Szósta edycja Nagród Architektonicznych. Oto najlepsze budynki w stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Te budynki zostały wyróżnione Nagrodami Architektonicznymi
Te budynki zostały wyróżnione Nagrodami Architektonicznymi
Urząd Miasta Warszawy
Te budynki zostały wyróżnione Nagrodami ArchitektonicznymiUrząd Miasta Warszawy

Ratusz ogłosił zwycięzców szóstej edycji Nagród Architektonicznych. Żłobek publiczny nr 67 w Wesołej zdobył nagrody aż w trzech kategoriach.

Miasto przyznało nagrody w sześciu kategoriach. Najlepsze inwestycje i wydarzenia z 2019 roku zostało wybrane przez 10-osobowe jury, w skład którego weszli między innymi wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, Architekt Miasta Marlena Happach czy przewodnicząca komisji ładu przestrzennego Ewa Janczar. W tym roku, ze względu na pandemię, nie odbyła się uroczysta gala finałowa konkursu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

- Wybór okazał się trudny, bo jakość zgłoszonych inwestycji i wydarzeń była wysoka. Dzięki projektom architektów i architektów krajobrazu Warszawa staje się coraz lepszym miejscem do życia i jest bardziej zielona. A nowe budynki publiczne i prywatne spełniają kryteria lepszej dostępności. Przybywa też inwestycji, które stanowią dobrą odpowiedź na zmiany klimatu. A dzięki książkom coraz więcej wiemy o naszym mieście - mówił cytowany w komunikacie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Zwycięzcy

W kategorii "Najlepszy budynek użyteczności publicznej" nagrodę zdobył żłobek publiczny nr 67 w Wesołej znajdujący się przy ulicy Antoniego Pankracego Łaguny 1.

Kompleks P4 z hotelem Vienna House Mokotów Warsaw przy ulicy Postępu 4 na Mokotowie okazał się najlepszy w kategorii "Najlepsza architektura komercyjna".

W kategorii "Najlepszy obiekt mieszkalny" jury doceniło zaś Osiedle Mickiewicza II przy Rudzkiej 5 na Bielanach.

Dzięki przebudowie i rozbudowie budynku A, Warszawski Szpital dla Dzieci (ulica Mikołaja Kopernika 43 w Śródmieściu) otrzymał nagrodę w kategorii "Nowe życie budynków".

Sędziowie wyróżnili również "Najlepszą przestrzeń publiczną", którą okazał się EKOpark w Ursusie przy ulicy Kazimierza Gierdziejewskiego.

Z kolei za "Najlepsze wydarzenie architektoniczne" uznana została książka "Archipelag CIAM. Listy Heleny Syrkus".

2860 głosów mieszkańców

Jak podał ratusz, żłobek w Wesołej okazał się jednak potrójnym wygranym, bo oprócz zwycięstwa wśród budynków użyteczności publicznej, otrzymał również Grand Prix i Nagrodę Mieszkańców.

"Ta ostatnia nagroda ma szczególną wartość. O jej przyznaniu decydują mieszkańcy Warszawy w głosowaniu internetowym. Otrzymaliśmy od Państwa ponad 2860 głosów. Gratulujemy architektom z pracowni xystudio, którzy zaprojektowali żłobek w Wesołej. To projekt, który przede wszystkim uwzględnia potrzeby dzieci, jest mądry i piękny, służy najmłodszym warszawiakom" - czytamy w komunikacie ratusza.

Nagrody specjalna dla EKOparku i szpitala

Nagrody specjalne trafiły też do EKOparku i Warszawskiego Szpitala dla Dzieci za rozwiązania proekologiczne i za dostępność.

"Jedna grupa naszych ekspertów sprawdza najlepsze realizacje pod kątem rozwiązań odpowiedzialnych klimatycznie. Druga grupa specjalistów sprawdza czy nie ma barier architektonicznych. Po zebraniu wszystkich materiałów jury postanowiło nagrodzić EKOpark w Ursusie za rozwiązania proekologiczne oraz Warszawski Szpital dla Dzieci za rozwiązania zapewniające dostępność, szczególnie osobom o ograniczonej mobilności i percepcji" - podali urzędnicy.

Podsumowali również wydarzenie w liczbach. Jak czytamy w komunikacie, łącznie do konkursu wpłynęło 100 zgłoszeń, jednak po ich weryfikacji jury rozpatrywało 62 z nich. Na liście końcowej znalazło się 18 najlepszych budynków, przestrzeni publicznych i wydarzeń, po trzy w każdej z sześciu kategorii.

Autorka/Autor:mp/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Warszawy

Pozostałe wiadomości

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów. Wiedzą też ilu spacerowiczów interesuje się "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów. Wiedzą też ilu spacerowiczów interesuje się "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 46-latka, który popełnił wykroczenie drogowe. Okazało się, że jego prawo jazdy jest podrobione. Mężczyzna tłumaczył, że kupił je przez internet, bo właściwe mu odebrano. Grozi mu pięć lat więzienia.

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Źródło:
PAP

Kierowcy musieli się rozstać z 55 samochodami. Skonfiskowała je policja, na podstawie nowych przepisów, które weszły w życie 14 marca. Chodzi o nietrzeźwe osoby, które wsiadły za kierownicę. Część tych aut trafiła do "osób godnych zaufania".

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-letni kierujący był tak pijany, że ledwo mówił i nie mógł dmuchnąć w policyjny alkomat. W nocy bez włączonych świateł wjechał pod prąd na jedną z głównych ulic w Piasecznie.

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był historykiem i członkiem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Na elewacji budynku przy ulicy Rudnickiego 6 odsłonięto w środę mural pamięci prof. Karola Modzelewskiego. Biało-czarne dzieło zaprojektował znany artysta Wilhelm Sasnal.

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl