Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Tramwaj na Wilanów. Umowa na projekt nowej trasy podpisana

TVN Warszawa | Najnowsze

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Trasa od Rakowieckiej do Bonifacego w oku kamery (wideo z 2017 roku)Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Tramwaj do Wilanowa. Jak pojedzie?

Krakowska firma Progreg ma 15 miesięcy na zaprojektowanie 12-kilometrowej trasy tramwajowej na Wilanów. Realizacja tej inwestycji planowana jest na lata 2021-2023.

O podpisanej umowie na realizację projektu trasy tramwajowej na Wilanów miejska spółka Tramwaje Warszawskie poinformowała w poniedziałek.

"Projektowaniem nowej trasy zajmie się krakowska firma Progreg, która będzie musiała zdobyć wszystkie zgody i pozwolenia administracyjne pozwalające przeprowadzić roboty budowlane. W ciągu około 15 miesięcy wykonawca będzie musiał opracować projekty budowlane . Wartość całej umowy wyniesie blisko 7 mln 676 tys. zł" - czytamy w komunikacie Tramwajów Warszawskich.

Podroż do centrum skróci się do 25 minut

12-kilometrowa trasa na Wilanów ma być realizowana pomiędzy 2021 a 2023 r. Inwestycja jest dofinansowana ze środków unijnych. 

Dzięki trasie tramwajowej podróż ze Śródmieścia na Wilanów w godzinach szczytu skróci się do ok. 25 minut. Trasa będzie mieć swój początek przy stacji metra Pole Mokotowskie, następnie będzie przebiegać ulicą Rakowiecką do Puławskiej. Różnicę poziomów w kierunku Dolnego Mokotowa tramwaj ma pokonywać ulicą Goworka i Spacerową. Dalej linia zostanie skierowana na Jana III Sobieskiego w stronę Miasteczka Wilanów. Końcowy terminal znajdzie się w pobliżu skrzyżowania Rzeczypospolitej z Branickiego. Oprócz tego powstaną dwie odnogi trasy - pierwsza wzdłuż Gagarina aż do Czerniakowskiej, a druga przebiegnie ulicą Bonifacego aż do pętli autobusowej Stegny.

Budowa trasy w ciągu ul. Sobieskiego, Puławskiej i Rakowieckiej to część projektu budowy połączenia tramwajowego ze stacji Warszawa Zachodnia do Wilanowa. Docelowo 20-kilometrowa trasa połączy cztery dzielnice: Wolę, Ochotę, Mokotów i Wilanów.

Źródło: tvnwarszawa.pl

dg/b