Jak pojadą autobusy po otwarciu nowych stacji metra na Targówku? Proponowane zmiany

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Budowa stacji metra Kondratowicza
Budowa stacji metra Kondratowicza TVN24
wideo 2/2
Budowa stacji metra Kondratowicza TVN24

Budowa drugiej linii metra na Bródnie powinna zakończyć się latem tego roku. Nasza kamera sprawdziła, jak stacja Kondratowicza wygląda na kilka miesięcy przed otwarciem. W czwartek miasto pokazało propozycje zmian tras autobusów na Targówku. Zostaną omówione z mieszkańcami na konsultacjach społecznych.

Na prawym brzegu Wisły powstają trzy nowe stacje drugiej linii metra: C19 Zacisze, C20 Kondratowicza i C21 Bródno. To ostatni etap budowy wschodniego odcinka podziemnej kolejki. Metro Warszawskie zapowiada, że zgodnie z harmonogramem prace zakończą się w sierpniu. Z kolei portal transportpubliczny.pl informował, powołując się na dwa niezależne źródła, że nowe stacje na Targówku otwarte zostaną 10 września. Na razie urzędnicy nie potwierdzili oficjalnie tych doniesień.

Pod koniec stycznia Metro Warszawskie informowało, że budowa nowych stacji na Bródnie wkracza na ostatnią prostą prac wykończeniowych. "Powoli elementy konstrukcyjne zaczynają znikać pod docelowymi okładzinami kamiennymi wewnątrz stacji, a na zewnątrz pojawiają się docelowe detale architektoniczne" - pisali urzędnicy w mediach społecznościowych..

Budowa stacji metra Kondratowicza TVN24

Komunikacja miejska po otwarciu metra na Targówku

Otwarcie nowych stacji metra będzie oznaczało zmiany tras i rozkładów jazdy autobusów miejskich. We wtorek ruszyły konsultacje w tej sprawie. W tym tygodniu mogą w nich wziąć udział mieszkańcy czterech dzielnic: Bemowa, Ursusa, Targówka i Białołęki. Spotkania odbywają się online. Na kwiecień urzędnicy zaplanowali także serię konsultacji w formule stacjonarnej.

Propozycje zmian związanych z uruchomieniem nowych stacji metra na Targówku są już znane. Jak podało miasto, trasa linii autobusowej 500 nie zmieni się, 169 wróci na trasę sprzed budowy metra. Autobusy linii 112 także będą jeździły na Targówku bez zmian, natomiast na Bemowie trasa zostałaby skrócona do Nowego Bemowa. "Niewielkie zmiany tras, w porównaniu z dziś obowiązującymi, chcemy wprowadzić dla autobusów linii 145, 156 – tak aby jak najlepiej dowoziły do stacji metra Kondratowicza; dodatkowo 156 skierujemy do osiedla Zacisze Wilno" - czytamy w komunikacie na ten temat.

Do stacji metra dojeżdżałyby także autobusy linii 104, 134, 176, 199, 204, 240, 245, 256 i 527. Przestałyby jeździć autobusy linii 160, 412, E-9 bo ich relacje zastąpią autobusy innych linii oraz metro. Podobnie ma się stać z dwiema liniami tramwajowymi – relację Bródno–Dw. Wileński–Targowa–Centrum zapewni metro M2, tak więc tramwaje linii 25 mogłyby przestać kursować a uruchomionej na czas budowy metra linii 41 jako 17 pojechałyby od al. Jana Pawła II na Tarchomin Kościelny. Pozostanie "czwórka" czyli bezpośrednie połączenie tramwajowe Bródna z Dworcem Wileńskim i centrum.

Propozycje tras autobusów

Szczegóły proponowanych zmian:

Trasa linii 104 zostałaby skrócona do najbliższej stacji metra, co usprawniłoby komunikację z rejonu ulic Białołęckiej i Echa Leśne do metra.

Linia 104 - trasaWTP

Autobusy linii 112 kursowałyby częściej (w godzinach szczytu co 10 minut) na trasie z Marek do Nowego Bemowa i zapewniały sprawne połączenie ze stacją metra osiedli zlokalizowanych w rejonie Trasy Toruńskiej.

Linia 112 - trasaWTP

OGLĄDAJ TN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

WTP zaproponował skrócenie trasy linii 118 do Powiśla, wycofanie z trasy S8 i Wisłostrady gdzie autobusy mają trudności z przejazdem. Na Powiśle z Bródna dojadą pociągi metra M2.

Linia 118 - trasaWTP

Dla linii 120 WTP przygotował korektę trasy – autobusy dojechałyby do metra ulicami Malborską i L. Kondratowicza, z większą niż dziś częstotliwością, co 15 minut. Na ulicy Głębockiej, razem z linią 256, autobusy podjeżdżałyby na przystanek co siedem i pół minuty. Utrzymane zostałoby tym samym bezpośrednie połączenie wschodniej Białołęki i Targówka Mieszkaniowego z Dworcem Wschodnim.

Linia 120 - trasaWTP

Z kolei linia 126 przejęłaby na Tarchominie część trasy linii 314. Zapewniłaby też całotygodniowe połączenie zachodniej Białołęki ze strefą przemysłową na Żeraniu Wschodnim oraz z centrum handlowym na Annopolu. Razem ze 145 i 156 umożliwiłaby dojazd do stacji metra Kondratowicza z ulicy Bartniczej, Wyszogrodzkiej i południowej części Chodeckiej.

Linia 126 - trasaWTP

Zaproponowano, by linię 132 połączyć z linią E-9 w jedną całotygodniową linię o numerze 132 i skierować ulicą Głębocką, zgodnie z uzgodnionym wcześniej projektem rozbudowy sieci WTP na Białołęce. Trasa połączyłaby wschodnią Białołękę z linią metra M1 oraz Żoliborzem i Bielanami.

Linia 132 - trasaWTP

Linia 134 - jej autobusy miałyby być skierowane do linii metra M2 zamiast do linii M1. Pasażerów zabiorą co 15 minut w szczycie, co 30 poza nim i co 30 w święta. Wraz z kursami skróconymi zapewniłaby dojazd z osiedla Zielona Dolina i południowej części ulicy Ostródzkiej do stacji metra Bródno.

Linia 134 - trasaWTP

Linia 145 - obecna trasa byłaby w większość stałą trasą tej linii. Autobusy 145 zapewnią dojazd do stacji Kondratowicza z ulicy Bartniczej, Wyszogrodzkiej i południowej części Chodeckiej.

Linia 145 - trasaWTP

Linia 156 - linia ta wspomagałaby w dowozie do metra z ulic Bartniczej, Wyszogrodzkiej i południowej części Chodeckiej autobusy linii 126 i 145. Zmieniłaby się też jedna z pętli – za 256 autobusy 156 pojechałyby do pętli PKP Zacisze Wilno.

Linia 156 - trasaWTP

Linia 176 - autobusy tej linii miałyby być skierowane do najbliższej stacji metra Bródno, gdzie bezpośrednio dowiozłyby pasażerów z Choszczówki, Płud i Marcelina.

Linia 176 - trasa WTP

Autobusy linii 199 zapewniłyby dowóz do stacji metra Kondratowicza i dalej do pętli Bródno-Podgrodzie. Dzięki temu mieszkańcy Ząbek zyskaliby możliwość przesiadki z metra do wszystkich linii obsługujących to miasto tj. 145, 199 i 245.

Linia 199 - trasaWTP

Linia 204 mogłaby być skierowana do stacji metra Bródno. Dowiezie wtedy do metra Bródno pasażerów z ulicy Białołęckiej, na odcinku: Ostródzka – L. Berensona – Oknicka – Lewandów – Grodzisk zastąpi linię 132 zachowując połączenie poprzeczne rejonu ulicy Ostródzkiej z Grodziskiem i Lewandowem. "Do obsługi tej linii skierujemy dłuższe autobusy, zwiększona będzie częstotliwość kursowania" - zapewniono.

Linia 204 - trasaWTP

Linia 233 - zostałaby nową, całotygodniową linią, która zastąpiłaby linię 333 na wydłużonej trasie. Zapewni połączenie Kępy Tarchomińskiej i Bukowa z tramwajami i szkołami na Nowodworach oraz z obszarem Tarchomina, poprawi dojazd z ulicy J. Mehoffera do tramwaju na Światowida a na Nowodworach przejmie część dawnej trasy linii 126.

