Koncert multimedialny, wybory Miss i pokazy streetartu, to tylko część atrakcji przygotowanych na obchody 220. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Państwowe obchody Święta Narodowego 3 maja rozpoczęły się o 9.00 mszą w intencji Ojczyzny w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. O 12.00 uroczystości przeniosły się na Plac Zamkowy. Po podniesieniu flagi na maszt Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego odegrany został Hymn RP. W programie przewidziano także m.in. odczytana preambuła Konstytucji 3 maja i przemówienie Bronisława Komorowskiego. Na zakończenie odbyła się defilada i parada orkiestr.
Jednak obchody Święta Konstytucji 3 Maja to nie tylko uroczystości państwowe.
Śródmieście
Już o 11.00 z ul. Myśliwieckiej ruszy XX Bieg Konstytucji 3 Maja. Uczestnicy pokonają pięciokilometrową trasę. Meta wyścigu będzie w Parku Agrykola, gdzie o 14 odbędzie się rodzinny piknik.
Z Agrykoli jest blisko do Łazienek. Tylko 3 maja w Pałacu na Wodzie będzie można zobaczyć kopię tomu konstytucji podpisanej w Warszawie w 1791 roku. Łazienki Królewskie specjalnie z okazji święta wypożyczyły ten niedostępny na co dzień wolumin z Archiwum Głównego Akt Dawnych. Muzeum można zwiedzać od 9.00 do 19:30.
Po południu warto wybrać się do Arkad Kubickiego. O 15.00 rozpocznie się tam koncert „Odyseja Wolności". Będzie można usłyszeć piosenki Dżemu, Voo-Voo, czy Kultu w wykonaniu studentów Akademii Teatralnej. Wstęp wolny.
Spacerowicze na Krakowskim Przedmieściu mogą odwiedzić Galerię Plenerowej przy ul. Traugutta. O 14.00 zostanie otwarta wystawa „Vivat Konstytucja". Pokazane zostaną tam materiały ikonograficzne ukazujące Warszawę z czasów Sejmu Czteroletniego
Wilanów
Na dziedzińcu Muzeum Pałacu o 12.00 rozpocznie się Historyczny Piknik Rodzinny. Zobaczymy tam historyczną żonglerkę chorągwiami. Atrakcją będzie także pokaz broni z XVII wieku, musztra bojowa oraz inscenizacja pojedynków. Piknik zakończy się o 16.00
Białołęka
Ekstremalne atrakcje przygotował Urząd dzielnicy Białołęka. Od godziny 12.00 przy ul. Płochocińskiej 65 odbywać się będą zawody w szybkim wspinaniu na ściance. W programie także malowanie graffiti, wybory Ekstremalnej Miss, koncerty zespołów Redroom i Grzegorza Sztyka. Wstęp wolny.
Ursynów
Obchody Święta na Ursynowie rozpocznie msza w intencji Ojczyzny o 12:10 w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego przy al. KEN 101. Po modlitwie zaprezentowane zostaną recytacje wierszy pt. „Na dzień 3 Maja". Program artystyczny nawiązywał będzie także do 170. rocznicy śmierci J. U. Niemcewicza.
Wola
Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało moc atrakcji dla dzieci. Podczas zabawy „Niech się święci 3 maja" najmłodsi wykonają biało-czerwone wiatraczki. Zabawa rozpocznie się w Sali Małego Powstańca od 10. Wstęp w ramach biletu do Muzeum.
W parku Sowińskiego o 17:30 po raz 11 odbędzie się Wielka Wolska Majówka. W programie rodzinne gry i konkursy z nagrodami. Kulminacyjnym punktem zabawy będzie koncert zespołu De Mono o 18:45. Wstęp wolny.
Bielany
W kościele św. Marii Magdaleny na Wawrzyszewie o 19.00 zagra Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Zaprezentuje specjalnie przygotowany program składający się z pieśni patriotycznych, żołnierskich i historycznych. Wstęp wolny.
Ursus
Obchody rocznicowe w Ursusie rozpoczną się o 12.00 obok Obelisku przy ul. Cierlickiej. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy zacznie się msza w intencji Ojczyzny w kościele św. Józefa Oblubieńca. Po mszy przewidziano okolicznościowy koncert zespołu Camerata Vistula.
Żoliborz
Mieszkańcy Żoliborza mogą wybrać się na koncert multimedialny o 19.00. W kościele św. Stanisława Kostki odbędzie się „Dziękczynne Te Deum Laudamus za dar błogosławionego Jana Pawła II w 220 rocznicę Konstytucji 3 maja" w reżyserii Leona Łochowskiego. W programie koncertu muzyka, pieśni i poezja związane z Janem Pawłem II i Konstytucją 3 maja.
Włochy
Tradycyjna msza święta w intencji Ojczyzny zostanie odprawiona o 10.00 w kościele św. Franciszka z Asyżu. Po modlitwie zaprezentowana będzie inscenizacja historyczno – plastyczna pt. „Konstytucja 3 Maja wg Jana Matejki".
Święto polskiej demokracji
Konstytucja 3 maja została uchwalona w 1791 roku i regulowała ustrój Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Pomimo krótkiego okresu obowiązywania uważana jest za jeden z najważniejszych aktów prawnych w dziejach Polski. W okresie zaborów pamięć o niej była kultywowana jako symbol dążenia do niepodległości. Rocznica jej uchwalenia do dziś jest jednym z najważniejszych świąt państwowych.
band/mjc
Źródło zdjęcia głównego: | Newspix