres partycypacji deweloperów w budowę układu drogowego, należy rozważyć nie tylko kontekst istniejącej ulicy Antoniewskiej w fatalnym stanie, ale też to że w perspektywie kilku lat te tereny zmienią się całkowicie, również jeśli chodzi o układ drogowy – Pieńkos.  

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla rejonu Augustówki został uchwalony w 2019 roku. W dokumencie założono znaczną transformację tego obszaru, który aktualnie jest odludziem. Plan dopuszcza tu zabudowę mieszkalną nawet do siedmiu kondygnacji.

Czytaj także: