Jaki los czeka zrujnowany stadion? Dzielnica wybrała wykonawcę koncepcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zamknięto trybunę stadionu Marymontu
Zamknięto trybunę stadionu Marymontu
wideo 2/2
Zamknięto trybunę stadionu Marymontu

Żoliborski urząd dzielnicy ogłosił wyniki przetargu na wykonawcę koncepcji modernizacji stadionu na Marymoncie. Zwycięska oferta opiewa na kwotę 130 tysięcy złotych. Pozostałe firmy mają czas do 12 maja na ewentualne odwołania. Jeśli ich nie będzie, nastąpi podpisanie umowy.

Termin zgłaszania ofert na wykonanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej modernizacji kompleksu sportowego przy Potockiej minął w połowie kwietnia. Złożyły je trzy firmy, a ich propozycje wahały się od 130 do 132 tysięcy złotych. Przeważającym kryterium oceny ofert była cena (60 procent), znaczenie miało również doświadczenie projektanta (40 procent).

Wyniki przetargu zostały ogłoszone w miniony piątek. - Zadanie to zostanie powierzone spółce Chapman Taylor International Services z siedzibą przy Nowogrodzkiej w Warszawie – informuje Donata Wancel, rzeczniczka Żoliborza.

- Firmy biorące udział w postępowaniu o zamówienie publiczne (...) zostały poinformowane, że ich oferta została odrzucona i mają czas do 12 maja włącznie na wniesienie odwołania. Wpłynięcie ewentualnych odwołań i ich rozpatrzenie wydłuża cała procedurę oraz oddala termin podpisania umowy z wykonawcą – zastrzega Wancel.

Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał 120 dni na przygotowanie koncepcji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Tą metodą nie powstał jeszcze żaden wysokiej jakości projekt"

"Gdybyśmy mieli konkurs wpłynęłoby prawdopodobnie około 20 prac, mielibyśmy wybór, a tak, wybór jest 1 z 1, czyli nie ma. Ma być szybko, to będzie szybko. Tą metodą jeszcze nie powstał żaden wysokiej jakości projekt" – pisze Anna Kotowska z Miasto Jest Nasze, która w ramach inicjatywy "Ocalmy Marymont" zabiega od lat ratowanie obiektu. "Chciałabym żeby politycy zamiast starać się chwalić ilością lub szybkością realizacji inwestycji, zaczęli wreszcie zwracać uwagę na ich jakość. Te budynki zostaną z nami na wiele dekad" – zaznacza Kotowska.

Aktywistka zgłosiła do budżetu obywatelskiego na rok 2022 projekt konsultacji społecznych w sprawie koncepcji architektonicznej dla stadionu. Ale jej pomysł został negatywnie oceniony przez żoliborskich urzędników i nie zostanie dopuszczony do głosowania. W uzasadnieniu oceny wskazano, że nie spełnia on kryteriów, bo budżet obywatelski nie jest właściwą drogą do zgłaszania takich propozycji.

"Konsultacje są planowane i realizowane na bieżąco"

Władze Żoliborza odpierają jednak zarzuty, że prace nad modernizacją stadionu toczą się bez udziału strony społecznej.

- Chcemy przywrócić do dawnej świetności obiekty RKS Marymont, aby odpowiadały na potrzeby stowarzyszeń i klubów sportowych oraz spełniały oczekiwania mieszkańców. Zależy nam, aby w pełni wykorzystać potencjał tego miejsca, dlatego prowadzimy już rozmowy i konsultacje dotyczące przyszłości zabytkowego stadionu RKS Marymont. Od kwietnia (czyli już po ogłoszeniu przetargi – red.) zarząd dzielnicy Żoliborz oraz Dyrektor OSiR regularnie spotykają się z klubami sportowymi i ich przedstawicielami. Rozmowy dotyczą potrzeb i oczekiwań sportowców związanych z modernizacją terenu OSiR Żoliborz oraz funkcją i charakterem zmian czekających stadion RKS Marymont. Pytamy o potrzeby i oczekiwania sportowców zarówno w kontekście sportowym, jak i historycznym tego miejsca. Zebrane informacje zostaną przekazane wykonawcy koncepcji architektoniczno-urbanistycznej – zapewnia Wancel.

I wylicza, że dotychczas do rozmów zaproszone zostały następujące klubu związane z tym miejscem: Fundacja Akademia Aktywnego Rozwoju, Hutnik Warszawa, Klub Piłkarski Marymont Warszawa, Legia Soccer Schools, MKS Polonia Warszawa, Polonia Warszawa, Reprezentacja Piłkarska Dziennikarzy, Stowarzyszenie "Łuczniczy Marymont", UKS Gepard Warszawa, UKS Ronin Team, UKS Żoliborz Warszawa, Żoliborska Szkoła Boksu.

