Rada Warszawy przyznała ponad dwa miliony złotych na modernizację stadionu na Marymoncie. Żoliborscy urzędnicy zapowiadają, że w ciągu najbliższych dwóch lat w obiekcie przeprowadzone zostaną prace konserwatorskie i odtworzeniowe, a do budynków doprowadzone zostaną media. Wkrótce ogłoszone zostaną przetargi na koncepcję zagospodarowania terenu i dokumentację projektową.
O planach modernizacji stadionu na terenie OSiR przy Potockiej informowaliśmy w ostatnich dniach na tvnwarszawa.pl. Zarys planów inwestycyjnych pojawił się 10 marca podczas sesji rady dzielnicy Żoliborz i wzbudził obawy społeczników, którzy od lat zabiegali, by modernizację zrujnowanego obiektu poprzedziły szeroko zakrojone konsultacje społeczne i konkurs na koncepcję architektoniczną. Zaniepokoiły ich słowa o "pracach rozbiórkowych".
W czwartek Rada Warszawy zatwierdziła zmiany wprowadzone przez żoliborskich radnych do załącznika dzielnicowego do budżetu miasta oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej. W sumie na modernizację zrujnowanego stadionu zabezpieczono 2 miliony 50 tysięcy złotych.
Działania zostały podzielone na etapy. Na rok 2021 zarezerwowano 263 tysiące złotych, w tym 113 tysięcy na koncepcję zagospodarowania terenu RKS Marymont i 150 tysięcy złotych na dokumentację projektową. W latach 2022-2023 planowane są prace przy modernizacji stadionu, trybun, szatni i pomieszczeń technicznych oraz doprowadzenie do nich mediów. Na ich przeprowadzenie zarezerwowano 1,9 miliona złotych.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO
"Nie planujemy wyburzania trybun"
- Planowane prace remontowe i odtworzeniowe stadionu RKS Marymont koncentrować się będą na konserwacji, modernizacji i ewentualnej odbudowie istniejących obiektów. Finalny zakres prac będzie uzależniony od koncepcji przygotowanej w oparciu o otrzymane specjalistyczne ekspertyzy. Nie planujemy wyburzania trybun, wpisanych do gminnej ewidencji zabytków. Rozważana jest jedynie likwidacja nasypu ziemnego, na którym znajduje się nieużywana od lat, zniszczona i bez widocznych już elementów murowanych, odkryta trybuna północna. Nie nadaje się ona do remontu i zagraża bezpieczeństwu - zaznacza rzeczniczka Żoliborza Donata Wancel.
Dodaje też, że planowane działania nie będą prowadziły do ingerencji w płytę głównego boiska. - Wykonany w latach 50. drenaż działa prawidłowo i nie ma potrzeby wprowadzania zmian - zapewnia Wancel.
- Zarówno trybuny, jak i stadion RKS Marymont wpisane są do gminnej ewidencji zabytków i jako obiekt będący miejską własnością podlegają opiece stołecznego konserwatora zabytków. Dlatego wszystkie prace będą obywały się pod jego nadzorem - podkreśla cytowany w komunikacie prasowym burmistrz Żoliborza Paweł Michalec.
Dwa lata temu zamknęli zabytkową trybunę
Pięć lat temu stadion został wpisany do ewidencji zabytków jako dziedzictwo powojennego modernizmu. W niedługim czasie okazało się, że ze względów bezpieczeństwa trzeba zamknąć zadaszoną trybunę.
Autorem projektu sportowej areny przy Potockiej jest Stanisław Barylski. Trybuny stadionu wybudowano w latach 1951-52. Nieco później powstał budynek szatni. Samo boisko uchodziło za jedno z lepszych w Warszawie. Funkcjonujący do dziś drenaż murawy jest dziełem greenkeepera sprowadzonego przez klub w latach 50. z Wielkiej Brytanii.
Przy Potockiej trenują grupy młodzieżowe, a swoje mecze rozgrywają głównie B- i A-klasowe zespoły z Marymontu.
Autorka/Autor: kk/b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UD Żoliborz