Tramwaj ma pojechać skrajem Pola Mokotowskiego. Na razie jest przetarg na projekt

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Banacha-Pole Mokotowskie
Banacha-Pole Mokotowskie
Tramwaje Warszawskie
Banacha-Pole MokotowskieTramwaje Warszawskie

Tramwaje Warszawskie ogłosiły przetarg na dokumentację i projekt linii tramwajowej wzdłuż Pola Mokotowskiego, która połączy Mokotów z Ochotą. Zwycięska firma ma też nadzorować prace budowlane.

Jak przekazał rzecznik Tramwajów Warszawskich Maciej Dutkiewicz, nowe tory o długości półtora kilometra pobiegną od pętli tramwajowej ulicą Banacha, Rostafińskich i św. Andrzeja Boboli, gdzie połączą się z istniejącymi przy Rakowieckiej. W ramach tej inwestycji planowana jest również przebudowa istniejących odcinków wzdłuż Banacha i Rakowieckiej oraz pętli tramwajowych Banacha i Kielecka. To łącznie około dwóch kilometrów torów. Przewidziano także jedną nową parę przystanków – przy skrzyżowaniu Banacha i Żwirki i Wigury.

- Zamówienie jest podzielone na trzy fazy. Pierwsza będzie polegała na przygotowaniu dokumentacji środowiskowej. Kolejne to wykonanie projektu budowlanego. Następna faza to wsparcie techniczne i nadzór autorski nad realizacją inwestycji. Wykonawca będzie musiał też uzyskać wszelkie decyzje administracyjne, jak np. pozwolenie na budowę - wyjaśnił Maciej Dutkiewicz. Termin składania ofert mija 12 kwietnia. Szacowana wartość całego zamówienia to ponad 3,6 miliona złotych netto.

Kolejny etap to już przetarg na budowę, jednak będzie on uzależniony od tego, czy i kiedy miasto pozyska finansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Odcinek linii tramwajowej wzdłuż Pola Mokotowskiego to fragment planowanej ponad 20-kilometrowej magistrali łączącej Odolany z Wilanowem.

Tramwaj wzdłuż Pola MokotowskiegoTramwaje Warszawskie

Inwestycje Tramwajów Warszawskich

To kolejna w ostatnim czasie inwestycja tramwajowa, która wydaje się ruszać z miejsca po latach planowania. Na początku tego tygodnia informowaliśmy o podpisaniu umowy na studium techniczno-ekonomiczne linii tramwajowej wzdłuż Modlińskiej. Nowe tory połączą pętlę na Żeraniu z trasą biegnącą mostem Północnym.

Z kolei na początku marca rozpoczęła się budowa linii wzdłuż ulicy Kasprzaka. Do 2023 roku wybudowanych zostanie tu 2,3 kilometra nowych torów między ulicami Wolską i Skierniewicką. Ponadto wykonawca zmodernizuje ok. 1,2 kilometra istniejącego torowiska w ciągu Wolskiej i Kasprzaka. 

W ostatnim czasie wybrano również wykonawcę linii tramwajowej do Wilanowa. W przetargu zwyciężyła firma Budimex. Ze względu na niewystarczającą kwotę zabezpieczoną w budżecie miasta na tę inwestycję, miała być ona etapowana. W pierwszej fazie torowisko miało być wybudowane tylko do Stegien. Jednak w czwartek Rada Warszawy podjęła decyzję o dofinansowaniu Tramwajów Warszawskich o kwotę 200 milionów złotych, co ma pozwolić na realizację inwestycji w całości.

Trasa do Wilanowa zacznie swój bieg na ulicy Puławskiej przy ulicy Goworka. Tramwaje dojadą do Miasteczka Wilanów, zakończą bieg w pobliżu skrzyżowania alei Rzeczypospolitej z Branickiego.

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tramwaje Warszawskie

Pozostałe wiadomości

W sobotę po południu ktoś rozlał nieznaną substancję przed budynkiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich. Nieoficjanie miała to być gnojówka. Policja podała, że w związku z tym zatrzymano jedną osobę. Mężczyzna usłyszał dwa zarzuty i wyszedł na wolność.

Zarzuty dla mężczyzny zatrzymanego przed kancelarią premiera

Zarzuty dla mężczyzny zatrzymanego przed kancelarią premiera

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarzawa.pl

W niedzielę przed południem na autostradzie A2 pomiędzy Pruszkowem a Grodziskiem Mazowieckim zapalił się samochód osobowy. Są utrudnienia.

Auto w ogniu na autostradzie A2

Auto w ogniu na autostradzie A2

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Narodowy Marsz Życia pod hasłem "Niech Żyje Polska!" wyruszył w niedzielę po południu z placu Zamkowego w Warszawie. Jak twierdzą organizatorzy, to manifestacja sprzeciwu wobec "ataków wymierzonych w małżeństwo, rodzinę i w poczęte dzieci zagrożone aborcją".

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

Źródło:
PAP

Sztab Generalny Wojska Polskiego zaapelował, by uważać na fałszywy profil, który pojawił się w związku z ogłoszonym konkursem na nazwę polskich myśliwców. Niemal identyczne konto namawia do kliknięcia w link i rejestrację na nieznanej stronie.

Sztab Generalny Wojska Polskiego ostrzega przed oszustwem

Sztab Generalny Wojska Polskiego ostrzega przed oszustwem

Źródło:
PAP

Zarząd Zieleni zapowiedział, że w poniedziałek, 15 kwietnia rozpocznie się pierwsze koszenie trawników. W tym roku przez wysoką temperaturę wegetacja przyspieszyła o miesiąc i trawy wymagają już skrócenia.

Zaczynają kosić miejskie trawniki

Zaczynają kosić miejskie trawniki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uwierzył w historię o podejrzanych operacjach na swoim koncie, którą przekazał mu "pracownik departamentu bezpieczeństwa". Wypłacił oszczędności i gotówkę wpłacił we wpłatomacie na wskazany rachunek. W ten sposób stracił 50 tysięcy złotych.

Zaufał "pracownikowi departamentu bezpieczeństwa"

Zaufał "pracownikowi departamentu bezpieczeństwa"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni zatrzymali na lotnisku w Modlinie 46-letniego mieszkańca Podlasia. Belgijskie władze poszukiwały go Europejskim Nakazem Aresztowania oraz czerwoną notą Interpolu.

Wysiadł z samolotu i został zatrzymany

Wysiadł z samolotu i został zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

34-latek wpadł na kradzieży zabawek w jednym ze sklepów wielkopowierzchniowych w Piasecznie. Mężczyznę zatrzymał pracownik ochrony, kiedy ten przekroczył linię kas i nie miał zamiaru zapłacić.

Wziął ze sklepowej półki zabawki, nie zamierzał za nie płacić

Wziął ze sklepowej półki zabawki, nie zamierzał za nie płacić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosna to czas wzmożonej aktywności zwierząt. Na drogach Mazowsza częściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem leśnej zwierzyny. Policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w pobliżu lasów, łąk i pól uprawnych.

Dzikie zwierzęta na drogach. Co zrobić, jeśli dojdzie do zderzenia

Dzikie zwierzęta na drogach. Co zrobić, jeśli dojdzie do zderzenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do śródmiejskiej policji wpłynęło zawiadomienie dotyczące incydentu przy pomniku na placu Piłsudskiego, który miał miejsce w 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Prezes Prawa i Sprawiedliwości zabrał wówczas nie swój wieniec. Policjanci upomnieli Jarosława Kaczyńskiego, według nich zatrzymanie polityka nie było konieczne. Właściciel wieńca Zbigniew Komosa potwierdza, że złożył zawiadomienie, które dotyczy zniszczenia mienia za ponad 800 złotych. Dodatkowo złożył skargę na bierność policjantów.

Jarosław Kaczyński zabrał nie swój wieniec. Jest zawiadomienie

Jarosław Kaczyński zabrał nie swój wieniec. Jest zawiadomienie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwajarze przygotowali kompleksowy plan remontów torów o łącznej długości ponad 5 kilometrów. Naprawy bieżące obejmą łącznie 15 kilometrów. Wymienione zostanie 1,2 kilometra szyn i 30 zwrotnic. Regenerację przejdzie 6 kilometrów szyn, a wyszlifowanych zostanie kolejne 15 kilometrów.

Plany remontowe tramwajarzy. Sprawdź, gdzie będą utrudnienia

Plany remontowe tramwajarzy. Sprawdź, gdzie będą utrudnienia

Źródło:
PAP

Zbliża się 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Blisko 800 osób będzie zaangażowanych w przygotowania do tegorocznych uroczystości. Wolontariusze mogą się już zgłaszać do pomocy w organizacji wydarzeń obchodowych.

Uczczą pamięć o bohaterach powstania. Wolontariusze mogą się już zgłaszać

Uczczą pamięć o bohaterach powstania. Wolontariusze mogą się już zgłaszać

Źródło:
PAP