Stołeczny ratusz poinformował we wtorek, że pierwsze kilkadziesiąt ton węgla, zamówionych od Polskiej Grupy Górniczej na początku grudnia, dotarło już do Warszawy. Ich składowanie odbywa się przy ulicy Mortkowicza 5. W połowie listopada stolica dołączyła do grona samorządów, które umożliwią mieszkańcom zakup węgla po preferencyjnych cenach. Ustawa regulująca tę kwestię zakłada, że samorządy będą kupować węgiel w cenie 1,5 tysiąca złotych za tonę, a następnie odsprzedawać go mieszkańcom nie drożej niż dwa tysiące złotych za tonę. Za dystrybucję odpowiada obecnie Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania.
Dotychczas wnioski o zakup tańszego węgla złożyło w Warszawie ponad 400 osób. Urzędnicy zapowiadają, że pracownicy MPO skontaktują się z nimi. Opał trafi do mieszkańców, których wnioski zostały zaakceptowane przez urzędy dzielnic.
Jak kupić węgiel od samorządu?
Warszawiacy zainteresowani zakupem muszą, zgodnie z ustawą, złożyć odpowiedni wniosek. Wzór dokumentu dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej, a papierowe wnioski - w dzielnicowych Wydziałach Obsługi Mieszkańców (WOM). Uzupełniony dokument można składać do 15 kwietnia 2023 roku w WOM (bezpośrednio lub pocztą) lub elektronicznie przez platformę ePUAP.
Taką samą drogą mieszkańcy dostaną informację o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku oraz numer rachunku bankowego, na który trzeba będzie przelać kwotę za opał. Po otrzymaniu informacji o akceptacji wniosku warszawiacy będą mogli składać zamówienie na węgiel, kontaktując się z MPO - telefonicznie (22 39 10 100) lub mailowo (wegiel@mpo.com.pl). Wtedy otrzymają również informację o koszcie zamówienia, sposobie płatności oraz ewentualnych dodatkowych kosztach transportu. "Po otrzymaniu wpłaty z kupującymi skontaktuje się MPO, aby ustalić szczegóły związane z odbiorem lub dostawą węgla" - poinformował ratusz.
Autorka/Autor: kk/gp
Źródło: PAP