Linia 233 - trasaWTP

Dla linii 240 zaproponowano skrócenie trasy do najbliższej stacji metra w Warszawie – Kondratowicza. Zmiany poprawią punktualność i komunikację osiedli przy ulicy Słonecznej w Markach oraz zapewnią dowóz z obszaru Lewandowa do metra.

Linia 240 - trasaWTP

Linia 245 - tak jak w przypadku linii 199 - zostałaby skierowana do stacji metra Kondratowicza i dalej do pętli Bródno-Podgrodzie. 

Linia 245 - trasaWTP

Linia 256 - w jej przypadku zaproponowano skrócenie trasy tej linii do najbliższej stacji linii metra M2, czyli stacji Kondratowicza i zwiększenie częstotliwości jej kursowania w godzinach szczytu oraz przywrócenie jej funkcjonowania w weekendy. Na ulicy Głębockiej rozkład zostałby skoordynowany z linią 120 i autobusy zawoziłyby pasażerów do stacji Kondratowicza co siedem i pół minuty w godzinach szczytu.

Linia 256 - trasaWTP

Linia 262 - po otwarciu ulicy Władysława Łokietka autobusy linii 262 pojechałyby trasą ustaloną w trakcie konsultacji związanych z otwarciem stacji Trocka. Termin wprowadzenia zmian uzależniony jest od wybudowania przez urząd dzielnicy Targówek przystanków na ulicach Krośniewickiej, Kościeliskiej i Władysława Łokietka.

Linia 262 - trasaWTP

Dla linii 314 zaproponowano utrzymanie połączenia północnej części ulicy Ostródzkiej ze szkołami na Ostródzkiej i M. Hemara, ulic Białołęckiej i Daniszewskiej z tramwajami na Żeraniu Wschodnim i wschodniej Białołęki ze strefą przemysłową w obszarze Żerania wschodniego. Jednocześnie zachodnia część trasy do Tarchomina zostałaby przejęta przez linię 126.

Linia 314 - trasaWTP

356 byłaby nową linią, która zapewniłaby połączenie Targówka Mieszkaniowego ze szkołami przy ulicy Mieszka I w dni nauki szkolnej oraz przejęła połączenie z obszaru Targówka Przemysłowego do Dworca Wschodniego po skierowanej do osiedla Wilno linii 156.

Linia 356 - trasaWTP

Linia 527 zostałaby główną linią dowozową do najbliższej stacji metra Kondratowicza z osiedla Derby. Linie 160 i 527 zostałyby połączone w jedną linię 527, która będzie funkcjonowała jako metrobus czyli autobusowe przedłużenie metra na wschodnią Białołękę, z częstotliwością zbliżoną do linii M2. Na przystanki podjeżdżałyby co cztery minuty w szczycie oraz co 10 minut w pozostałych porach.

Linia 527 - trasaWTP

Konsultacje społeczne online

We wtorek rozpoczęły się pierwsze konsultacje online dla Bemowa i Ursusa. Na kanale ZTM w portalu YouTube będzie dostępny zapis spotkania. Zaplanowane zostały także dyżury online w niedzielę o godz. 11. W czasie takiego spotkania pokazana zostanie prezentacja o proponowanych korektach oraz będzie czas na dyskusję (aby wziąć w niej udział trzeba wysłać maila na adres konsultacje@ztm.waw.pl i podać datę spotkania, link aktywacyjny zostanie przesłany w mailu zwrotnym).

Konsultacje na temat propozycji zmian w lewobrzeżnej Warszawie odbędą się 10 kwietnia o godz. 11, a na temat propozycji zmian w prawobrzeżnej Warszawie - 24 kwietnia o godz. 11. "Podczas spotkań online będzie możliwość zabrania głos w dyskusji z fonią i wizją lub jedynie przysłuchiwać się rozmowie" - zaznaczył ratusz. Spotkania odbędą się również w formie otwartej w dzielnicach: Targówek, Białołęka, Bemowo, Ursus.

Spotkania odbędą się:

- 5 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 398 przy Rembrandta 8, w godz. 17-20; - 6 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 82 przy Górczewskiej 201, w godz. 17-20; - 11 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 368 przy Ostródzkiej 175, w godz. 18-20.30; - 13 kwietnia w Ośrodku Kultury Arsus przy Traktorzystów 14, w godz. 17-20; - 26 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 356 przy Głębockiej 66, w godz. 18-20.30.

