Szósta edycja Nagród Architektonicznych. Oto najlepsze budynki w stolicy

Autor:
mp/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Te budynki zostały wyróżnione Nagrodami Architektonicznymi
Urząd Miasta WarszawyTe budynki zostały wyróżnione Nagrodami Architektonicznymi

Ratusz ogłosił zwycięzców szóstej edycji Nagród Architektonicznych. Żłobek publiczny nr 67 w Wesołej zdobył nagrody aż w trzech kategoriach.

Miasto przyznało nagrody w sześciu kategoriach. Najlepsze inwestycje i wydarzenia z 2019 roku zostało wybrane przez 10-osobowe jury, w skład którego weszli między innymi wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, Architekt Miasta Marlena Happach czy przewodnicząca komisji ładu przestrzennego Ewa Janczar. W tym roku, ze względu na pandemię, nie odbyła się uroczysta gala finałowa konkursu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

- Wybór okazał się trudny, bo jakość zgłoszonych inwestycji i wydarzeń była wysoka. Dzięki projektom architektów i architektów krajobrazu Warszawa staje się coraz lepszym miejscem do życia i jest bardziej zielona. A nowe budynki publiczne i prywatne spełniają kryteria lepszej dostępności. Przybywa też inwestycji, które stanowią dobrą odpowiedź na zmiany klimatu. A dzięki książkom coraz więcej wiemy o naszym mieście - mówił cytowany w komunikacie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Zwycięzcy

W kategorii "Najlepszy budynek użyteczności publicznej" nagrodę zdobył żłobek publiczny nr 67 w Wesołej znajdujący się przy ulicy Antoniego Pankracego Łaguny 1.

Kompleks P4 z hotelem Vienna House Mokotów Warsaw przy ulicy Postępu 4 na Mokotowie okazał się najlepszy w kategorii "Najlepsza architektura komercyjna".

W kategorii "Najlepszy obiekt mieszkalny" jury doceniło zaś Osiedle Mickiewicza II przy Rudzkiej 5 na Bielanach.

Dzięki przebudowie i rozbudowie budynku A, Warszawski Szpital dla Dzieci (ulica Mikołaja Kopernika 43 w Śródmieściu) otrzymał nagrodę w kategorii "Nowe życie budynków".

Sędziowie wyróżnili również "Najlepszą przestrzeń publiczną", którą okazał się EKOpark w Ursusie przy ulicy Kazimierza Gierdziejewskiego.

Z kolei za "Najlepsze wydarzenie architektoniczne" uznana została książka "Archipelag CIAM. Listy Heleny Syrkus".

2860 głosów mieszkańców

Jak podał ratusz, żłobek w Wesołej okazał się jednak potrójnym wygranym, bo oprócz zwycięstwa wśród budynków użyteczności publicznej, otrzymał również Grand Prix i Nagrodę Mieszkańców.

"Ta ostatnia nagroda ma szczególną wartość. O jej przyznaniu decydują mieszkańcy Warszawy w głosowaniu internetowym. Otrzymaliśmy od Państwa ponad 2860 głosów. Gratulujemy architektom z pracowni xystudio, którzy zaprojektowali żłobek w Wesołej. To projekt, który przede wszystkim uwzględnia potrzeby dzieci, jest mądry i piękny, służy najmłodszym warszawiakom" - czytamy w komunikacie ratusza.

Nagrody specjalna dla EKOparku i szpitala

Nagrody specjalne trafiły też do EKOparku i Warszawskiego Szpitala dla Dzieci za rozwiązania proekologiczne i za dostępność.

"Jedna grupa naszych ekspertów sprawdza najlepsze realizacje pod kątem rozwiązań odpowiedzialnych klimatycznie. Druga grupa specjalistów sprawdza czy nie ma barier architektonicznych. Po zebraniu wszystkich materiałów jury postanowiło nagrodzić EKOpark w Ursusie za rozwiązania proekologiczne oraz Warszawski Szpital dla Dzieci za rozwiązania zapewniające dostępność, szczególnie osobom o ograniczonej mobilności i percepcji" - podali urzędnicy.

Podsumowali również wydarzenie w liczbach. Jak czytamy w komunikacie, łącznie do konkursu wpłynęło 100 zgłoszeń, jednak po ich weryfikacji jury rozpatrywało 62 z nich. Na liście końcowej znalazło się 18 najlepszych budynków, przestrzeni publicznych i wydarzeń, po trzy w każdej z sześciu kategorii.

Autor:mp/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Warszawy

Pozostałe wiadomości