- Analizujemy także obowiązujące przepisy dotyczące wymagań dla obiektów sportowych w zakresie bezpieczeństwa, organizacji imprez i dostosowania dla osób z niepełnosprawnościami. Dlatego zaplanowane zostało również spotkanie przedstawicielem Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej – organizacją, która odpowiada za dopuszczanie stadionu piłkarskiego do użytku. Kolejne spotkania i konsultacje są planowane i realizowane na bieżąco – zaznacza rzeczniczka Żoliborza.

Plany modernizacji

O planach modernizacji stadionu Marymontu, które budzą niepokój społeczników, informowaliśmy na tvnwarszawa.pl w marcu. Z opisu zadania inwestycyjnego wynikało, że planowane jest "wykonanie prac rozbiórkowych trybun bocznych znajdujących się przy stadionie piłkarskim oraz przygotowanie odzyskanego terenu pod obiekt sportowy". Aktywiści obawiają się, że skończy się tak, że z zabytkowego obiektu ocaleje tylko trybuna główna. Tymczasem stadion znajduje się w gminnej ewidencji zabytków.

Rzeczniczka Żoliborza przekonywała nas, że rozważana jest jedynie likwidacja nasypu ziemnego, czyli pozostałości trybuny północnej.

Na modernizację stadionu oraz przylegających obiektów - boiska, trybun, szatni, pomieszczeń technicznych - zarezerwowano w budżecie na lata 2022 i 2023 niespełna dwa miliony złotych.

Autorka/Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Tunelem w Sulejówku znowu mogą jeździć kierowcy. - To, co powinno nam zająć pół roku, udało się zrobić w sześć dni - chwali się ekspresowym tempem prac wiceburmistrz miasta. Ale na razie to prowizoryczne zabezpieczenie. Przejazd był zamknięty po tym, jak tydzień temu kierowca ciężarówki uderzył w belkę.

Tunel w Sulejówku znów przejezdny. Kilka dni temu uszkodził go kierowca ciężarówki

Tunel w Sulejówku znów przejezdny. Kilka dni temu uszkodził go kierowca ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Miejscy ogrodnicy razem z mieszkańcami posadzili w Warszawie pierwszy mikrolas, wykorzystując metodę japońskiego botanika. Zieleniec powstał u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego.

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek po południu na trasie S8 doszczętnie spłonął samochód dostawczy. Na miejscu pojawiły się cztery zastępy straży pożarnej. Były utrudnienia w ruchu.

Z busa został spalony wrak

Z busa został spalony wrak

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samochód osobowy zapalił się na ulicy Wolskiej. Spłonął doszczętnie. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Buchające płomienie i gęsty dym. Spłonął samochód

Buchające płomienie i gęsty dym. Spłonął samochód

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Mławą uwagę policjantów zwrócił podejrzanie zachowujący się kierowca opla. Zatrzymali mężczyznę, który - jak się okazało - prowadził po alkoholu i miał orzeczonych siedem zakazów. Na dodatek nie jechał sam.

Jechał po alkoholu. Na koncie ma siedem zakazów prowadzenia

Jechał po alkoholu. Na koncie ma siedem zakazów prowadzenia

Źródło:
PAP

Małżeństwo z dzieckiem przechodziło obok zabytkowego budynku "szkoły tramwajarzy" przy Kawęczyńskiej. Nagle na ulicę poleciały odłamki szkła. W oknach zabytku rodzina zauważyła młodocianych chuliganów. Chłopcy w wieku 10, 12 i 13 lat trafili w ręce policji.

Szli z niemowlakiem, z budynku poleciało szkło. Zatrzymano chłopców w wieku 10, 12 i 13 lat

Szli z niemowlakiem, z budynku poleciało szkło. Zatrzymano chłopców w wieku 10, 12 i 13 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawscy strażnicy miejscy z patrolu rzecznego pomogli 60-latkowi, który próbował postawić żagiel na kajaku. Niestety wpadł do wody i miał problem, by wrócić do kajaku.

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Chciał postawić żagiel na kajaku, wpadł do wody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na plażę na wysokości warszawskigo zoo wjechał kierowca alfy romeo. Auto utknęło w piachu i spędziło tam kilka godzin.

Wjechał samochodem na plażę, utknął

Wjechał samochodem na plażę, utknął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Głosowanie na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zaplanowane na wtorek nie odbędzie się - napisał rektor uczelni. Prof. Zbigniew Gaciong poinformował, że powodem jest brak kandydatów. Stan prawny dotyczący wyborów postanowiło zweryfikować Ministerstwo Zdrowia.

Wybory rektora WUM nie odbędą się. Ministerstwo interweniuje

Wybory rektora WUM nie odbędą się. Ministerstwo interweniuje

Źródło:
PAP

Z danych Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że nową burmistrzynią Nowego Miasta nad Pilicą została Barbara Gąsiorowska (PSL). O jej sukcesie zadecydowało jedynie sześć głosów przewagi nad dotychczasowym włodarzem Mariuszem Dziubą (PiS), który pełnił tę funkcję od 2014 roku. "Obiecuję wam, że wróci normalność" - zapewniła Gąsiorowska tuż po ogłoszeniu wyników.