Swoje wnioski - do 7 maja - można będzie zgłaszać także drogą elektroniczną na adres konsultacje@ztm.waw.pl. Efektem tych konsultacji mają być zaprezentowane w czerwcu przez ZTM propozycje zmian, które będą wdrażane po uruchomieniu nowych odcinków metra.

W czerwcu ZTM przedstawi wypracowane z mieszkańcami propozycje zmian w komunikacji miejskiej, które będzie wdrażał po uruchomieniu nowych odcinków metra.

Zmiany na Kondratowicza

Zbliżający się koniec prac przy rozbudowie drugiej linii metra na Bródnie oznacza zmiany także na powierzchni. Drogowcy zapowiadają, że ulica Kondratowicza "zmieni się przy tej okazji nie do poznania". Przebudowa dotyczy ponad półtorakilometrowego odcinka - od św. Wincentego do Rembielińskiej. Obie jezdnie zostaną do siebie przysunięte. Po obu stronach wybudowana zostanie ścieżka rowerowa, pojawi się 700 nowych drzew, które łącznie z już nasadzonymi mają stworzyć "aleję tysiąca drzew". Parkowanie będzie wygodniejsze i bezpieczniejsze.

Drogowcy zapowiadali wcześniej, że wykonawca podziemnej kolejki odtwarza tereny nad stacjami Bródno (u zbiegu Kondratowicza i Rembielińskiej) i Kondratowicza (na wysokości urzędu dzielnicy). Prace w tym rejonie wchodzą w ostatnią fazę. Zakończą się wraz z oddaniem do użytku samych stacji, w sierpniu tego roku. Ale główna przebudowa Kondratowicza potrwa dłużej - do końca roku. 

Ulica Kondratowicza - wizualizacja Urząd miasta

Autorka/Autor:kk, katke

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM/ R.Motyl

Pozostałe wiadomości

Pożar w Grodzisku Mazowieckim. Dziewięć zastępów strażackich zadysponowano do gaszenia ognia, który pojawił się w budynku przy ulicy Jana Kilińskiego. Słup ciemnego dymu był widoczny z daleka.

Ciemny dym nad Grodziskiem Mazowieckim

Ciemny dym nad Grodziskiem Mazowieckim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomnik Syreny w Warszawie został wstępnie wyczyszczony po marcowej dewastacji przez aktywistki klimatyczne. Prace objęły rzeźbę oraz część piaskowca. Ratusz ujawnił, ile kosztowały prace. Ale ostateczna kwota będzie znana dopiero po wykonaniu wszystkich niezbędnych prac konserwatorskich.

Podliczyli koszty oczyszczenia Syreny po oblaniu farbą przez aktywistki

Podliczyli koszty oczyszczenia Syreny po oblaniu farbą przez aktywistki

Źródło:
PAP

W poniedziałek rano aktywiści z Ostatniego Pokolenia po raz kolejny blokowali jedną z głównych ulic w Warszawie. Tym razem usiedli na Czerniakowskiej. Zostali zaatakowani przez agresywnych kierowców oczekujących w korku. Na miejscu interweniowała policja, która zapowiedziała wieczorem, że "z odpowiedzialnością karną muszą się liczyć także osoby, które zaatakowały aktywistów".

Aktywiści blokowali ulicę. W reakcji obelgi, plucie, odpalona gaśnica. Komentarz policji

Aktywiści blokowali ulicę. W reakcji obelgi, plucie, odpalona gaśnica. Komentarz policji

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Sochaczewa zlikwidowali nielegalnie działający salon gier. Mundurowi przejęli pięć automatów i pieniądze, które prawdopodobnie pochodziły z przestępczego procederu. Jedna osoba usłyszała zarzut.

Hazard w kontenerze. Zatrzymano 64-latkę

Hazard w kontenerze. Zatrzymano 64-latkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do interweniujących strażników miejskich podszedł mężczyzna i zaczął demonstracyjnie pić piwo. Pewnie skończyłoby się tylko mandatem, gdyby nie zaczął uciekać, a z kieszeni nie wypadłyby mu narkotyki.

Pił piwo na oczach strażników. Gdy uciekał, wpadł w krzaki i zgubił "kryształ"

Pił piwo na oczach strażników. Gdy uciekał, wpadł w krzaki i zgubił "kryształ"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minął już tydzień, odkąd w Warszawie obowiązuje Strefa Czystego Transportu. Straż miejska podaje, ile upomnień wystawiono dotąd kierowcom, którzy wjechali do niej nieuprawionym autem.

Tydzień Strefy Czystego Transportu. Straż miejska podaje, ilu kierowców pouczyła

Tydzień Strefy Czystego Transportu. Straż miejska podaje, ilu kierowców pouczyła

Źródło:
PAP

Zatrzymany do kontroli w Warszawie kierowca auta dostawczego twierdził, że wiezie światłowody. Okazało się, że na pace miał ponad 750 litrów nielegalnego alkoholu.

Mówił, że wiezie światłowody. Na pace było 750 litrów nielegalnego alkoholu

Mówił, że wiezie światłowody. Na pace było 750 litrów nielegalnego alkoholu

Źródło:
PAP

Policjanci zatrzymali do kontroli sternika, który pływał po Narwi. Okazało się, że był pijany. Przekazali, że wydmuchał 1,5 promila.

Pływał łodzią po Narwi. Był pijany

Pływał łodzią po Narwi. Był pijany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Saperzy zabezpieczyli granat moździerzowy, który został znaleziony w weekend nad Bugiem w powiecie łosickim. Zobaczył go wypoczywający nad rzeką mężczyzna, który podpłynął pontonem do brzegu.

Podpłynął pontonem do brzegu i zauważył granat moździerzowy

Podpłynął pontonem do brzegu i zauważył granat moździerzowy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kierowca, który potrącił dwóch 12-latków w Borzęcinie Dużym na pierwszy rzut oka nie wyglądał na pijanego. Rozmawiał ze świadkami wypadku, alkohol wyczuli od niego dopiero z bliska. - To znaczy, że on już musiał pić kilka dni - twierdzą mieszkańcy Borzęcina. Miał trzy promile, a samochód, którym potrącił chłopców, nie należał do niego. Jeden z 12-latków zginął na miejscu.

12-letni Tymek zginął w swoje urodziny. "Zobaczyliśmy czerwone buty i rower"

12-letni Tymek zginął w swoje urodziny. "Zobaczyliśmy czerwone buty i rower"

Źródło:
"Uwaga!" TVN

W związku z wizytą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie występowały utrudnienia w ruchu oraz zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. W poniedziałek Wołodymyr Zełenski spotkał się z premierem i prezydentem Polski.

Wizyta prezydenta Ukrainy. Były utrudnienia w centrum Warszawy

Wizyta prezydenta Ukrainy. Były utrudnienia w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Wojciech Brzozowski poprosił szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i komendanta stołecznego policji o wyjaśnienia, czy nie doszło do niewłaściwego traktowania księdza Michała O. podczas jego zatrzymania. O. ma zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości.

Zatrzymanie księdza Michała O. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich chce wyjaśnień

Zatrzymanie księdza Michała O. Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich chce wyjaśnień

Źródło:
PAP

W Ostrołęce kierująca bmw zjechała na chodnik, uderzyła w ogrodzenie i potrąciła nastolatkę. Jak podała policja, kobieta była pijana. Podróżowała z dwójką małych dzieci.

Pijana wiozła dwójkę małych dzieci. Potrąciła nastolatkę na chodniku

Pijana wiozła dwójkę małych dzieci. Potrąciła nastolatkę na chodniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2 samochód osobowy przewrócił się na bok. Kierujący nie odniósł obrażeń. Były utrudnienia w ruchu.

Przewrócone auto na południowej obwodnicy

Przewrócone auto na południowej obwodnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę późnym popołudniem 14-letni chłopiec przechodząc przez ogrodzenie "nadział się" na nie dłonią - poinformowało stołeczne pogotowie. Nastolatek został zabrany do szpitala.

Nastolatek "nadział się" na ogrodzenie

Nastolatek "nadział się" na ogrodzenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował, że w zasobie komunalnym pozostało do wymiany 157 pieców niespełniających norm. Z kolei w prywatnych domach jest 2437 kopciuchów.

Urzędnicy podali listę adresów, gdzie wciąż dymią kopciuchy. W której dzielnicy jest ich najwięcej?

Urzędnicy podali listę adresów, gdzie wciąż dymią kopciuchy. W której dzielnicy jest ich najwięcej?

Źródło:
tvnwarszawa.pl