Tunel, podziemny przystanek i półtora kilometra trasy. Zaprojektują linię tramwajową na Ochocie

TVN Warszawa | Najnowsze

Autor:
ran/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Tramwaje WarszawskieBitwy Warszawskiej 1920 roku z widokiem na Park Zachodni

Tramwaje Warszawskie wybrały firmę, która zaprojektuje półtorakilometrowy odcinek trasy z Dworca Zachodniego do Grójeckiej. Sama budowa ma się rozpocząć za dwa lata.

"Warszawscy tramwajarze podpisali umowę na dokumentację potrzebną do wybudowania połączenia o długości około 1,6 km ze stacji Warszawa Zachodnia do ul. Grójeckiej. Wykonawca, krakowska firma Progreg, będzie miał 18 miesięcy na przygotowanie projektu i na zdobycie zgód i pozwoleń administracyjnych, w tym pozwolenia na budowę" - poinformował urząd miasta.

Za dokumentację Tramwaje Warszawskie zapłacą blisko 5,5 miliona złotych.

Jak podaje ratusz, prace budowlane zaplanowane zostały na lata 2022 i 2023. A inwestycja łączy się z zaplanowaną przez kolejarzy przebudową stacji Warszawa Zachodnia.

Trasa przy Dworcu ZachodnimTramwaje Warszawskie

Trasa do Grójeckiej

Trasa zacznie się pod Dworcem Zachodnim, gdzie powstanie podziemny przystanek tramwajowy (pierwszy taki w Warszawie) połączony ze stacją kolejową. Dalej składy pojadą tunelem o długości około 500 metrów pod parkiem Zachodnim.

Wyjazd i kolejny przystanek znajdować się będą między jezdniami ulicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Dalej trasa będzie prowadzić aż do Grójeckiej, gdzie powstanie węzeł rozjazdowy – pozwoli tramwajom skręcać do centrum, w stronę alei Krakowskiej lub do pętli Banacha.

Ta inwestycja to część długiej trasy do Wilanowa. Cała ma mieć blisko 19 kilometrów, połączy Wolę, Odolany, Dworzec Zachodni, Ochotę, Mokotów i Wilanów. Czas przejazdu tramwajem z Wilanowa do stacji metra Centrum wyniesie około 25 minut, do stacji metra Pole Mokotowskie – ok. 18 minut, a do Dworca Zachodniego – ok. 30 minut.

Tramwaj do Wilanowa. Jak pojedzie?

Trasa od Rakowieckiej do Bonifacego w oku kamery (wideo z 2017 roku)Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

Źródło: tvnwarszawa.pl

ran/b