Nowym Miastem nad Pilicą będzie rządzić burmistrzyni. Zdecydowało sześć głosów

Nowym Miastem nad Pilicą będzie rządzić burmistrzyni. Zdecydowało sześć głosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka minut utrudnień dla pasażerów i strachu o życie małego psa, który wyswobodził się z obroży i wpadł na tory metra na stacji Kondratowicza. Zdarzenie skończyło się szczęśliwie, ale Metro Warszawskie apeluje do opiekunów czworonogów o prawidłowe i odpowiedzialne przewożenie pupili.

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Straż miejska wezwała policję do handlarza truskawkami, który wystawił nielegalnie swoje stoisko na placu Defilad. Mężczyzna zagroził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle". Został zatrzymany.

Groził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle"

Groził strażnikom, że "obetnie im nogi i utopi w Wiśle"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce prowadzi śledztwo przeciwko 40-letniemu Przemysławowi D. Mężczyzna jest podejrzany o zabójstwo.

Cios w oko nożem kuchennym. 40-latek podejrzany o zabójstwo

Cios w oko nożem kuchennym. 40-latek podejrzany o zabójstwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w miejscowości Kraski Górne niedaleko Garwolina. 54-latek jest podejrzany o to, że będąc pod wpływem alkoholu, kierował ciągnikiem rolniczym i spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Śmierć na miejscu poniósł 59-latek - przekazała tamtejsza policja.

Policja: Pijany przejechał pieszego ciągnikiem rolniczym. 59-latek zmarł na miejscu

Policja: Pijany przejechał pieszego ciągnikiem rolniczym. 59-latek zmarł na miejscu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie próbowali w poniedziałek rano blokować skrzyżowanie ulicy Świętokrzyskiej z Marszałkowską. Kilka osób przykleiło się do asfaltu. Na miejscu pojawiła się policja.

Aktywiści przykleili się do asfaltu w centrum Warszawy

Aktywiści przykleili się do asfaltu w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki głosowania w tak zwanym warszawskim obwarzanku. Wiadomo, kto będzie burmistrzem w Markach, Łomiankach, Ząbkach czy Konstancinie-Jeziornie.

Konstancin, Łomianki, Pruszków, Wołomin, Ząbki. Kto będzie rządził w podwarszawskich miastach?

Konstancin, Łomianki, Pruszków, Wołomin, Ząbki. Kto będzie rządził w podwarszawskich miastach?

Źródło:
PAP

Są wyniki wyborów w Legionowie. Bogdan Kiełbasiński z Trzeciej Drogi ( 51,92 proc. głosów) pokonał w drugiej turze dotychczasowego prezydenta Romana Smogorzewskiego (48,08 proc.), który pełnił tę funkcję od 22 lat.

Wyborcza sensacja w Legionowie. Roman Smogorzewski traci władzę po 22 latach

Wyborcza sensacja w Legionowie. Roman Smogorzewski traci władzę po 22 latach

Źródło:
PAP

Zakończyły się utrudnienia w związku z pożarem pociągu metra na stacji Księcia Janusza. Linia metra M2 kursuje na całej trasie.

Pożar w metrze. Zapalił się pociąg, pięć stacji było zamkniętych

Pożar w metrze. Zapalił się pociąg, pięć stacji było zamkniętych

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl/Kontakt 24

Na Białołęce na ulicy Fajnej ruszy budowa kanalizacji, a u zbiegu ulic Czeremchowej i Prząśniczek powstanie rondo. Na Woli wyremontowane zostaną ulice Pereca i Waliców, a na Wawrze ulica Wydawnicza. Prace rozpoczną się w poniedziałek, 22 kwietnia. Spowodują zmiany w organizacji ruchu. Inaczej pojedzie też komunikacja miejska.

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
PAP

41-latka zdenerwowało to, że w jego ocenie ktoś zaparkował swoje auto zbyt blisko niego. - Postanowił więc "ukarać" jego właściciela, urywając wycieraczkę, po czym wsiadł do swojego bmw i odjechał - opisuje rzeczniczka piaseczyńskiej policji. Wszystko nagrała kamera.

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do zdarzenia doszło w parku Morskie Oko na Mokotowie. To tam mężczyzna obrażał, a później miał uderzyć w twarz nieznaną mu kobietę. 33-latek został zatrzymany.

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstaną dwa nowe ronda - u zbiegu ulic Krasińskiego z Przasnyską na Żoliborzu oraz ulic Augustówka i Zawodzie na Mokotowie. W audycie przejść dla pieszych to pierwsze dostało notę 1, a drugie 0. Ronda mają to poprawić sytuację. Do budowy pierwszego są chętne cztery firmy, drugiego - trzy.

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

Źródło:
tvnwarszawa.pl